Türk Mantar Kompost Misel
 
Klordioksit Nedir
ClO2, Klordioksit, Klordioksit Nedir, İstiridye Mantarı klordioksit, mantar çiftliği klordioksit,

« Mantar Kompostu Atığının Sebze Yetiştiriciliğinde Kullanımı Mantar üretiminde dezenfeksiyon »

Klordioksit klor değildir, özel uygulamalarla bir klor ve iki oksijen atomunun birleşiminden elde edilen tamamen farklı bir kimyasal bileşiktir. Doğada kendiliğinden bulunmaz. Çok güçlü bir oksitleyici olduğundan bilinen en güçlü dezenfektanlardan biridir. Bakteri, virüs, mantar, yosun, parazit, küf ve mayaların yok edilmesinde %100 başarı sağlar. Suda çok hızlı çözünen bir gazdır. Klordioksit?in patojenleri öldürmesindeki başarısının sırrı oldukça kararsız bir yapıda olmasıdır. Tüm patojenler elektron verme eğiliminde olduğundan, Klordioksit gibi oksitleyici ajanlar, bu elektron kaynaklarından kolayca elektron alabilen kimyasal bileşiklerdir. Bununla birlikte sağlıklı dokular ve oksijenle beslenen mikroorganizmalar Klordioksitten etkilenmezler.

Özellikleri
Klordioksit klora benzer koku ve görünüm özelliklerine sahip olmasına karşın, gerek kimyasal gerekse davranış olarak bazal klordan tamamen farklı bir yapıya sahiptir. Klordioksit son derece küçük, kararsız ve çok güçlü bir moleküldür.

Avantajları
- Bilinen en güçlü oksidanlardan biridir
- Geniş pH aralığında çalışır, suyun pH'ından etkilenmez
- Çok geniş etki spektrumuna sahiptir (bakteri, virüs, mantar, yosun, parazit, küf, maya vb.)
- Halihazırda oluşmuş biyofilmleri yok ettiği gibi biyofilm oluşmasını engeller
- Patojenler tarafından asla bağışıklık geliştirilemez
- Ağır metalleri (demir, manganez vb.) hızla okside ederek ortamdan uzaklaştırır
- Sudaki kötü kokuyu ve kötü tadı yok eder (fenoller, alg vb.)
- Stabildir, kapalı su sistemlerinde rezidüel koruma sağlar
- Korozif değildir (Su ile seyreltildiğinde)
- Kanserojen değildir
- Çevrecidir, doğada su ve tuza dönüşür
- Ekonomiktir, çok düşük dozlar ile kısa zamanda patojenleri imha eder
- Lejyonella için bilinen en etkili ve ekonomik çözümdür
- Kokusuzdur, durulama gerektirmez (Su ile seyreltildiğinde)
- Ortamda oluşan kötü kokuları yok eder
- Amonyakla ve azotlu bileşikler ile reaksiyona girmez
- Bromit ile reaksiyona girmediğinden bromat ve bromatlı yan ürünler oluşmaz
- Sudaki aldehit, siyanür, nitrojen ve sülfür bileşiklerini nötralize eder
- Klorla karşılaştırıldığında etki gücü yaklaşık 3 kat daha fazladır
- Klor gibi kloramin ve THM oluşumuna neden olmaz
- Giardia (tek hücreli canlılar) ve Cryptosporidium'lara karşı son derece etkilidir
- Klorla karşılaştırıldığında Giardiaları 5 kat daha hızlı inaktive eder
- Serbest radikal oluşturan tek biyosittir
- Serbest radikal oluşturabildiği için son derece hızlı sporsidal etki gösterir

Su ile Etkileşimi
Klordioksitin en önemli özelliklerinden biri de su ile temasındaki yüksek çözünürlük oranıdır. Özellikle soğuk suda söz konusu çözünürlük daha da artmaktadır. Klordioksit suyla temas edince hiçbir şekilde hidrolize olmaz, bunun yerine solüsyon içinde çözülmüş gaz formatında kalır. Zamanla yok olacak olan Klordioksit gazı, hava yoluyla tamamen buharlaşır. Bu da Klordioksitin rezidüel (kalıntısal) etkisinin olmadığı anlamına gelmektedir.

Oksitleyici Etkisi
Klordioksitin benzersiz bir oksidan olmasının en önemli sebebi, kendine özgü elektron değiştirme mekanizmasıdır. Klordioksit, organik moleküllerin elektron açısından en verimli merkezlerine saldırmaktadır.
Klordioksit, bu elektron transferinden sonra kendisi de zararsız bir oksitleyici olan Klorit'e (ClO2-) indirgenir.
Klordioksit, Ozon ve Klorür gibi aşırı reaktif olmak yerine, sadece Sülfür, Amin Türevi Maddeler ve bazı aşırı reaktif organik maddelerle reaksiyona girmektedir, oksidasyon gücü son derece düşüktür. Düşük oksidasyon gücü sayesinde, dünyada bilinen en düşük korozif etkili dezenfektan olan Klordioksit, oksidasyon potansiyeli açısından ise bilinen en güçlü oksitleyicidir.
Bilinen tüm dezenfektanların oksidasyon güçleri ve kapasiteleri incelendiğinde, Klordioksitin en düşük dozlarda bile son derece etkili olduğu görülmektedir.

Aşağıda yer alan oksidasyon gücü ve oksidasyon kapasitesi tablosu, Klordioksitin en etkili aynı zamanda en az korozif dezenfektan olduğunu bilimsel olarak da açıkça ortaya koymaktadır.
İstiridye Mantarı ve Kültür Mantarı Çiftliklerinde Kullanım Alanları
Kompost, genel kullanım suyu, pulvarizasyon depoları, boş ve dolu oda, ekipman, araç gereç ve kıyafet dezenfeksiyonunda kullanılır.
agrox.com.tr/klordioksit.asp

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Miseller
Mantar ve Nem
Mantar ve Havalandırma
Kompostun Besin Maddesi Değeri
Kompost İçeriği
Mantar toplayıcılar için yararlı öğütler
Karpofor

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kurutulmuş İstiridye Mantarı
Kurutulmuş İstiridye Mantar...

Kurutulmuş İstiridye Mantarı Kuru Istiridye Mantarı Nedir, Nasıl Üretilir Ve Satış Çeşitleri Nelerdir? İstiridye mantarı doğada yetişebilen ve yenilebilen mantar ...

Mantar Teknikeri
Mantar Teknikeri

Mantar Teknikeri nasıl olunur? Mantar Teknikerliği avantajları nelerdir? Mantar Teknikeri ne iş yapar? Tanım Mantar türlerinin üretimi, saklanması, denetimi ve pazarl...

Posteki Mantarı
Posteki Mantarı

Söbelen Mantarı Nasıl Tanınır? Söbelen Mantarının Kokusu ve Tadı Nasıldır? Pösteki Mantarı Nasıl Toplama ve Temizlenir? Pösteki Mantarı Nerelerde Yetişir? Söbel...

Kompost alırken dikkat edilmesi gerekenler
Kompost alırken dikkat edilme...

Kompost alırken dikkat edilmesi gerekenler Merhaba arkadaşlar. Bir çok arkadaş mağdur olduğunu belirtiyor. Tabii ki üzücü olaylar bunlar. Kul hakkı diye bir şey var....


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz