Türk Mantar Kompost Misel
 
Mantarlar ne zaman ve nasıl toplanmalıdır
Mantarlar ne zaman toplanmalıdır, mantarlar nasıl toplanmalı, mantar toplama,

« Mantar toplama incelikleri Mantar toplayıcılar için yararlı öğütler »

Mantarlar ne zaman ve nasıl toplanmalıdır?
✔ En uygun mantar toplama zamanı, güneşli günlerde, sabah çiyinin kaybolduğu zamandan öğlen ortasına kadar olan süredir.
✔ Daima kuru havada mantar toplamaya çalışın. Islak mantarları toplamak oldukça zor ve sıkıcı olur.
✔ Mantar topladığınız yerin, motorlu taşıt trafiği olan yollardan en az 100 metre uzak olmasına özen gösterin. Eksoz gazlarından çıkan zararlı maddeleri (kanserojen ağır metaller) mantarlar bünyelerinde biriktirmektedirler.
✔ Mantar toplarken daima bir hasır sepet kullanılmalıdır. Kağıt torba ve özellikle de plastik torba elverişli değildir. Kağıt torba ıslanıp yırtılır, plastik torba ise mantarı sıkıştırır ve ezerek bozulmasına neden olur. Sepetin içinde kartondan veya uygun bir malzemeden gözler yapılırsa değişik mantar türlerini ayrı ayrı bölümlere koyabilirsiniz.
✔ Mantarı keserek toplamayın. Önce burarak en alt kısmından (kökünden) koparın, sonra topraklı kısmını kesip atarsınız. Bazı mantarların tanınmasında kökün şekli yardımcı olmaktadır.
✔ Mantarın temizlenmesini topladığınız gün yapın. Kaba temizliği, hatta mümkünse ince temizliği de mantarı topladığınız yerde yaparsanız iyi olur. Böylece hem mantarların bünyesindeki doğal maddeler yine doğada kalırlar hem de boşuna fazla yük taşımamış olursunuz.
✔ Mantarın böceklenmiş (larvalı, kurtcuklu) olup olmadığı dıştan bakmakla her zaman anlaşılmayabilir. Bunu anlamak için mantarı boylamasına kesersiniz. Eğer ici çok kurtlu değil ise, kurtlu kısımlarını kesip atarak sağlam kısımlarını saklayabilirsiniz.
✔ Sakın ha beğenmediğiniz yada tanımadığınız mantarları bilinçsizce tekmeyle dağıtıp parçalamayın. Sizin beğenip toplamadığınız mantar türleri belki de başkalarına göre çok lezzetlidir. Ayrıca yenmese de mantarlar doğanın bir süsüdürler.
✔ Kuzugöbeği gibi zayıf topraklarda büyüyen ve sert sapa sahip mantarları da toprağa en yakın yerden keserek toplamak daha doğrudur. Çünkü kuzugöbeğini burarak koparttığımızda zayıf olan toprak ve misel ağları diğer mantarlara göre daha çok zarar görebilir.
İsviçrede 25 yıl, ABD'de 30 yıl süren ve pek çok mantar türü üzerinde yürütülen bilimsel çalışmalar keserek toplamanın daha sonraki dönemde mantar verimi üzerinde olumsuz etkisi olduğunu göstermiştir.

Mantarlar ne zaman ve nereden toplamalıyız?
✔ En uygun mantar toplama zamanı, güneşli günlerde, sabah çiyinin kaybolduğu zamandan öğlen ortasına kadar olan süredir.
✔ Daima kuru havada mantar toplamaya çalışın. Islak mantarları toplamak oldukça zor ve sıkıcı olur.
✔ Mantar topladığınız yerin, motorlu taşıt trafiği olan yollardan en az 100 metre uzak olmasına özen gösterin. Eksoz gazlarından çıkan zararlı maddeleri (kanserojen ağır metaller) mantarlar bünyelerinde biriktirmektedirler.

Doğru bilinen yanlışlar
✔ Pişirilen mantarlar zehirlemez.
✔ Ağaçta çıkan mantar zehirsizdir.
✔ Hayvanların yediği mantarları yiyebiliriz.
✔ Çayırda çıkan mantar zehirsizdir.
✔ Salyangozlar zehirli mantarları yemezler.
✔ Sirkeli ve tuzlu suda kaynatılırsa mantarın zehri alınır.
✔ Süt, yoğurt, sirke mantarın zehrini alır.
✔ Mantar toplanan çevrenin insanları, yaşlılar mantarın zehirli olup olmadığını bilir.

Tanımadığımız, beğenmediğimiz veya zehirli mantarlara nasıl davranmalıyız?
Beğenmediğiniz yada tanımadığınız mantarları bilinçsizce tekmeyle dağıtıp parçalamayın. Sizin beğenip toplamadığınız mantar türleri belki de başkalarına göre çok lezzetlidir. Ayrıca yenmese de mantarlar ekosistemin önemli parçalarıdır. Zehirli mantarların varlığı bile diğer pek çok canlı için hayati önem taşır.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Mantarın Ekolojik İstekleri
Genel anlamda mantar özellikler
Mantar Endüstrisi Atıklarının Vermikültürde Kullanımı
Gelişme Mevsimleri
Mantar ve Sıcaklık
Mantar ve Havalandırma
Kompost Yapım Yöntemleri

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Milföyde Mantar
Milföyde Mantar

Milföyde Mantar tarifi Malzemeler : 4 Adet Milföy Hamuru 1 Adet Soğan 1 Çorba Kaşığı Sıvı Yağ 10 Adet Mantar 2 Adet Biber 1 Adet Yumurtanın Sarısı 1 Ç...

Kaç ve mantar topla
Kaç ve mantar topla

Kaç ve topla oyununda canavar kafadan kaçarak mantarları toplamanız gerekiyor. Canavar kafa çok hızlı ve ondan kaçarak mantarları toplamak çok zor. Canavar kafaya yaka...

Kabaca mantar yetiştirme maliyeti
Kabaca mantar yetiştirme mali...

Marmara mantar bilgilendirme emaili: İlanlar bölümünde sıkça karşılaştığımız soruların başında mantar üretimi için gerekli oda ve maliyetleri konusunu görmekt...

Gelişme Mevsimleri
Gelişme Mevsimleri

Makromantarların Gelişme Mevsimleri Mantarlar büyümek ve üreme organı oluşturmak için, uygun bir yetişme yerine, iklime ve bilhassa rutubet derecesine ihtiyaç göste...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz