Türk Mantar Kompost Misel
 
2.Gelişme Dönemi
misel ekimi, gelişme dönemi, misel gelişmesi,

« 1.Gelişme Dönemi Örtü Toprağı »

6. ikinci Gelişme Dönemi
6.1. Sulama
Örtmeyi izleyen günler içinde örtü toprağının optimal düzey olan %70-75 oranına getirilmelidir. Bu düzeye ulaşmak için, örtme işleminden sonra m2'ye 5-7 lt su verilmelidir. Ne kadar su verileceği örtü toprağının nemlilik durumuna göre saptanır. Eğer toprak ön ısıtmaya tabi tutulmadan serilmiş ise her gün m2'ye 1lt su vermek suretiyle ilk 4 veya 5 günde istenilen nem düzeyine erişilir. Ön isitmaya tabi tutularak serilen toprakta ise avuç içine alinan örnegin sikilmasi sonucunda elde birakacagi nem miktarina göre sulama araliklari belirlenir. Istenilen oranda nem barindiran topragin bu düzeyi korumak için her gün yapilacak sulamada m2'ye 0.25-0.50 lt su vermek yeterlidir.
Bir defada istenilen su düzeyine ulaşma istegi fazla suyun topragi sikiştirmasiyla toprak strüktüründe bozulmalara neden oldugu için sakincalidir. Topragin sikişmasi durumunda örtme işleminden 6-7 gün sonra toprak kabartilip kariştirilmalidir. Ancak bu şekilde topragin strüktüründe oluşabilecek olumsuzluklar giderilebilir.
Sulamada en çok dikkat edilmesi gereken nokta 4-5 cm kalinliginda serilen örtü topraginin mümkün oldugu kadar homojen bir şekilde islatilmasidir. Üreticiler bilhassa ilk sulamalarda verilen suyun kompost ile temas etmesinden çekinerek su miktarini kismakta ve kompost ile örtü topragi arasinda kuru bir tabaka meydana gelmesine neden olmaktadirlar. Bu durum iler ki aşamada misellerin sadece kasa veya torba kenarlarina yakin olan kisimlarda gelişmesi ve orta kisimda dairesel bir çiplak alanin oluşmasi sonucunu dogurmaktadir. Daha sonraki dönemde primordiumlar, misellerin örtü topragina sardigi kenar kisimlarda meydana gelerek, yetiştirme yüzeyi üzerinde mantarlarin dengesiz bir dagilim göstermesine neden olmaktadir. Bu olumsuz durumlarin ortaya çikmamasi için sulamada verilecek su miktarinin iyi saptanmasi gerekmektedir. Örtü topragi serme işleminden sonra sulama yaninda hastalik ve zararlilarla mücadeleyi de birlikte sürdürmek gerekir. Mantari ve bakteriyal hastaliklarin sulama suyu ile bulaşabilecegi dikkate alinmalidir. Bunun için 2. Sulamada , sulama suyu içine az miktarda (0.5) formalin kariştirilmalidir. Ilaçlama sonrasi oda kapali tutulmali, sabah havalandirma ile formalin dişari atilmalidir. Formalin bulunmadigi zaman ayni işlemi Benlate solusyonu ile yapmak mümkündür. Her 100m2 için suda 100-150 gr. Benlate olacak şekilde hazirlanan eriyik pülverizatör yardimi ile püskürtülmelidir.
Topragin serilmesinden yaklaşik 7 gün sonra miseller gelişerek ince kisimlarda toprak yüzeyine çikmaya başlarlar. Bu durumda toprak katmaninin kalin oldugu yerden ince olan kisimlara dogru düzeltilmesi işlemi yapilmali veya gerekiyorsa ince kisimlara toprak ilave edilmelidir. Tesviye işlemi misel parçalarinin topragin her tarafina dagitilmasiyla yüzeyde iyi bir gelişmenin meydana gelmesine yardimci olur. Son yillarda Hollandali üreticiler örtü topragi yüzeyini 2-3 cm uzunlugunda dişleri bulunan merdanelerle tirmiklamakta ve kariştirdiktan sonra tekrar düzeltmektedir. Kabartma işleminin zamani çok iyi ayarlanmalidir. Eger toprak yüzeyinde primordiumlar oluşmaya başlamiş ise kabartma yapilirsa üründe büyük kayiplara neden olur. Primordiumlarin oluşmasi sirasinda mümkün oldugu kadar az su verilmelidir. Ancak primordiumlarin irileşip bezelye tanesi büyüklügünü aldigi devrede yani örtme işleminin yaklaşik 16-17 gün sonra verilen su düzeyi m2'ye 0.6 lt olacak şekilde yavaş yavaş arttirilir. Bub miktar 18 günde 1lt'ye 19. Günde 1.5 lt'ye kadar yükseltilir. Mantarın en fazla suya gereksinim duyduğu dönem örtme işlemini izleyen 19 ve 22. Günler arasıdır. Yani hasattan 1-3 gün önceki devredir. Çünkü bu kısa aralıkta mantar besin maddesini, su ile birlikte en yüksek düzeyde alır ve ağırlığını kısa sürede arttırır. Bu devre içinde terleme en yüksek seviyededir. Terlemeyi yapabileceği koşullar ne kadar iyi yaratılırsa Mantarın irileşmesi o kadar iyi olur.
Bünyesinde %73-75 oranında nem barındıran bir örtü toprağının, hasat öncesi üzerinde bulundurduğu her 1 kg mantar için 1 kg suya gereksinim duyduğu genel bir kural olarak bilinmelidir. Mantarın bünyesinde %90 a yakın su olduğu dikkate alındığında bu kuralın doğruluğu 1 kez daha kanıtlanmış olur. Yalnız bu rakam terleme ile atılan su miktarını içine almamaktadır.
Terleme miktarı, ortam sıcaklığı ve hava hareketine bağlı olarak değişim göstermektedir. 15ºC'de her 1 kg mantar için saatte 1m³taze havaya gereksinim vardır. Örneğin 1. Dalgada hasat edilme durumuna gelen yaklaşık 5 kg mantar varsa bu ortama saatte 5m³taze hava verilmelidir. Ortamın her 1ºCssıcaklık artışına taze hava %10-20 arasında artar. Bu artışa göre kaybolan nem ve verilecek su miktarı yükselir. Böylece 1kg mantara karşı verilecek su miktarı 1lt'nin üzerine çıkacak ve 1kg mantar için m²'ye 1.5-2.0lt'ye yakın su verilmesi gerekecektir.
Mantarın olgunlaştığı dönemde (örtmeden sonraki 20-21. Günler) verilecek su miktarı tekrar azaltılmaktadır. Yapılan denemeler bu süre içindeki yüksek nem ve sıcaklığın mantarlar üzerimde bakteri enfeksiyonunu teşvik ettiğini göstermiştir. Bu durumu önlemek için ya Mantarın istediği orandaki nemi örtü toprağı içine önceden sağlanmalı yada oda sıcaklığını 14-16ºC civarına düşürmelidir. Birinci dalga ürün tamamen hasat edildikten sonra tekrar kuvvetli bir sulama ile m2'ye 2-4 lt su verilmelidir. 2. Dalga mantarı bezelye büyüklüğünü alıncaya kadar sadece üstteki kurumayı önlemek için günde m2'ye 0.2-0.3 lt su verilmelidir. Bundan sonraki dönemde verilecek su miktarı tekrar arttırılarak 1-15 lt gün sınırına getirilir. Bu isimler daha sonraki ürün dalgasında da aynen tekrarlanır.
Sulamada dikkat edilecek diğer önemli konu ise suyun verilme şeklidir. Sisleme yöntemi normal sulama yöntemine göre %20 oranında daha fazla ürün meydana getirdiği saptanmıştır. Sulama esnasında su zerrelerinin basınçlı bir şekilde mantar üzerine gelmesi enfeksiyonların kolaylıkla gelişebileceği yaralar meydana getirir. Bu yüzden sulamada su serbest düşüş yapacak şekilde verilmelidir. Suyun belli bir eğimle yastıklar üzerine püskürtülmeli belirtilen koşullara uymayı kolaylaştıracaktır. Bir günde birkaç kez sulama yapılması gerektiği durumlarda iki sulama arasındaki zamanın 3-5 saatten az olmasına özen gösterilir.

6.2. Havalandırma
İlk mantar yetiştirme yerleri olan bodrum, mağara, tünel, taşocağı, mahzen, kiler gibi yerlerde yapılan yetiştiricilikte başlangıçta havalandırma düşünülmemiştir. Fakat daha sonraları havalandırma olanağı bulunan bazı yerlerdeki verim artışları yetiştiricilerin dikkatini çekmiş ve bu konuda çalışmalara başlamıştır. Aslında mantar yetiştiriciliğinde havalandırma sıcaklık ve nem faktörleri ile birlikte düşünülmelidir. Bu anlayış ışığında son yıllarda kurulan modern mantar üretme tesislerinde, klima tesisleri bir bütün olarak değerlendirilmekte ve kurulmaktadır. Ancak otomatik çalışan bir klima tesisinin kuruluşu oldukça pahalı ve daha başlangıçta parasal sorunlar yaratır. Bu nedenle birçok yetiştirici ucuz ve basit yollar aramaya çalışır. Bu ise ileride çözümü çok güç olacak hataların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca yetiştirici klima tesisi yaptırmaya kalktığında da, karşısında da bu işten fazla anlamayan kişileri bulur. Yapılan tesis çoğu zaman istenen randımanı vermez. Ayrıca bireysel yapılan üniteler, toplu çalıştırıldığında istenen klima randımanı alınamaz.
Birçok mantar kitaplarında, mantar yetiştirilen yerlerde %90-95 oransal nemle birlikte 2m/s hızda hava hareketinin bulunmasının uygun olduğu yazılıdır. Hava hareketinin 0.15-0.30 m/s'nin üzarinde bulunması havalandırmanın fazla olduğunu gösterir ve durumlar mantarlarda zararlanmalara yol açar. Havalandırmanın başlıca amacı yetiştirme yerinde optimal nem ve sıcaklığı eşit biçimde dağıtmak ve odada biriken CO2 uzaklaştırmaktır. Havadaki CO2'nin %0.5'i geçmesi fruktifikasyonu azaltır; %0.1-1.8 arasında bulunması mantarların anormal gelişmesine neden olur ve kaliteyi düşürür; %2'den fazlaya çıkması ise misellerin gelişmesini tamamen durdurur.
Havalandırmadan istenen bu amaçları gerçekleştirmek oldukça güçtür. Bölge ve çevre koşullarına, odanın büyüklüğüne, içindeki mantar yetiştirme kapasitesine, odanın kullanım şekline ve havalandırma sistemine göre değişiklikler söz konusu olur. Odanın hangi tarafına ne büyüklükte delikler konacağı, bunların birbirine karşı ne şekilde etkilerinin olacağı nem kazanır.
Genellikle çıkış delikleri, giriş deliğine göre iki kat daha büyük yapılır. Yani 30 cm çaplı çıkış deliği varsa. İki adet 30 cm çıkış deliği veya aynı yüzeyi sağlayan 42-43 cm çapında bir tek çıkış deliği kullanılır. Giriş ve çıkış deliklerinin odanın neresine konacağını belirlemek kolay değildir. Hakim rüzgarın esme yönüne karşı yerleştirilen çıkış deliklerinden gereği gibi yaralanılamaz. Bu durumda rüzgar, hava çıkışını engeller, hatta dışarıdaki hava içeri girer. Oda havası boşaltılamaz. Havasındırma ancak rüzgarsız, sakin zamanlarda gerçekleştirilebilir. Giriş ve çıkış deliklerinin aynı duvar üzerinde üst üste konmasının daha yararlı olacağı saptanmıştır. Giriş ve çıkış delikleri güney ve batı yönlerine yerleştirilir. Güney ve batı yönlerine yerleştirilmelidir. Güneyde ve batıda özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklık oluşabilir ve istenmeyen sıcak hava içeri alınabilir. Bu bakımdan kuzey duvarı, havalandırma deliklerinin yerleştirilmesi için daha elverişlidir. İçeri alınan taze havanın temiz olmasına dikkat etmelidir. Giriş deliğine yakın yerde gübre depolama ve kompost hazırlama kısımlarından gelen kirli hava akımı bulunmamalı, temiz havaya kirli hava karıştırılmamalıdır. Havalandırmanın etki gücünün 1'den küçük olmaması gerekir. Sabit katsayı olan bu rakam, giriş ve çıkış deliklerinden geçen havanın orantısını ifade eder. Giriş deliğine bir vantilatör yerleştirilerek havanın içeri basılması yararlıdır. Böylece havalandırmanın etki gücü arttırılabilir. Havanın normal bir delikten alınması, oda içindeki havalandırma etkisini her zaman istenen düzeyde tutulamaz, çoğu kez etki gücü düşük kalır. Giriş deliğine vantilatör koymakla havalandırma gücü arttırılır. Mantar işletmelerinde, havalandırma için kullanılacak vantilatör seçiminin büyük bir önemi vardır. Ucuz ve kapasitesi yeterli olmayan vantilatörlerde, hava çıktıktan sonra kanal içinde ilerlerken döner. Bu dönme hava çıkış deliklerinden havanın eşit ve belli yönde çıkışını engeller. Her iki durumda da oda içinde düzenli havalandırma yapılamaz. Bazı noktalarda anaforlar meydana gelir. Bunu önlemek için kafesler kullanılır.

6.3. Sıcaklığın kontrolü
Mantar işletmesinde havalandırma kadar önemli diğer bir konuda ısıtmadır. Gerekli sıcaklık, bir ısıtıcı tarafından verilen ısının vantilatör yardımı ile odalara sevk edilmesi yani sıcak hava üflemeli buharlı bir kalorifer sistemi ile odalara konan vantilatörler yardımıyla sağlanır. Genelde ısıtma aracı bir buhar kazandır. Buhar işletmede nem temini pastörizasyon işlemi ve otoklavların çalıştırılması için gereklidir. İşletmeye konulacak kazanın büyüklüğü ile ısıtma borusu miktarı mevcut ısı kayıpları ve diğer kullanma amaçları dikkate alınarak hesaplanmalıdır. Bu bakımdan işletmenin büyüklüğüne ve çevre şartlarının durumuna göre ısı kayıplarının hesaplanması gerekir. Isı kayıpları denilince akla tesisin duvarlarından kaybolan sıcaklık ile havalandırma sırasında atılan sıcaklık akla gelmektedir.
Isıtmada eskiden borular kullanılırdı. Oysa şimdi boruların yerini konvektörler almıştır. Konvektörler yardımıyla ısıtma daha kolay ve her tarafa eşit sıcaklık sağlayacak şekilde yapılabilmektedir. Ayrıca boruların içinde fazla yer işgal etmesi sorunu da böylece ortadan kaldırılmıştır.
Küçük işletmelerde, kazan yerine daha basit ısıtma veya klima düzenleri kullanılabilir.
Kışın soğuk günlerinde yapılan ısıtma işlemi, yazın sıcak günlerinde soğutma ile yer değiştirir. Mantarın üretimi sırasında 14-16°C sıcaklık isteği, dışarıda hava sıcaklığının gölgede 40-45°C'ye yükseldiği anlarda, odadaki sıcaklığın yükselmesi nedeniyle sorun olur. Sıcaklık yükselmesi çeşitli yollarla düşürülebilir. Havalandırma genel bir soğutma sistemidir. Fakat dışarıda yüksek sıcaklıkların bulunduğu devrede havalandırmanın soğutma üzerine fazla etkisi görülmez. Daha ileri ve basit bir sistem nemlendirmedir. Sıcak bir ortamı nemlendirerek suyun buharlaştırılması ve suyun buharlaşırken havanın sıcaklığını alması bir soğutma etkisi yaratır. Soğutmada taze soğuk su verilmesi etkiyi daha da arttırır. Su ile soğutmada havalandırma kanalına su püskürtme perdeleri yapmak havayı burada soğutmak mümkündür. Kuvvetli vantilatörler kullanıyorsa iki tel arasına konan perlit, talaş gibi maddeler üzerine soğuk suyu akıtmak ve havayı bu örtü üzerinden geçirmek daha başarılı soğutma meydana getirir. Havalandırma kanallarının toprak altında olması da soğutmaya yardımcı olur. Daha üstün bir soğutma, doğrudan doğruya soğutucu makinelerin kullanılması ile yapılır.
Son yıllarda tehlikesi daha az olan Flarenli klorkarbon kullanılmaktadır.

6.4. Nemlendirme
Belli bir sıcaklıkta 1m3 havada bulunan su miktarına oransal nem denir. Oransal nem miktarı yüzde ile belirlenir. 1m3 havanın içinde bulunan su miktarının gram olarak değeri de mutlak hava nemini verir. (g/m3 ). Hava ısıtıldığı zaman oransal nem düşer, doyma eksikliği artar ve nem eksikliği arttıkça oransal nem yüzdesi de artar. Hava soğutulduğunda oransal nem yüzdesi artar ve doyma ekikliği azalır. Hatta duruma göre, fazla nem varlığında doyma noktasının üzerindeki nem damlalar halinde suya dönüşür.

Çizelge: Değişik sıcaklıklarda ve oransal nemlerde 1 m3 havada g olarak bulunan hava nemi

SıcaklıkNem Miktarları(%)
30405060708090100
-200.260.350.440.530.620.700.790.88
-150.410.550.690.830.971.101.251.40
-100.640.861.101.301.501.701.902.10
-80.761.01.31.501.802.02.302.50
-60.891.21.51.82.12.42.73.0
-41.051.41.82.12.52.83.23.5
-21.21.72.12.52.93.33.74.1
01.51.92.42.93.43.94.44.9
21.72.22.83.33.94.55.05.6
41.92.53.23.84.45.15.76.4
62.22.93.64.45.15.86.57.3
82.53.34.15.05.86.67.58.3
102.83.84.75.76.67.68.59.4
123.24.35.46.47.58.69.610.7
143.64.86.17.38.59.710.912.1
164.15.56.98.29.611.012.313.7
184.66.17.79.210.812.313.815.3
205.27.08.710.512.214.015.717.5
225.87.89.711.713.615.517.519.6
246.58.710.913.015.217.419.521.7
267.39.812.214.617.119.522.024.4
288.110.813.516.218.921.624.327.0
309.112.215.218.221.324.327.430.4
3511.915.919.923.827.831.835.739.7
4015.320.425.530.635.740.845.951.0İşte bu alma ve verme durumu, Mantarın ekolojik isteklerini ayarlarken önem kazanır. Sıcak havada soğuk su püskürterek nemi arttırmak mümkün olur. Soğuk su buharlaşırken odanın nemini alır, böylece havanın sıcaklığı düşer. Nemi yükselen havada sıcaklık düşüşü gibi tersi durumda nemi azalan havada sıcaklık yükselir. Mantar nemden hoşlanan bir bitki olduğundan pastörizasyon sırasında % 90-95, misel geliştirme sırasında %80-90 ve üretim sırasında %80-90 nem ister. Bu nem saatte 10-20 defa yapılacak havalandırmaya rağmen odada sabit kalmalıdır. Nem azlığında havaya ince zerrecikler halinde su püskürtülmelidir. Bunun için buharla çalışan işletmelerde devreye otomatik çalışan hidrostatlar soğuk su borularına bağlanır. Buhar yerine ince zerrecikler halinde su püskürtülür. Çok küçük işletmelerde duvarın ve tabanın ıslatılması da odanın nemlendirilmesine yardımcı olur. Mantar üretiminde nem oranı devamlı yüksek bulunduğundan nem fazlalığı gibi bir konu düşünülemez. Buna rağmen nem fazlalığı varsa daha fazla havalandırma ve ısıtma ile nem oranı azaltılabilir.
Odadaki nem higrometre ve psikrometreler ile ölçülür. Higrometreler zaman zaman yanlış bilgi verebilirler. Bu bakımdan psikometrelerin kullanılması daha yaygındır. Psikometreler, kuru ve ıslak termometreler arasındaki sıcaklık farkına dayanarak nem miktarını gösteririler. Hava hızı içerde bir vantilatör yardımıyla ayarlanır.

6.5. Işıklandırma
Mantar üretiminde ışık gereksimi sadece Pleurotus türleri için söz konusudur. Agaricus bisporus ve bir çok mantar ışığa gerek duymaz. Bu bakımdan mantar üretim tesisinde çalışma sırasında işçilerin görebileceği ve rahat çalışabileceği normal bir aydınlatma yapılması yeterlidir. Bazı araştırmalarda ise ışık şiddetinin en az m2'ye 40-60 lux şiddetinde bir işik gerekir. Bazi araştirmalarda ise, işik şiddetinin en az 100-200 lux olmasi gerektigini ortaya çikaran sonuçlar elde edilmiştir. Diger bazi mantarlarin da gelişme devresinde işiga gereksinmeleri olabilir. Bu konudaki bilgiler ilerde bu mantarlar hakkinda yapilacak yayinlarda geniş bir şekilde verilecektir.

6.6. Hasat ve pazara hazirlama
Örtü topragi serilerek 20-25 gün sonra hasat yapilmaya başlanir. Mantarin gelişmesi için gerekli sicaklik, nem ve havalandirma yapildigi zaman örtü topraginin kalinligina da bagli olarak miseller gelişmelerini 15-20 gün içinde tamamlarlar ve örtü topragi önce yer yer , daha sonra her tarafta misellerin yiginlaştigi noktalar görülür. Bu kisimlardaki küçük noktaciklar giderek belirginleşir ve bir hafta bezelye büyüklügünü alir. 3-4 gün sonra ise hasat edilebilecek olgunluga ulaşir. Eger bu mantarlar hasat edilmeden birakilacak olursa şapka ve bilhassa sap büyüme hizla devam eder. Şapkanin, sapla olan baglanti kismi yirtilir. Sap iyice uzar, şapka açilir ve alt kisimda siyah-kahverengi lameller görülür. Bir süre sonra şapkanin kenarlari yukari dogru kivrilir. Bu dönemde lameller üzerindeki olgun sporlar dökülmege başlar. 3-4 gün devam eden bu devreden sonra, sap ve şapkasinin foksiyonu biter, karpofor yavaş yavaş ölür.
Mantarin hasat zamani şapkanin saptan henüz ayrilmadigi yani açilmadigi dönemdir. Açilmiş sap ve şapkanin pazarda satildigi ülkelerde vardir. Fakat sap ve şapkanin açilmasi bir kusur sayilir ve bu tip mantarlar hatali sinifa sokulur. Mantarin hasat büyüklügü tür ve çeşitlerin şapka büyüklügüne göre 2-10 cm arasinda degişir.
Mantarlar toprak yüzünde görülüp hasat olgunluguna gelince bütün mantarlarin bir anda toplanmasinda yarar vardir. Çünkü bu mantarlar toplandiktan sonra alttan ikinci mantar dalgasini oluşturacak primordiumlarin gelişmesi başlar. Birinci hasat birkaç günde yapilirsa 2. Hasat uzun bir süreyle ve degişik zamanlarda oluşur. Böylece 1.,2. ve 3. hasat devreleri birbirinin içine girer. Verim ve hasat düzeyi istenilen düzeye gelemez. Halbuki ilk hasat 1-2 günde bitirilir, 2. Hasat dönemi gelen mantarlarin hepsi ayni zamanda çikar ve yine düzenli hasatla 3. Ve diger hasat dalgalarinin muntazam olmasi saglanir.
Mantarlarin oluşmasi havalandirma, sicaklik, sulama ve örtü topraginin degişkenlige ugratilmasi ile hizlandirilip yavaşlatilabilinir. Böylece hasat günlerini ayarlamak mümkün olur. Örnegin, hava sicakligini 1 yükseltmekle Mantarin bir gün önce; 1ºC azaltmakla 1 gün önce geç hasat edilmesi sağlanabilir. Örtü toprağı miktarını 1 cm fazla koymak, hasat zamanını 2 gün geciktirmektir. Genelde örtü toprağı kalın serilirse büyük mantar şapkaları meydana gelir. Fakat mantar sayısı azalır. örtü toprağı kalınlığı arttırılırsa, küçük mantar şapkalarla beraber fazla sayıda mantar oluşur. Bir kadın işçi saatte 30-50 kg arasında mantar toplayabilir. Yalnız hem mantar toplayıp, hem de temizleyip ambalaj yapılıyorsa, o zaman 1 saatte 10-15 kg 2. Kalite olmak üzere toplanır 25-35 kg satılabilir ürün hazırlanabilir.
Mantar hasadın da, şapka 3 parmak arasında tutulur sağa sola çevrilerek koparılır. Koparma sırasında küçük mantar taslaklarının zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Kopartılan Mantarın kirli dip kısmı bıçakla kopartılır. Kesilen artık kısım bir kova veya plastik torba içerisine konulmalı,yere atılmamalıdır. Hasat ve ambalajın bir arada yapılması zaman alıcıdır. Birçok işletmede hasadı yapılan mantarlar içi süngerli bir kasa veya sepet içine konur. Toplanan mantarlar hemen ambalaj odasına konur. Sapları kesilir, yıkanır, üstü kurutulup ambalajlanır. Yıkama doğal özelliği bozduğu ve işi arttırdığı gerekçesi ile bazı ülkelerde yapılmaz. Yıkama yapıldığında yıkama suyu içine bir miktar klor konulması hijyenik önlem bakımından gereklidir.
Bir işletmede farkı yaşlarda kültürler varsa hasada önce yeni kültürlerden başlamalı, giderek eski kültürlere geçilmelidir. Böylece eski kültürlerde olabilecek hastalık ve zararlılar yeni kültüre bulaşması engellenir. Mantarlar plastik kutulara kağıt veya plastik torbalara konur ve pazara çıkarılır. Ülkeye ve koşullara göre 150-250-500-1000 gr'lık sepetler ve karton kutular kullanılır. Toptan satışlarda 3-5 kg'lık sepetler veya karton kutular kullanılır. Ambalajlanan materyal hemen ön soğutmaya alınır. Hasat ve ambalajlama mümkün olduğu kadar kısa sürede ve mantarlar fazla ellenmeden, sıkılmadan, üstünde yara bere izleri oluşturmasan yapılmalıdır. Aksi halde bu kısımlar çabuk kararır ve çürümeler başlayabilir. Mantar küçük kapalı torbalar içinde 2ºC'de bile kısa sürede kahverengileşir. Buna karşılık açık paketlerde ve delikli plastik torbalarda mantar beyaz kalır. Kapalı kutularda kahverengileşmeyi CO2 ve nem birikmesinin müştereken taptığı tahmin edilmektedir. Plastik paketler içinde oluşan CO2'nin dışarı çıkmasını tümüyle dışarıdaki O2'nin içeri girmesini de kısmen engeller. Böylece paket içinde Mantarın solunumu ile, %16-17'ye varan bir CO2 ve %3-4 oksijen ortamı oluşur. Plastik torbaların belirli yerlerinden delinmesi yukarıda belirtilen özürleri ortadan kaldırır. Ayrıca plastik torba içine konan kağıtlar fazla nemi tutar ve yavaş yavaş torba içine vererek muntazam bir nemlilik sağlar. Kağıt kutularda, kağıt Mantarın nemini emmektedir. Bu bakımdan mantarda çabuk pörsüme görülebilir. En iyisi üstü selofon kağıdı ile örtülmüş plastik kutular kullanılmaktadır. Böylece Mantarın kararması ve su kaybetmesi en az düzeye indirilir.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Üretime başlarken
Kestane Mantarı yetiştiriciliği
Hobi mantar kitleri
İstiridye Mantarı Kiti incelemesi
Muğla Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu
Kütükte İstiridye Mantarı
Mantarcılık

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

İstiridye Mantarı Besin Değeri
İstiridye Mantarı Besin Değ...

İstiridye Mantarı Besin Değeri Normal olarak istiridye mantarı gövdesinin sadece yüzde on kadarı kuru kütledir, geri kalan yüzde doksanını ise su oluşturur. Bu kuru ...

Kompostun Besin Maddesi Değeri
Kompostun Besin Maddesi Değer...

Kompostun Besin Maddesi Değeri Çöp kompostu ile çiftlik kompostunu besin maddesi değeri açısından şekildeki gibi karşılaştırmak, genelde mümkündür. Kompost, org...

Saraylı etli mantar
Saraylı etli mantar

Saraylı Etli Mantar yemek tarifi Malzemeler 1 kilo dana eti 1 kilo kültür mantarı 2 adet orta boy soğan 2 su bardağı krema 2 su bardağı su 100 gr. tereyağ...

Bodrum Kuzu göbeği mantarı yemeği
Bodrum Kuzu göbeği mantarı ...

Bodrum Kuzu göbeği mantarı yemeği tarifi Yemeği : Yıkanıp temizlenen kuzu göbekleri doğranırlar. Tavada biraz soğan sarartıldıktan sonra kuzu göbekleri eklenir ve ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz