Türk Mantar Kompost Misel
 
Hobi amaçlı mantar üretimi
Hobi amaçlı mantar üretimi, hobi mantar, kültür mantarı yetiştirme,

« Çankırı ili Bayramören ilçesinde dev bir mantar bulundu Mantar köylülere gelir kapısı oldu »

Hobiler insanların meslekleri dışında, fakat gönüllü ve çoğu zaman büyük bir tukuyla yaptıkları işler. Bugün bir çok insan günlük hayatın sıkıntılı ve tekdüze faaliyetlerinden kaçmak, yeni şeyler öğrenmek vb. amaçlarla kendine bir meşgale bulmuş durumda.

Bugünlerde hobi amaçlı kültür mantarı yetiştirme işine gönül verenlerin sayısı bir hayli artmış durumda. Bunun nedeni gelişen medya ve özellikle internet bloglarının bu hobiye merak salanların işini kolaylaştırması.

Siz de bu hobiye meraklı biri iseniz, aşağıdaki satırlar size yardımcı olacaktır.

Hobi amaçlı mantar üretimi yapacaksanız, hazır mantar üretim ortamları satın almanız gerekecek. Bu ortamlar kitler halinde satışa sunuluyor. Bir kit?in ortalama fiyatı 6-10 TL arasında değişiyor. Size başlangıç için 10 adet kit yeterli olacaktır.
Bir hazır mantar üretim kiti, üretime hazır halde satışa sunulur. Satın aldığınız kit için ek bir işlem uygulamak zorunda değilsiniz (Bazı kitler için 10 gün sonra 4-5 cm?lik örtü toprağı gerekebilir). Ortalama olarak 1 kit?den 2,5-4 kg arası mantar elde edilir.
Mantar kitleri için sulama sıklığı ortamın nemlilik oranına göre 2-3 gündür. Mantarlar görülmeye başlandıktan sonra ilk hasada kadar sulama genellikle yapılmaz.
Hazır mantar üretim kitini satın aldıktan sonraki 20 gün içinde mantarlar görülmeye başlayacaktır, bu süreden 1-2 gün sonra bu mantarlar hasat olgunluğuna erişir.
Mantar hasatlarında (Flash) en verimli aşama ilk aşamadır. Daha sonraki hasatlarda verim azalarak devam eder.
Mantarların olgunlaşması için en uygun sıcaklık 16-23 C derece aralığıdır. Sıcak yaz aylarında ısıyı uygun dereceye getirmek için soğutma sistemi kurmanız gerekecektir. Kış aylarında ise soğutma maliyetleri hemen hemen olmayacaktır.
Havalandırma, iklimlendirme ve diğer hususlar için yaşadığınız yerdeki Tarım İl Mürürlüğünden gerekli bilgileri alabilirsiniz.
Hobi niteliğindeki kültür mantarı üretiminin ticari olarak size bir getirisi olmayacaktır. Üreteceğiniz mantarlar için pazar bulmadan üretime başlamayın. Kültür mantarı ile ticari olarak ilgilenmek isterseniz, mantar üretim tesislerinden alıp satmanız sizin için daha kârlı olacaktır.
Yukarıda mantar üretiminde bahsedilen süre, ısı ve diğer özellikler, beyaz şapkalı kültür mantarı (Agaricus Bisporus) içindir.


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksekokulu
Örtü Toprağı
Aksaray Üniversitesi Aksaray Meslek Yüksekokulu
Misel Ekimi
Trüf mantarı yetiştiriciliği ve yatırımı
Kümbet Sistemi
Kasa sistemi

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yumurta Mantarı
Yumurta Mantarı

Cantharellus cibarius, \"Yumurta mantarı\" olarak ta bilinen Cantharellaceae ailesinden lezzetli bir mantar türüdür. Şapkası sarı veya turuncu renkli ve huni şeklindedir...

Posteki Mantarı
Posteki Mantarı

Söbelen Mantarı Nasıl Tanınır? Söbelen Mantarının Kokusu ve Tadı Nasıldır? Pösteki Mantarı Nasıl Toplama ve Temizlenir? Pösteki Mantarı Nerelerde Yetişir? Söbel...

Saraylı etli mantar
Saraylı etli mantar

Saraylı Etli Mantar yemek tarifi Malzemeler 1 kilo dana eti 1 kilo kültür mantarı 2 adet orta boy soğan 2 su bardağı krema 2 su bardağı su 100 gr. tereyağ...

İstiridye Mantar Salatası
İstiridye Mantar Salatası

İstiridye Mantar Salatası Mantarlar pişerken mutlaka yüksek ısı kullanın. Malzemeler; ❱ 10-15 adet istiridye mantarı ❱ 1 ölçü zeytinyağı ɷ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz