Türk Mantar Kompost Misel
 
Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu
Ege Üniversitesi, Bergama Meslek Yüksekokulu, Mantarcılık Bölümü,

« Aksaray Üniversitesi Aksaray Meslek Yüksekokulu Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksekokulu »

Ege Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu - Mantarcılık Bölümü
Programın Amacı: Mantarcılık programının amacı, kültür mantarı yetiştiriciliği yapan kamu ve özel sektör için nitelikli eleman yetiştirmektir.
Gereken Nitelikler:
Bu programda eğitim görmek isteyenlerin;
* Yetiştiricilik pratiği gelişmiş,
* Dikkatli ve sabırlı,
* İşi takip eden,
* Bedence sağlam ve dayanıklı,
* Araştırmacı,
* Aldığı görevi eksiksiz yerine getiren,
* Olası aksaklıkları tespit edep, pratik çözüm bulabilen,
* Başkalarıyla iyi iletişim kurabilen kişiler olmaları gerekir.

Meslek Elemanlarının Yaptıkları Belli Başlı İşler:
* Mantar işletmelerinde kompost hazırlamasından üretime kadar olan tüm aşamalarda çalışmak veya çalıştırmak.
* Bu yetiştiricilik esnasında eksikleri tespit edip tamamlamak.
* Olası aksaklıkları tespit edip çözüm yolları bulmak.
* Üretim planı hazırlamak ve bu plan dahilinde sistemli çalışmayı sağlamak.
* Üretim boyunca periyodik kontrolleri yapmak

Mezunların Çalışma Alanları: Kültür mantarı yetiştiriciliği yapan ve kompost üreten kamu ve özel sektörde çalışabilecekleri gibi imkanları dahilinde kendileri de kültür mantarı yetiştiriciliği yapabilir.

Mezunların Kazandığı Diploma ve Ünvanı: Mantarcılık programı bitirenlere Mantarcılık Teknikeri ünvanı verilir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları:
Çalışma Ortamının Durumu: Açık ve kapalı alanlarda çalışmaktadır. Açık alan kompostun hazırlandıgı platform. Kapalı alan ise mantar yetiştiriciliği yapıldığı işletme binasıdır. Bunun haricinde dış hava koşullarına bağlı olarak her türlü iklim koşulları ile karşılaşabilir.

Çalışma Saatleri: Üretim öncesi ve üretim döneminde işin takibi ve verimlilik acısında mesai saatleri dışında çalışma olabilmektedir. (Örneğin, Buharla pastörizasyon sıcaklığı istenen derecede tutabilmek için vb.)

İletişimde Bulununan Kişiler: Üniversiteler (başta Mantarcılık programında görev yapan öğretim elemanları), diğer mantar işletmeleri, araştırma kuruluşları, kültür mantarı yetiştiriciliği yapan kişiler.

İş Ortamında Kaynaklanan Tehlikeler: Ortamında aşırı sıcak, nem vb. laboratuarlarda ise kimyasal maddelerin kullanımı karşılaşılabilecek kazalar. Üretim odalarında ranzalarda dikkatsizlik sonucu oluşan kazalar.

Mesleğin Geleceği: Mantarcılığın hızlı gelişimi dikkate alınırsa gelecekte büyük bir sektör olarak ülke ekonomisinde yerini alacağı kanaatindeyiz.

Kazanç: Birim alandan en yüksek gelir sağlayan tarım ürünlerinden olmakla birlikte hassas bir yetiştiriciliğin olması riskide beraberinde gelmektedir. Ancak kazanılan tecrübelerle risk azalmaktadır. Bunun yanında piyasanın durumu da kazanç bakımından degişiklik oluşturabilmektedir.

Iş Bulma Olanakları: Mantarcılık ülkemizde çok hızlı bir gelişme göstermektedir. Ama henüz istenilen boyutlara ulaşılamamıştır. Bunda ana neden mantar tüketiminin ülkemizde yeterli miktarda yapılmaması ve mantar hakkında halkımızın yeterli bilgiye olmaması yatmaktadır. Şu anda iş bulma olanakları ağırlıklı olarak özel sektörde olmasının yanında tekniker ünvanı almış olan arkadaşların imkanları dahilinde kendileride bu yetiştiriciliği yaparak iş imkanı saglayabilirler. Ancak mantarcılıgln ülkemizde hızlı gelişimi dikkate alırsak yakın gelecekte büyük bir sektör olarak iş bulma olanagı saglayacak kanaatindeyiz. Ayrıca iş bulma konusunda da bölgeler arası fark ve cinsiyet ayrımı yoktur.


Web: TanıtımSponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Muğla Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu
2.Gelişme Dönemi
Adım adım Kuzu Göbeği Mantarı yetiştirme
Aksaray Üniversitesi Aksaray Meslek Yüksekokulu
Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksekokulu
Hobi amaçlı mantar üretimi
Ranza Sistemi

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hobi mantar kitleri
Hobi mantar kitleri

Hobi mantar üretim setleri kolay bir şekilde evde, depoda veya bahçede üretim yapılabilecek biçimde hazırlannırlar. Mantar kitleri, üreteceğiniz mantarın türüne gör...

Kusursuz bir cinayet silahı olarak MANTAR
Kusursuz bir cinayet silahı o...

Trevanıan ın Şibumi kitabındaki efsanevi kahramanı Nicholai Hel, iskambil kağıdıyla bile düşmanını öldürebilir ama Kuzey Avrupalısından Amerikanlara tüm polisiye...

İstiridye Mantarı
İstiridye Mantarı

İstiridye Mantarı, Pleurotus ostreatus Lamelli Soluk İstridye mantarı ((pleurotus pulmonarius) İstiridye mantarı kültür mantarı olarak da yetiştirilebilen çok az say...

Mantar Mantı
Mantar Mantı

Mantar Mantı yemek tarifi 4 kisilik Mantar Mantı yemek tarifi İçindekiler / malzemeler - 300 gr. mantar - 1 su bardağı yoğurt - 4 diş sarmısak - 3 çorba kaş...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz