Türk Mantar Kompost Misel
 
İstiridye Mantarı Üretiminde İşletme Giderleri
mantar üretimi, mantar üretim maliyetleri, mantar üretiminde maliyetler,

« Kabaca mantar yetiştirme maliyeti Bağcılar Engelliler Sarayı »

İstiridye Mantarı Üretiminde İşletme Giderleri Marmara Mantar olarak tarafımıza en çok sorulardan birisi; Üretimine başladığımda ne gibi giderlerim olacak? Firma olarak müşterilerimize her zaman en doğru bilgiyi vermeye çalışmaktayız. Müşteri fabrikamızdan hemen kompost alsın düşüncesiyle hiçbir zaman hareket etmedik etmeyeceğiz.

Biz en doğrusunu anlatalım, girişimciler kendi maddi durumlarını kıyaslasınlar ve buna göre hareket etsinler istemekteyiz. Bu yüzdende bu soruyu internet ortamında da siz değerli girişimciler ile paylaşmak istedik.

Deneyimlerimiz ile, yaşadıklarımız ile ve üretimimiz ile A'dan Z'ye masraflarını yaptığımız ve bildiğimiz için bu konuda deneyimli olarak % 10 yanılma payı ile İstanbul için masrafları fiyatlandırdık.

Mantar üretimine başlamayı düşünenler için işletme giderleri : (100 m2'lik 10 - 15 ton kompostluk 1 oda için ortalama fiyatlar verilmiştir)

1- İşletme kirası

(100 m2'lik bir üretim odası için bugün İstanbul'da bodrum katlarda 250 tl den başlayıp 2500 tl ye kadar çıkan semtler var. Lüx semtler dışında daha varoş semtlerde bu iş yapıldığını düşünürsek ortalama 600 TL ile 800 TL arasında makul bir yer kiralamak mümkün.)

İşletme kurulacak yer için öncelikle o bölgenin bağlı olduğu belediye ile görüşüp ruhsat alınıp alınamadığını mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederiz. İleride büyüme hedefleniyorsa mutlaka ruhsat alınacak bir belediye sınırları içinde olmanızı tavsiye ederiz. Bugün bir çok bölgede ruhsat almamış belediyeden habersiz bu işi yapan arkadaşlar elbette mevcut. Bu şekilde sadece ürettiğiniz mantarları pazarcılara, halcilere ve mantar alım satım yapan aracılara çalışırsınız ki buda mantarınızı ucuza satmak demek çünkü bu saydığımız alıcılar her zaman ucuza mal almaya çalışırlar. Halbuki üretim ruhsatı alındığında sizden belge isteyen otellere, restoranlara, catering firmalarına, marketlere ve daha bir çok yere daha pahalı mantar satabilirsiniz. İhracatta yapabilirsiniz.
İstiridye mantarı odası

2- Elektrik gideri

 • 40-48BTU klima 24 saat çalışıyor.
 • hasat döneminde 1 odada 15 - 20 adet 1 metrelik florasan lambalar günde 8 - 10 saat çalışıyor.
 • Hasat döneminde kirli hava emiş fanı ve taze hava fanları 15 - 30 dk/saat çalışıyor.
  Aylık gelen fatura yukarıda belirttiğimiz şekilde çalışan cihazlar ile 350 TL'dir. Bu rakam kullanılan makine ve ekipmana bağlı olmakla birlikte 300 - 500 TL arasında aylık gider diyebiliriz.

  Bugün Türkiye'nin en pahalı elektriğini bizler yani İstanbul firmaları kullanmaktadır. Bizler buna rağmen mantar üretiminde iyi karlar elde etmekteyiz. Elektriğin pahalılaşması ile beyaz eşya şirketlerinin de a ve a+ tipi klimalarını üretmesi açıkçası yüzümüzü güldürmüştür. Mantar üretiminde en büyük 2 gider kira ve elektriktir öncelikle. Yıllanmış, yaşlanmış klimalar ile bu işi yapanlar elektrik giderinden şikayet ede dursunlar bizler yeniliklere ayak uyduran firmalar hemen invertörlü A+ tipi klimalara geçerek elektrik giderlerinden % 50 oranında kurtulduk.

  Eski tip klimalar -5 derece den sonra çalışamazlar. Ama yeni nesil bu klimalar motor ısıtma soğutma sistemleri olduğundan artık soğuk havalarda işlerimize sekte vuramamaktadır.

  Ayrıca bugün tüm Türkiye'de yeni özel elektrik üreten şirketler ile anlaşma yapıldığında % 40 indirimli elektrik satın alıyoruz. Mevcut hatlarımıza hiçbir ek işlem yapmadan...

  Tavsiyemiz; ESKİ MAKİNA VE EKİPMAN KULLANMAYIN. YENİSİNİ ALIN FATURALARDAN TASARRUF EDİN
  İstiridye mantarı odası

  3- İşçi-Eleman, Personel giderleri

  Bugün bir oda hasadını 1 kişi (bu kendinizde olabilir) rahatlıkla yapabilir. 1 kişi 2 odayı rahatlıkla hasadını, bakımını, nemlendirmesini yapabilir. Bunun için ayrıca bir işçi almanıza gerek yok bu işlemleri kendiniz yapabilirsiniz. Veya asgari ücret ile bir eleman alabilir bu işlemleri ona yaptırabilirsiniz. Bu işi kendisi yapanlar vaktinin tümünü bu işe ayıranlar için açıkçası bir personel gideri bulunmamaktadır.

  Kompost ilk geldiğinde kamyondan odaya taşımaya 4 kişi ve atık kompostları (3 ay sonrasında) atmak için 2 tek yevmiye ile çalışarak bu ayak işlerinizi yapmış olurlar. Bugün İstanbul da yevmiyeli işçi maliyeti 1 gün için 50 - 60 TL'dir.

  İşletmem içinde başka ne gibi maliyetim olur ? Kompost koyduktan, hasat bitene kadarki geçen sürede maliyetlerim bu kadarmıdır ?

  Elbette değil. Bir işletme iseniz ve bu işi meslek haline getirmiş iseniz, mutlaka 1 pazarlamacı çalıştırmanızı tavsiye ederiz. 5 tl/kg dan satacağınız mantarı 8 - 10 tl den satmak istemezmisiniz ? Bunun için de bir pazarlamacı işe alıp otelleri, restaurantları ve mantar alım potansiyeli olan işletmeleri günlük rutin dolaştırmanız, hem markanız adına iyi bir yatırımdır hem de gelirinizi iki katına çıkaracaktır.

  Bu masrafın dışında alım satım yapan kişiler ile anlaşmanıza bağlı olarak mantarınızın nakliyesi var. Alıcı kapınızdan bir fiyatla alır veya siz alıcıya götürürseniz o zaman biraz daha yüksek bir rakama alabilir. Bunun için mantarınızın nakliye masrafı ortaya çıkacaktır.

  Paketleme izniniz var ise, paketleme maliyetlerinizde ortaya çıkacaktır ki mantarınızı daha da pahalıya satacağınız için bunlar küçük masraflar olarak işletme giderlerinize kaydedilecektir.
  İstiridye mantarı odası


  İhracat yaparken mantar kasalar ile değilde şoklanmış, dilimlenmiş ve paketlenmiş olarak sevk edilir.

  Yurtdışında mantar özellikle soğuk ve sıcak ülkelerde marketlerde deep freeze dolaplarda paketli olarak satılır. Ülkemizde yaygın olanlar daha çok bezelye, dilimlenmiş patates gibi ürünlerde varken yurtdışında bir çok sebze bu şekilde tüketilmektedir.

  İhracat yapmanız için sizden bu şekilde ürün istenecektir. Şoklama , dilimleme, ve paketleme maliyetleri kg başına 2 -5 tl civarında olup mantarı satarken de zaten bu giderlerde fiyatınız üzerine eklenmiş olmaktadır.

  Marmara Mantar olarak genel işletme giderlerini bir çatı altında sizler ile paylaşmak istedik. Ülkemizin her şehrinde değişen maliyetleri düşünerek en azından bir iskelet bir ortalama ortaya çıksın istedik. Umarız işinize yarayan bilgiler olacaktır.
  Herkese bol hasatlar dileriz.
  Marmara Mantar


  Sponsor reklam alanı

  _______________________
  Buraya reklam verebilirsiniz
  Yaprak Mantarları
  Örtü Toprağı
  Kurutulmuş İstiridye Mantarı
  Üretime başlarken
  Miselin Elde Edilmesi
  Aksaray Üniversitesi Aksaray Meslek Yüksekokulu
  Genel anlatımla mantar üretimi

  « önceki sonraki »
 • Yorumlar
  Sponsor reklam
  Vitrin Haberler
  Sponsor reklam
  Kargo Türkiye

  Kargo Türkiye

  Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

  Sponsor reklam
  Borcum var mı

  Borcum var mı

  Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

  Sponsor reklam
  Expensive Hotels

  Expensive Hotels

  Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

  Bunlar da ilginizi çekebilir

  Muğla Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu
  Muğla Üniversitesi Ula Ali K...

  Muğla Üniversitesi Ula Ali Koçman Meslek Yüksekokulu - Mantarcılık Bölümü Programın Amacı:Kültür Mantarı Üretimine olan ilgi giderek artmaktadır. Bunun sebebi ma...

  Şişe kültürü
  Şişe kültürü

  Şişe kültürünün uygulanabilmesi için otomatize edilmiş ekipmana ihtiyaç vardır. Hazırlanan talaş ortamı, ekipmana yüklenir. Bu ekipman vasıtası ile şişeler daha...

  Mantar ve Havalandırma
  Mantar ve Havalandırma

  Misel geliştirme aşamasında havalandırmaya pek ihtiyaç duyulmaya bilir. Zira bu dönemde misellerin soluması için gerekli hava atmosferde bulunabilir. Buna karşılık fr...

  Fırında Vişneli Mantarlı Patlıcan Dolması
  Fırında Vişneli Mantarlı P...

  Fırında Vişneli Mantarlı Patlıcan Dolması yemeği tarifi Malzemeler 4 adet orta boy içi oyulmuş bostan patlıcan İç malzemeler 600 gr jülyen şeklinde doğranmış is...


              Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz