Türk Mantar Kompost Misel
 
Mantarcılık üzerine soru ve cevaplar
mantarcılarasorular, mantarcılardan cevaplar,

« Giresun'da kayın mantarı geçim kaynağı oldu! İstiridye mantarcılığına başlarken »

Bir Mantarcı ve mantarcılık üzerine soru-cevaplar
Şimdi size bir arkadaşımızın yolladığı yazıya istinaden verdiğim cevapları kaleme almak istiyorum cevaplar benim naçizane fikirlerim.

Merhabalar,
Ben istridye mantarı üretimi yapmak istiyorum, aylardır bu konu hakkında internet üzerinden araştırma yapıyorum. Okuduğumuz bazı bilgiler insanı şevklendiriyor, bazıları ise korkutuyor. Kim doğruyu söylüyor bilemediğimiz için kararsız kaldık. Sitenizde ki yazılarınızı okuduktan sonra, konu hakkında ki en samimi bilgiyi sizden alabileceğimize inanıyoruz.

Bu işi başlangıç olarak 200 m2 kapalı bir yerde yapmak istiyoruz. Gerekli alt yapıyı oluşturduktan sonra, kompostu alıp işe başlayacağız.

Soru: 200 m2 alanı bir defa da doldurarak aylık üretim mi yapmalıyız? Yoksa günlük üretime göre mi kompost yerleşimi yapmalıyız?
Cevap: Bir Depo peyderpey doldurulamaz çünkü kompost üretimin her aşamasında farklı iklimsel koşullara ihtiyaç duyar. Taksit taksit istiridye mantar kompostunu depo’ya koymak fazla nakliye masrafı anlamına gelir. Malum Türkiye’de şirketler için lojistik ciddi bir masraf anlamına gelecektir.

Soru: Bu işten kazanç sağlamak için kompost'u kendimiz mi üretmeliyiz?
Cevap: Mantar ve kompostun tabiatını bilmeyen, tecrübeden yoksun girişimcilerin buna cesaret etmelerini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Zira internet’te var olan kompost formülleri her zaman iyi netice vermemekle beraber mantar yetiştiriciliğini de ehil bir kompostcu’dan öğrenmek gerekir.

İstiridye mantarı iklimlendirme, havalandırma, ışıklandırma, toplama, sevkiyat ve en önemlisi mantar satışı yapmak, alıcıları bulmak bunların hepsi tecrübeyle ve zamanla öğrenilecek şeyler. İstiridye mantarını para değil tecrübe yetiştirir. İstediğiniz kadar paranız olsun dikkat edilmesi gereken konular ve öğrenmeniz gereken çok şeyler var.

Ama tüm bunlar kompost yapmayı kafanızdan silin atın demek için söylemiyorum elbet sizde meraklanacak tecrübe etmek isteyecek ve kaşınacaksınız. Bir kompostcu’dan aldığınız kompost’tan mantar yetiştirirken aynı zaman da kompost denemelerine başlamanızı tavsiye ederiz. İşletme olarak kompost verdiğimiz müşterilere belirli bir zaman sonra bu bilgi paylaşımın da bulunuyoruz. Kısacası kompost yapmayı öğretiyoruz.

Soru: Yetiştirdiğimiz ürünü limitsiz alacaklarını vaat edenlere güvenmeli miyiz?
Cevap: Amaçları sadece kompost satmak olan ve bu uğurda işi bilmeden alıcıları kandırmak için bu tarz vaatlerde bulunan insanlara kanmayın sakın. Bu tarz şahıslar ve şirketler mantarların satışında sıkıntıyaşamaktalar. İstiridye Mantarınız çıktığında mantarı nereye satacağınız konusunda size yardımcı olamamakla birlikte isteseler de olamamaktalar. Zira bu camiayı tanımamaktalar. Limitsiz tüm istiridye mantarınızı alacağını söyleyen şirket ve şahıslarla noter’den sözleşme yapak istediğinizi belirtin. Bakalım ne cevap alacaksınız.

Mantar satışı: İstiridye mantarı nakit ve peşin ödemeyle satılmakta aksi bir durumu kabule etmeyin. Az sonra vereyim, yarın yollayayım, sonra ödeşiriz gibi laflara kanmayın sakın. Mantarınızın parasını almadan sakın istiridye mantarınızı teslim etmeyin. Yıllardır mantar üreten firmalar tahsilât yapamamaktan sıkıntı yaşamakta ve batmaktalar.

Bunlar gibi birçok soru kafamızı kurcalıyor...

Bugüne kadar okuduklarımızın geneli, mantar üretiminin kazançlı bir iş olduğuna inandırdı bizi...

Fakat yazımın altında sizinle paylaşacağım, bir forum da yayınlanan yazı bizim şevkimizi kırdı. Lütfen o yazıyı okuyup, o arkadaşın yazdıklarıyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız? Şimdiden teşekkür ederiz. İyi çalışmalar dileriz.
Murat D.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Dünyanın en ağır mantarı alıcısını bekliyor
Mantar Zehirlenmelerine Dikkat
Jilber Barutçiyan : Ormanlarımız mantar dolu
Giresun'da kayın mantarı geçim kaynağı oldu!
İSMEK Mantar Yetiştiriciliği kursları
Küre Dağlarının Şapkalı Gizemi
Mantarcılık üzerine soru ve cevaplar

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Mantar Yiyerek Zayıflanır mı?
Mantar Yiyerek Zayıflanır m...

Her 5 kişiden 1 i obez olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu nedenle, diyet, kalori, kilo vermek gibi kavramlar her gün gündemimizde yer alıyor. Konu kilo vermek olunca, kalori...

Mantarlı bonfile sote
Mantarlı bonfile sote

Mantarlı bonfile sote tarifi Malzemesi: 200 gr dana bonfile 200 gr mantar 1 yemek kaşığı salça 1 yemek kaşığı biber salçası 100 gr margarin 2 domates 4 siv...

Mantar pişirme şekli
Mantar pişirme şekli

Her mantar çeşidinin tercih edilen bir pişirme şekli bulunmaktadır. Düğme mantarı Beyaz mantar olarak da bilinen bu mantar çeşidi çok yaygındır. Daha kolay bulun...

Tirmit Mantarı
Tirmit Mantarı

Lactarius volemus, Tirmit Mantarı Şapka 5-15 cm kadar büyüklükte, kuru ve et gibidir, hiçbir zaman yapışkan olmaz. Gençken yarım küre şeklinde tümsek olup olgunla...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz