Türk Mantar Kompost Misel
 
Mantarın faydaları
mantar faydaları, mantarın faydaları, mantar sağlık, mantarın zararları,

« Mantar Salatası İstiridye mantarının faydaları »

Mantarın Faydaları Nelerdir?
Mantarın verdiği sağlığa şaşıracaksınız!
Yemeklere lezzet katan, vitamin deposu mantarın sağlığa olan yararları saymakla bitmiyor.
Yemeklerimize eklediğimiz, sade bir şekilde tükettiğimiz mantarlar zehirli ve zehirsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Mantarlar hayvansal veya bitkisel olarak kesin bir şekilde ayrılmazlar. Et dokusu gibi dokuya sahip olan mantarın içeriğinde besin lifi, protein, C vitamini, D vitamini, B 1, B 2 , B 3, B 4, B 5, B 6, B 9, B 12 vitaminleri, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko, bakır, manganez, kalsiyum minarelleri bolca bulunur. Bu içeriği ile yemeklerimize tat veren mantarlar sağlığımızı da korur. Mantarın faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, tansiyonu düzenlemesi, şekere iyi gelmesi gibi bir çok fayda vardır.Vücudunuzun direncini arttıran mantar, birçok hastalığa özellikle de kansere karşı dayanıklı olmanızı sağlar ve sizi bu hastalıklardan korur.

Bağışıklık Sistemi: Beyaz mantarların bağışıklık sistemini güçlendirdiği ABD de yapılan bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır. Düzenli olarak tüketilen mantar enfeksiyon oluşumunu azalttığı gibi bağışıklık sisteminin direncini artırarak riskli hastalık hücrelerinin oluşmasını da engeller. İçeriğinde bulunan antioksidanlar bir çok hastalık etkeninin etkisiz hale gelmesini sağlar.
Kanser
Anti kansorejen etki yaratan Beta-Glukan ve Lionelik Asit bulundurması açısından mantar, meme ve prostat kanserinden korunmak için son derece etkilidir. Hatta, kanser ilaçlarının üretiminde de mantar kullanılmaktadır.Kanser hastalığının 3. Evresinden sonra kanserl hücreler çok hızlı bir yayılma gösterir. 3. Evreden sonra hastalık için yapılacak tek şey kanserli hücrelerin yayılım hızını azaltmaya yönelik tedavidir. Doktorlar bu konuda hastaların tüketebildikleri kadar mantar tüketmelerini söylüyorlar. Mantarın içinde yer alan polisakkaritler özellikle meme ve prostat kanserini önleme de çok etkilidir. Bu nedenle düzenli bi r şekilde mantar tüketmeliyiz.
Diyabet
İçinde hiç yağ ve kolesterol bulundurmayan ve protein, lif, vitamin, mineral ve su açısından zengin olan mantar, diyabetli hastalar için ideal bir yiyecektir. Doğal insülin ve enzim bulundurması açısından kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Kolesterol
Kültür mantarı ülkemizde en çok tüketilen mantar türüdür. Bu mantar içinde lovastatin etken maddesi bulunur. Lovastatin maddesi iyi huylu kolestrolün yükselmesini sağlarken kötü huylu kolestrol olan LDL nin düşmesine sebep olur. Ayrıca mantar içeriğinde yağ bulunmadığı için mantar tüketimi sonrasında kolestrol oluşması da engellenir. Saf protein kaynağı olması ve içinde hiç kolesterol ve yağ bulundurmaması açısından et yerine tercih edilebilinecek en sağlıklı yiyecektir. Ayrıca sindirildiğinde barındırdığı lifler ve enzimler sayesinde kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.
Sindirim
Anti oksidan açısından zengin olan mantar hazımı kolaylaştırır. Penisilin benzeri doğal antibiyotik içermesiyle mikroplarla ve enfeksiyonlarla savaşır, ülserin tedavi olmasına yardımcı olur. Barındırdığı A, kompleks B ve C vitaminleri sindirim sistemini düzenler.

Kilo verme
Kilo vermek isteyenlere en çok önerilen, protein diyetidir. Hiç yağ bulundurmayan, sindirimi kolaylaştıran ve protein açısından bu kadar zengin olan mantar, kilo vermek isteyenler için önemli bir yiyecektir.

Kalp ve Damar Hastalıkları
Hayvansal gıdalarla alınan yağların damar tıkanıklıklarına yol açarken tamamen bitkisel olan ve sıfır oranında yağ bulunduran mantar, kalbi korur ve damar tıkanıklıklarının önüne geçer.İçerdiği antioksidanlar ve demir ile kan basıncını düzenleyen mantar, kan basıncının artmasını önleyerek kalp damarlarının çeperlerinin sertleşmesini ve çatlayarak yırtılmasını önler. Damar sertliği hastalığı bulunan hastalar düzenli olarak mantar tükettiklerinde esnek damar çeperlerine sahip olurlar. Mantarın faydaları arasında kalp damarlarını koruması da sayılabilir.

Enerji: Vücudun ihtiyacı olan enerji, kırmızı kan hücrelerinin üretimine bağlıdır.. Kırmızı kan hücrelerinin üretilebilmesi için gerekli olan çinko ve manganez minareli ihtiva eden mantar vücudun enerji kaynağı olarak da düşünülebilir. Ayrıca demir içeriği ile kansızlık ve akdeniz anemisi hastalığı oluşumunu da engelleyen mantar halsizliği de ortadan kaldırır.

Mantarın zararları
Mantarın faydaları kadar zararları da vardır. Bu zararlar içinde;

1 ) Bilinçsiz mantar tüketimi zehirli mantarların da tüketilmesine neden olabilir. Bu nedenle her bulduğunuz mantarı tüketmemelisiniz.

2 ) Mantarın fazla tüketilmesi ile kan içerisinde yer alan minarel oranı artacağı için kan basıncı artar. Kan basıncının artmasına bağlı olarak şiddetli baş ağrısı ve damar sertleşmesi oluşabilir.

3 ) Kararmış mantarların yenilmesi kültür mantarı olsa da sizi zehirleyebilir. Bu nedenle mantar seçerken mutlaka kararmamış taze mantarlar tercih edilmelidir.

4 ) Fazla tüketilmesi kan şekerinin artmasına neden olacağı için eker hastalarının fazla tüketmemesi gereklidir.
Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Mantar beyin kanaması riskini azaltıyor
İstiridye Mantarı Besin Değeri
Kremalı Mantarlı Tavuk Tarifi
Doğadan sofraya mantar hazırlığı
Tavuklu Mantar Sote
Fırında Vişneli Mantarlı Patlıcan Dolması
İstiridye mantarının faydaları

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kızgın mantarlar oyunu
Kızgın mantarlar oyunu

Kızgın mantarlar oyunu Angry birds benzeri bir mantar oyunu. Büyük kuş lastiğine mantarları yerleştirerek, süper mario başlarını vurmaya çalışıyorsunuz. Kol...

Mantarın faydaları
Mantarın faydaları

Mantarın Faydaları Nelerdir? Mantarın verdiği sağlığa şaşıracaksınız! Yemeklere lezzet katan, vitamin deposu mantarın sağlığa olan yararları saymakla bitmiyor....

Bodrum Kuzu göbeği mantarı yemeği
Bodrum Kuzu göbeği mantarı ...

Bodrum Kuzu göbeği mantarı yemeği tarifi Yemeği : Yıkanıp temizlenen kuzu göbekleri doğranırlar. Tavada biraz soğan sarartıldıktan sonra kuzu göbekleri eklenir ve ...

İstiridye Mantarı Kiti incelemesi
İstiridye Mantarı Kiti incel...

Sevgili mantar sevdalıları; İnternette gezinirken rastladığım bir sayfayı sizlerle paylaşıyorum. Konu ile ilgili yorumlarınızı esirgemeyeceğinizi düşünüyorum. ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz