Türk Mantar Kompost Misel
 
Kıvırcık Mantarı
Kıvırcık Mantarı, Sparassis crispa, saçaklı mantar, kedi tırnağı mantarı,

« Kaypak Mantar Kuzu Göbeği Mantarı »


Kıvırcık Mantarı Nedir? Kıvırcık Mantarının Tadı Nasıldır? Kıvırcık Mantarı Nerelerde Yetişir? Kıvırcık Mantarı Ne Zaman Toplanır? Kıvırcık Mantarı Nasıl Tüketilir? Kıvırcık Mantarının Çeşitleri Nelerdir?

Kıvırcık Mantarı - Sparassis crispa

Herkesin bildiği şapkalı mantarlara hiç benzemezler, diğer bir adı Halı Saçağı Mantarıdır. Bu ad altında birkaç çeşit mantar pazara gelmektedir. Bunlardan biri ?Çam mantarı? adı verilen ve görünüşü kıvırcık marulu andıran mantar çeşididir. Çam ağaçları üzerinde yetiştiğinden bu isim verilmiştir. Bu mantarın Latince adı Sparassi Crispadır. Diğer türe Saçaklı Mantar adı verilmiştir. Bu mantarda ağaç gövdelerinde yetişmektedir. Latince adı Hericium olan ve çok sayıda türü ve alt türü vardır. Bu mantarın Türkiye de bilinen adı Mercan mantarıdır. Bu ad da şeklinin mercana benzemesinden dolayı verilmiş olmalı. üçüncü tür saçaklı mantara mahallinde Kedi tırnağı denmektedir. Bu tür Clavaria genusundan bir mantar olsa gerek. Diğer iki türün aksine bu mantar ağaçta değil yerde yetişmektedir. Halı saçağı adı altında pazara getirilen bu mantarlar sadece sahil kesimini iç kesimden ayıran kuzeydeki dağlık yörede yetişmektedir. Tatları bir birine benzese de araların az da olsa bir lezzet farkı vardır.

Sparassis Crispa (Cauliflower Mushroom, Hanabiratake)
This mushroom is both parasitic and saprophytic. It derives its name from Cauliflower, the vegetable, because it resembles its head. Alternatively, it is said to look like a brain and hence its nickname, the Brain Fungus. It is also referred to by other names such as Hen of the Woods, the Ruffle Mushroom, the White Fungus or Hanabiratake in Japanese.

It's generally shaped like an irregular sphere on a short stem. The colour of its spores ranges variously from white to pale yellow.

It thrives at and around the base of conifer trees. It also likes hardwoods like the Pine. Farmers in Japan, Australia, the US and Korea are now growing this mushroom commercially. The Sparassis Crispa generally grows in temperate zones.

This is a very delicious mushroom. It is ready for picking when still white but if it overstays on the farm and turns yellow, it can give you indigestion. However, it can be dried and preserved as it remains cartilaginous with all its nutrients.

It is a very big mushroom that can weigh upwards of 6kg.

Before preparing it, ensure that you wash it keenly to remove all dirt residues within its creases.

Kıvırcık Mantarının Tadı Nasıldır?: Lezzet açısından başka hiçbir mantara benzemez. Yemeklik bakımından iyidir.

Kıvırcık Mantarı Nerelerde Yetişir? : Ladin, sedir ve yaşlı çam ve göknarlarda, yaşlı ağaçların ve kütüklerin kaidesinde ve yakınında yetişir. Genellik Akdeniz bölgesinde görülür.

Kıvırcık Mantarı Ne Zaman Toplanır? : Ağustos ve Kasım ayları arasında yaygın olarak görülür.

Kıvırcık Mantarı Nasıl Temizlenir? :
Yapısı nedeniyle içinde fazla oranda toz ve toprak biriktirmeye hazırdır bu nedenle yemeklerde kullanmadan önce iyice yıkanması gerekir. Aksi taktirde zararlı maddeler yemeğin içine karışabilir.

Kıvırcık Mantarı Nasıl Tüketilir?
Kıvırcık mantarı diğer tüm mantar türlerinden biraz farklıdır. Sotelenmesi ya da kavrulması mantarının lezzetini ortaya çıkaracaktır.
Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Türkiye de 100 zehirli mantar türü var
Yenilebilir Mantar Çeşitleri
Kombu Çayı - Kombucha ve Kombu Mantarı Nedir?
İmparator Mantarı
Çam Kabara Mantarı
Yalancı Dede Mantarı
Melez Mantarı

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Mantar Döner
Mantar Döner

İstiridye Mantar Döner Protein kalitesi bakımından et, süt ve yumurta ile eş değerdedir. Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak fonksiyonlarına yardımcı olur; hazm...

Mantar Yemekleri
Mantar Yemekleri

Mantar yemekleri Mantar tadına doyum olmayan lezzetli, yapılı kolay bir sebzedir. Mantar yemekleri ev halkının damat tadı ne olursa olsun çeşitlendirilebilir. Peki, nele...

Mantar Pişirme Püf Noktaları
Mantar Pişirme Püf Noktalar...

Mantar Pişirmenin Püf Noktaları * Mantarları bol suyla yıkamanıza gerek yok, ıslak temiz bir bezle üzerlerini silseniz yeterli olur * Temizledikten sonra kararmaması i...

Mantar deyimleri
Mantar deyimleri

Mantar deyimleri Deyimin Tanımı: Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. T...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz