Türk Mantar Kompost Misel
 
Mantarın Zararları
Mantarın Zararları, mantar, mantar tüketimi, mantar pişirme, avdar mahmuzu,

« En Nadir Bulunan 10 Mantar Türü İstiridye mantarı kompostunu neden kendimiz yapmalıyız »

Mantarı tüketirken içerdiği vitaminler bakımından aşırıya kaçmamak gerekir.

Bugün dünyada 1.400.000 çeşit mantar türünün olduğu düşünülmektedir ve bunlarda sadece 10 tanesinin güvenilir olduğu bilinmektedir.

Mantarın zararları, mantar normalde çok sayıda hastalığa iyi gelen, vitamin ve mineral açısından zengin sevilen bir besindir. Doğal ortamda yetiştiği gibi, kültür bitkisi olarak ta yetiştirilir. Çok sayıda çeşidi bulunan bir besindir. Vücudu ihtiyacı olan aminoasitleri içeren, protein bakımından zengin, diyetlerde düşük kalorisiyle tercih edilen, beyin ve sinir sisteminde faydalı, kemik gelişiminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde faydalıdır. Ancak mantar bunların yanında içeriğinde bazı zararlı maddeler bulundurabilir. Çok sayıda türü olan mantarın, doğada yetişen türlerinin bir kısmı zehirli özellik taşımaktadır. Zehirli mantarların az miktarda tüketilmesi bile ölümle sonuçlanabilir.

Mantarın zararları nelerdir?
İnsanlar kültür mantarı tükettiği gibi, doğadan topladıkları yabani mantarları da tüketirler. Doğal mantarların çoğunun kültür mantarından daha lezzetli olduğu söylenmektedir. Ancak doğada yetişen türlerinin içinde zehirli olanları bulunmaktadır. Zehirli mantarları belirlemek için belirli bir ayrım bulunmamaktadır. Bu nedenle tanınmayan mantarların tüketilmemesi gerekir. Bazı türlerin çok az bile yenmesi insanı öldürecek kadar zehirli etki yapabilir. Doğada yenilebilen ve zehirli olan mantarlar aynı ortamda yan yana bile yetişebilir. Lezzeti ve tadı diğerleriyle aynı olabilir. Yani rengiyle, kokusuyla ve tadıyla mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamaz. Bu durumda kültür mantarlarının daha güvenli olduğu söylenebilir.

- Mantar bazı kişilerde yorgunluğa neden olabilir.
- Bazı kişilerde ve özellikle hassas bünyeli kişilerde mide rahatsızlıklarına neden olabilir, mantar yüksek ateş kusma gibi sorunlara neden olabilir.
- Karın ağrısı, sancı gibi sorunlara neden olabilir.
- Bazı mantar zehirlenmeleri tehlikeli olabilir, sinir siteminin üzerinde olumsuz etki yapabilir, halüsinasyon sorunlarına yol açabilir.
- Mantar ciltte alerjilere sebep olabilir.
- Mantar karıncalanma, uyuşma sorunlarına yol açabilir.
- Mantar baş dönmesi ve ruh hastalıklarına neden olabilir.
- Aşırı mantar tüketimi, baş ağrısına ve baş dönmesine neden olabilmektedir

Mantarlar nedeniyle insan ve hayvanlarda oluşan hastalıklar mikoz olarak tanımlanır. Özellikle tropikal iklim koşullarında bu rahatsızlıklar daha yoğun görülür. Kanser, organ nakli, şeker hastalığı, AIDS gibi rahatsızlıklarda bağışıklık sistemi baskılandığından, mantar enfeksiyonu meydana gelebilir. Mantar sporları havaya karıştığından insanlarda astım ve alerji gibi etkilere neden olabilir. Tarım alanında özellikle tek ürün yetiştirilen yerlerde kayıplara neden olabilir. Dünyada bu şekilde mantarların neden olduğu büyük kayıplara rastlanmıştır.

Mantarların içeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfor böbrek hastaları başta olmak üzere bu mineralleri tüketmesi sakıncalı olanlara zararlı olabilir. İçeriğindeki okra toksinler ve afla toksinler karaciğer ve böbreklerin hasara uğramasına neden olabilir. Çavdar mahmuzu denilen mantar türü çavdar unuyla karıştırılarak tüketilirse, egoizm denen hastalığa sebep olur. İnsanlarda ve hayvanlarda gebelikte düşüğe ve ölüme neden olabilirler. Bu nedenle çeşitli hastalıkları olanlar mantarı doktoruna danışarak tüketmelidir.

Ilıman bölgelerde mantarlar mikroskop, teleskop, kamera gibi optik malzemelerin küflenmesine ve zarar görmesine sebep olur. mantarlar besin olarak kullandıkları deri, petrol ürünleri, kereste ve tomruk gibi ağaç mamullerinin zarar görmesine neden olabilir. Besin maddelerinin bozulmasına neden olarak, insan sağlığını riske atabilir, maddi zararlara neden olabilirler.

Tavsiyeler
Mantarı güvendiğiniz yerlerden satın almanız gerekir. Ayrıca mantarı pişirirken haşlama ve kızartma şeklinde tüketmemiz gerekir. Böylece sağlık için tehlike oluşturabilecek unsurları azaltmış oluruz.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Örtü Toprağı Döneminde Kullanılan İlaçlar ve Uygulama Şekilleri
Yeşil Küf Hastalığı
Depresyona karşı tedavi-Sihirli mantarlar
Şapkalı Mantarlar
Mantar zehirlenmesi 7 günde öldürebilir
Hastalık ve zararlılar
Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Güveçte yaprak mantar
Güveçte yaprak mantar

Güveçte yaprak mantar yemek tarifi Malzemeler 200 gr. yaprak Mantar 1 Adet Çarliston Biber 1 Adet Orta Boy Domates 1-2 Diş Sarmısak 1/2 Tatlı Kaşığı Salça ...

Kayın Mantarı
Kayın Mantarı

Kayın Mantarı, Pleurotus cornucopiae Kültür mantarları içerisinde Pleurotus türleri ülkemizde Agaricus türlerinin ardından en fazla tanınan ve yetiştirilen mantarlar...

Toprağa Kompost Uygulamakla Sağlanan Yararlar
Toprağa Kompost Uygulamakla S...

Topraktaki (zeminin) boşluk hacmini arttırarak kolay havalanmasını sağlar ve nem tutma kapasitesinde arttırır. Zor işlenen toprakların kolay işlenmesini sağlar, Topr...

Kurutulmuş Borazan Mantarlı Köfte Burger
Kurutulmuş Borazan Mantarlı ...

Kurutulmuş Borazan Mantarlı Köfte Burger Borazan Mantarı Meşe gibi geniş yapraklı ağaçların olduğu ormanlardan toplanır. Şeklinden dolayı borazan ve `trompet mant...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz