Türk Mantar Kompost Misel
 
Çörek Mantarı
Çörek Mantarı, Boletus edulis,

« Çayır Mantarı Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi »


Çörek Mantarı Nasıl Tanınır? Çörek Mantarının Tadı ve Kokusu Nasıldır? Çörek Mantarı Nerelerde Yetişir? Çörek Mantarı Ne Zaman Toplanır? Çörek Mantarı Nasıl Toplanır ve Temizlenir? Çörek Mantarının Faydaları Nelerdir? Çörek Mantarı Nasıl Saklanır? Çörek Mantarı Nasıl Tüketilir?

Çörek Mantarı - Boletus edulis

Boletaceae familyasından yenilebilen bir mantar türüdür. Latince adındaki bolet latincede "üstün mantar", edulis te "yenebilen" anlamındadır. En popüler mantarlardan biridir.

Çörek Mantarı Nasıl Tanınır?
Şapka : 10-20 cm büyüklükte, bazan biraz daha geniştir. Yarım küre şeklinde, daha sonra tümsek, nihayet yayvandır. İyi pişmiş, kabarmış çöreğe benzer. Kenarı başlangıçta içeri kıvrıktır. Şapkanın zarı düzgün değil, çıplak ve kurudur. Islak olduğu zaman parlar ve hafif yapışkandır. Rengi çok değişken, kestane kahverengisi veya soluk olabilir. Kenarının rengi hafifçe daha açık olur:

Borucuklar: Sıkı bir şekilde yanyana yer alırlar. Sapa boyları kısalarak bağlanırlar, uzun ve incedirler. Önce boz beyaz daha sonra yeşilimsi sarı, zeytin yeşili rengindedir. şapkadan kolayca ayrılabilirler.

Delikçikler: Küçük ve yuvarlaktır. Önce kirli beyaz, daha sonra sarımtırak, nihayet yeşilimtırak sarıdır.

Sap : Kuvvetli ve katıdır, Çoğunlukla ortada veya aşağıda şişkindir. Gençken dip tarafında şişkin olup daha sonra kalınlık bakımından muntazam olur. 15-20 cm kadar boyda, 3-4 cm kadar kalınlıkta olabilir. Renk bakımından önce beyaz açık bozdur, sonra esmer kahverengiye döner. Yukarı kısmı, ince, belirsiz beyaz soluk renkli damarlı ağ gibi görünüşe sahiptir, bazan bütün yüzeyi böyledir.

Etli Kısım: Gençken sert, beyazımtırak, olgun numunelerde yumuşak, sünger gibi sarımtıraktır. Şapkada dış zarın altına gelen kısımda esmerimtıraktır.

Spor İzi : Sarıdır.

Çörek Mantarının Tadı ve Kokusu Nasıldır?: Hoş kokusu ve fındık gibi, mulayim, hoş ve lezzetli tadı ile yenilebilen en iyi mantarlardan biridir. Kurutularak veya yağ içinde saklanabilir.

Çörek Mantarı Nerelerde Yetişir? : Yapraklı ağaçlardan meşe, huş, bilhassa kayın, iğne yapraklılardan çam, bilhassa genç ladin meşçereleri altında ve çevresinde, oldukça asit karakterde topraklarda, ormandaki yol kenarlarında, orman sınırı boyunca, yaprak çürünyüsü üzerinde ekseriyetle çok sayıda bazan tek tek görülür.

Çörek Mantarı Ne Zaman Toplanır? : Hazirandan, Ağustosa ve Eylülden, Kasıma kadar toplanabilir.

Çörek Mantarı Nasıl Toplanır ve Temizlenir? :
Mantar sapından tutularak döndürülüp koparılır.
Ayağın alt kısmındaki topraklı kısımlar patates soyar gibi kesilip temizlenir.
Bazen en alt ucu sarı renkte olur.
Bu kısım kesilip atılmalıdır.
Çörek mantarının kurtçukların (larva) istilasına uğraması çok olağandır. O nedenle mantar boylamasına kesilip içi kontrol edilmelidir.
Kurtçuklar bazan sadece şapkayı, bazan sadece ayağı kaplamış olabilir. Neresi kurtçuklu ise oralar kesilip atılır, geri kalan bölümler saklanırlar.
Şapka altındaki süngerimsi tabaka yaşlı mantarlarda yumuşar, gevşer ve vıcıklaşır. Çoğu kez de larvalarla kaplı olur. O durumlarda bu tabaka sıyrılıp atılmalıdır.
Gençlerinde bu tabaka mantarın diğer etli kısımları ile aynı özellikleri haizdir ve yenilebilir.
Çörek mantarının kendisi de bir başka mantarın istilasına uğrayabilmektedir.
İnce beyaz bir örtü şeklinde mantarın gövdesini saran bu parazit sonucu çörek mantarı bozulur ve yenilmez hale gelir.

Çörek Mantarının Faydaları Nelerdir?
+ Bağışıklık sistemini güçlendirir ve yapılandırır.
+ İçerisindeki ?Lentinian? adı verilen madde ile tümörlü hücrelerinin hacmini küçülttüğü bilinmektedir.
+ Çörek mantarı A, D, B ve C vitaminini acısından oldukça zengindir. Bu vitaminler ile hücrelerin çabuk onarılmasına, kemik sağlığının korunmasına, yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
+ Beyin kanaması ve damar sertliği gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır.

Çörek Mantarı Nasıl Saklanır?
Çörek mantarı, derin dondurucuda, konserve yapılarak veya kurutularak saklanabilir. Derin dondurucuda saklanacağı zaman önce suyunun buharlaştırılması gerekir. Suyunu buharlaştırmak için mantar sotelenir ve hızlıca soğutularak derin dondurucuya konur. Bir yıl derin dondurucuda saklanabilir. Mantarları sotelerken yağ kullanılırsa saklama süresi üç-dört aya düşer. Derin dondurucunun yanı sıra konserve olarak saklanabilen çörek mantarının önce suyunun buharlaştırılması gerekir. Buharlaştırmadan sonra mantarlar kavanoza konup üzerine su eklenir ve ortalama yetmiş beş dakika kaynatılır. Bunun yanında çörek mantarı kurutularak saklanacaksa yıkanmadan bir fırça yardımı ile temizlenir ve küçük parçalara bölünür. Bir elek yardımı ile veya ipe dizilerek açık havada kurutulur. Eleğin yanı sıra mantarların altına bez, havlu veya kağıt serilerek kurutma işlemi yapılabilir. Çörek mantarı kurutulurken güneş görmeyen, nemsiz bir ortamda kurutma işlemi yapılmalıdır.

Çörek Mantarı Nasıl Tüketilir?
Çörek mantarı diğer tüm mantarlar gibi büyük bir kısmı sudan oluşan bir mantardır. Bu nedenle diyet yapanlar için önemli bir besindir. 100 gr çörek mantarı 20-40 arası kalori değerine sahiptir. Soteleyerek, makarna sosu, çorba şeklinde, hatta çiğ olarak bile yenebilir.
Çörek Mantarı - Boletus edulis avıSponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Çam Kabara Mantarı
Zhu Ling
Ölüm Meleği
Kıvırcık Mantarı
Kaypak Mantar
Borazan Mantarı
Domalan Mantarı

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Trüf Mantarı
Trüf Mantarı

Trüf mantarı nedir? Trüf Mantarı Nasıl Üretilir? Trüf mantarı fidanı nerede bulunur? Trüf Mantarının Özellikleri Nelerdir? Trüf mantarı doğal afrodizyak mıdır? ...

Fırında Mantarlı Levrek
Fırında Mantarlı Levrek

Fırında Mantarlı Levrek tarifi Malzemeler : 2 levrek 7 mantar 2 biber 4 domates 2 defne yaprağı 1 limon Maydanoz Tane karabiber Zeytinyağı Tuz Su ...

Toprağa Kompost Uygulamakla Sağlanan Yararlar
Toprağa Kompost Uygulamakla S...

Topraktaki (zeminin) boşluk hacmini arttırarak kolay havalanmasını sağlar ve nem tutma kapasitesinde arttırır. Zor işlenen toprakların kolay işlenmesini sağlar, Topr...

Saraylı etli mantar
Saraylı etli mantar

Saraylı Etli Mantar yemek tarifi Malzemeler 1 kilo dana eti 1 kilo kültür mantarı 2 adet orta boy soğan 2 su bardağı krema 2 su bardağı su 100 gr. tereyağ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz