Türk Mantar Kompost Misel
 
Mantar Üretimi İçin Kanunen Gerekli Belgeler
matar üretimi, nasılmantar üretirim, gerekli belgeler, mantarhane açmak,

« Melez Mantarı Makromantar - Mantar nedir »

Mantar Üretimi İçin Kanunen Gerekli Belgeler
İlanlar bölümünde sıkça karşılaştığımız soruların başında; "mantar üretimi için gerekli belgeler", "kanunen bu iş hangi evraklara ve işlemlere tabi tutulmakta" konularını görmekteyiz.
Biraz yardımımız olsun bu tür sorulara dedik ve aşağıda bazı bilgileri paylaştık. Sırasıyla yapmanız gerekenleri Marmara Mantar olarak en doğru şekilde göstermekteyiz.

Mantar üretmeye resmi olarak ve belgeli başlayacakların hangi yolu izlemeleri gerekiyor ?

1 - Vergi levhası ;
Ülkemizde ne iş yaparsak yapalım öncelikle maliye kaydımızın açılmış olması gerekmektedir. Yani vergi levhası almak ilk iştir. Maliyeye kayıt yaptırıp vergi levhasını almayan her iş yeri usulsüzlük yapmış olmaktadır. Ve bunun elbette cezaları vardır.
Türkiye de mantar üretimi ve üretimcilerinin ( tahmini - ortalama )% 60 ı kayıt dışı, merdiven altı diye hitap edilen kesimdir.
Bulunduğunuz il - ilçe vergi dairesinden vergi levhanızı almanız demek; ürettiğiniz mantarları faturalı satmanız anlamına gelir. Bir çok otel, restaurant, yemek üreticileri, market ve şarküteriler ve pizza üreticileri aldıkları mantarlar için fatura talep ederler. Vergi levhamız olduğunda toptancı bir şirkete malı dökme olarak satıpta onların üzerinden yukarıda saydığımız işletmelere mal satma zemini ortadan kalkarak direkt çalışma imkanınız olacaktır. Ürününüzü direkt kendiniz pazarladığınızda kazancınız % 40 civarında artmış olacaktır ki bu bir üretici için çok çok ciddi bir kar oranıdır.
Bir çok üretici ürünlerini toptancılara direkt ucuza sattığı için daha fazla kar'dan mahrum kalmaktadır. Gözlemlerimizle bu işin toptancılığını yapanlar üreticiler ile neredeyse aynı parayı hatta daha fazlasını kazanabilmektedir.
Bu yüzden bu işi yapıyorsak vergi levhamızı alıp fatura kesebilmeliyiz. Ülkemizde bir şahıs şirketi kurulumu 200 tl ile 400 tl arasında değişmektedir. ( mali müşavirler ve noter masrafları küçük değişiklikler gösterebiliyor.)

vergi levhası

2 - Belediye ruhsatı;
Ülkemizde hangi ilde hangi ilçede veya köyde olursanız olun bir üretim - alım satım -vs.. yani bir ticaret söz konusu ise o ticaretin yapılacağı mekan için mutlaka bağlı bulunduğu belediyeden iş yeri açma ruhsatı alınmalıdır.
Mantar üretiminde belediyelerin size vereceği belgenin adı ; "Kültür mantarı üretimi" ruhsatıdır.
Bu ruhsatı alabilmek için üretim yapılacak yer çok önemlidir. Bina altı, boş müstakil depo, ahır, açık alana çadır veya sera, bir binanın çatısı vs..
Ruhsat alınmak istenen "mekan" ruhsat verilip verilmeyeceğini belirler.
Örneğin ; Bir apartmanın bodrum katına istanbul da hiçbir belediye ruhsat vermemektedir.
Ama size ait bir kaç katlı bir evin bodrum katına üretim ruhsatı alınabilinmektedir.
Müstakil yerlerde ruhsat almak çok daha kolaydır. Ama bu yer bir sanayi sitesinin içinde ise gıda maddesi üretildiği için belediye ve sanayi sitesi yönetimi bu duruma izin vermemektedir.
Köy yerleri veya tarımsal ilçelerde müstakil yerler, ahırlar, depolar mantar üretimine uygun hale getirilip kolaylıkla üretim ruhsatı alınabilinmektedir.
İstanbul da belediye ruhsatı için istenilen ücret m2 = 1.5 tl ile 2.5 tl arasında değişmektedir. ( belediyeden belediyeye farklılıklar göstermektedir )
Ruhsata gidildiğinde belediye vergi levhası da isteyecektir.

3 - Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanlığı gıda üretim belgesi ;
Gıda üretimi için bakanlığın il - ilçe müdürlüklerine ruhsatı aldıktan itibaren 1 ay içinde başvurup gıda üretim belgesi alınması zorunluluğu vardır.
Kanunen yeni yayınlanan tebliğde de ( 2012 ocak ) belediye ruhsatına muteakib 1 ay içerinde bu belgenin alınması gerekmektedir.
Başvuru gerçekleştirilen sonra 100 ile 200 tl arasında bir masraf ile bu belge il - ilçe müdürlüklerinden verilmektedir.
sertifikalar


4 - İSO - 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi , İSO - 22000:2008 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
Bu belgeler marketler, restaurantlar, oteller, pizza üreticiler, vs.. gibi işletmelerde tercih edilmenizi sağlar.
Çünkü bu belgeleri almış bir üretici denetlenmiş - daha profesyonel ürün üreten ve sertifikalı hammaddeler kullanan bir üretim yapıyor demektir. Yurtdışı akreditasyonu da ( 300 usd tutuyor ) yapıldığında ihracat için bu belgeler alıcı ülkeler tarafından yeterli görülmektedir.
Bu belgeleri almak için üretimde ; 1 yıllık kayıtlı ve her aşaması takip edilen ve denetlenen bir süreç gerekmektedir.
Belge başına 2.000 tl ile 3.000 tl'lik bir masraf söz konusudur.

5 - İTU Belgesi ( İyi tarım uygulamaları belgesi )
Ülkemizde şuanda sadece MİGROS marketlerinde istenilen bu belge de iso belgeleri gibi 1 yıllık bir süreç ile denetlenmiş ve takip edilmiş ve sertifikalı hammaddeler ile üretilmiş anlamına gelerek ürünümüzün değerini arttırmaktadır. İtu belgesi olan mantar üreticileri ürünlerini % 50 daha fazla kar oranı ile satabilmektedir.

6 - Organik Tarım Belgesi
Mantar üretiminde organik tarım belgesi alabilmek şuana kadar mümkün olamamıştır. Kullanılan hammaddelerinde kesinlikle organik - sertifikalı ve belgeli olması gerekmektedir. Örneğin ; Kullandığımız hammaddeler den SAMAN'ın organik belgesi olabilmesi için organik buğday üretilen bir tarladan alınmış olması gerekir. Ülkemizde organik tarım henüz oturmamış bir sektör ve çok çok az girişimci - çiftçi organik tarım yapmaktadır. 5 - 10 organik tarım yapılan dönümlük bir araziden de yeteri kadar organik saman çıkmayacağından mantar üretiminde hammaddenin ve mantarın organik belgesini almasını zorlaştırmaktadır. Kullanılan tüm hammaddenin organik olması gerektiğinden her ne kadar Organik Tarım başvurumuzu yapmış olsak da işleyen süreçte bu belgeyi alabilmemiz için pek umudumuz yoktur.
Ülkemizde ciddi bir üretici olupta büyümeyi hedefleyen ve mantar sektöründe yıllarca başarıyı yakalamak isteyen girişimci arkadaşlarımızın yukarıda saydığımız 1, 2 ve 3 nolu belgeleri alması gerekmektedir. Bu belgeler işlerinizi büyütmenize bu sektörde daha kalıcı bir hale gelmenize sebep olacaklardır.
Türk Mantar olarak her zaman en doğru bilgiyi sizlerle paylaşmaktayız.
Yukarıdaki konuyla ilgili yardıma ihtiyacı olan ve ya soruları olan arkadaşlar fabrikamızı arayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Herkese bol hasatlar dileriz.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Üretime başlarken
Kestane Mantarı ve Yetiştiriciliği
Kütükte İstiridye Mantarı
Genel anlatımla mantar üretimi
2.Gelişme Dönemi
Kompostun Hazırlanması
İstiridye mantarı genel bilgiler

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Depresyona karşı tedavi-Sihirli mantarlar
Depresyona karşı tedavi-Sihi...

Sihirli mantar olarak bilinen mantarlardaki bir halüsinojen maddenin, tedavi edilemez boyutta depresyon geçiren hastaları iyileştirmekte kullanılabileceği ortaya çıktı. ...

Mantarı aynı gün pişirin
Mantarı aynı gün pişirin

Mantarı aynı gün pişirin Bursa Orman Bölge Müdürlüğü`nde düzenlenen "Fikir Bahçesi" konferansında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi`nde göre...

Kaypak Mantar
Kaypak Mantar

Kaypak Mantar, Boletus luteus Şapka : Koni şeklinde, yarım küre gibi tümsektir, daha sonra yayvanlaşır. Tutkallı denecek derecede yapışkan, parlayan bir örtüsü vard...

2.Gelişme Dönemi
2.Gelişme Dönemi

6. ikinci Gelişme Dönemi 6.1. Sulama Örtmeyi izleyen günler içinde örtü toprağının optimal düzey olan %70-75 oranına getirilmelidir. Bu düzeye ulaşmak için,...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz