Türk Mantar Kompost Misel
 
Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi
Selçuk Üniversitesi, Mantarcılık Uygulama, Mantarcılık Araştırma,

« Çörek Mantarı Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu »

Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü
Ülkemizde mantarcılık alanında ilk olan merkezimiz, Rektörlüğümüze bağlı bir birim olarak Yükseköğretim Kurulu'nun 10/05/1989 tarihli kararı gereğince kurulmuştur. Merkezin kurulması aşamasında çok gayretleri geçen ve böyle bir merkezin kurulmasının gerek kamu yararı açısından gerekse üniversitemiz açısından faydalı olacağını düşünen merkezin Kurucu müdürü rahmetli Prof. Dr. Nasuh ÖDER ve birlikte iki yardımcısı ile merkezimiz faaliyete geçmiştir. Prof. Dr. Nasuh Öder'in 1992 yılında Balıkesir Üniversitesi'ne geçmesinden sonra Merkez Müdürlüğünü Prof.Dr. Celâleddin ÖZTÜRK yürütmektedir.

Merkezimizin kadrolu personeli bulunmamaktadır. Merkez faaliyeti, üniversitemiz nezdinde bulunan fakültelerin birimlerinde ilgili alanlarda çalışanlarla birlikte yürütülmektedir. Merkezimiz ilk kurulduğu 1989-1993 yıllarında Aksaray ilinde faaliyet gösteren üretim tesislerinde çalışan 4 adet işçimiz dışında herhangi bir personelimiz olmamıştır. Aksaray'da kurduğumuz ve işlettiğimiz üretim tesisleri ildeki üniversitemize ait birimlerin Niğde Üniversitesine bağlanmasının ardından 1 yıl sonra Aksaray Meslek Yüksekokuluna devredilmiştir. Bu tarihten sonra da Konya'da faaliyetlerine devam eden merkezimiz şu anda farklı fakültelerde bulunan öğretim üyelerinin katkıları ile Prof.Dr Celâleddin ÖZTÜRK, Doç.Dr. Gıyasettin KAŞIK, Doç.Dr. Hasan Hüseyin DOĞAN, Öğr.Gör.Dr. Sinan AKTAŞ ve Arş.Gör. Gönül DEMİREL'den oluşan yönetim kurulu ile çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Merkez Fungarium'unda görevlendirilen Arş.Gör. Sinan ALKAN'da fungaryumdaki faaliyetlerin düzenli bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamaktadır.

Merkezimiz, mantarlar ile ilgili her türlü çalışmayı gerçekleştirmektedir. Öncelikler arasında; Türkiye'nin mantarlarının listesini çıkarmak, bununla ilgili olarak KONYA FUNGARYUM'unun oluşturulması ve biyolojik zenginliklerin korumaya alınması çalışmaları yer almaktadır.

Merkezimiz ülkemizde kültür mantarcığının geliştirilmesi maksadı ile çalışmalara devam etmektedir. Kültür mantarı üretimi yapmak isteyenlere yetiştiricilikle ilgili her türlü yardım ve danışmanlık yapılmaktadır.

2007 yılında, Seydişehir Belediyesi ile ortak yapılan AB Hibe programı çerçevesinde "Tabii Mantarların Tanıtımı ve Kültür Mantar Yetiştiriciliği Eğitimi Verilerek İstihdam Edilebilme Kabiliyetinin Artırılması" isimli bir proje yürütülerek, başarı ile tamamlanmıştır. Halkımız mantar yetiştiriciliği hakkında bilgi ve tecrübe elde etmiştir. Aldıkları bilgi ile üretime devam eden üreticilere yardımlarımız devam etmektedir.

Yine yetiştiricilikle ve diğer mantarlar ile ilgili her konu da danışmanlık hizmetlerimiz devam etmektedir.

Bunun yanında bürokratik işlemleri tamamlanmış ve yayın hayatına girmiş, bilimsel hakemli olan "MANTAR DERGİSİ" araştırmacıların ilgisini çekecek nitelikte olacak olup, bu konuda Türkiye'de çıkacak ilk ve tek bilimsel dergi niteliğini taşımaktadır. Bilim dünyasına ve bilim insanlarına faydalı olacağını düşüncesindeyiz.

Yine kültür çalışmaları ve üretimin yapılabilmesi için yer tahsisi yapılması yönünde girişimlerimiz mevcut olup, bu gerçekleştiği takdirde farklı kültür mantarlarının gerek üretimi gerekse kültürü ile ilgili bilimsel araştırmaların yapılması mümkün olacaktır.

Ayrıca yeni bir iş kolu olan mantarcılık alanında mantar üretimine yeni başlayanlara veya başlamak isteyenlere danışmanlık yapılması mantarcılığın gelişmesini sağlamaktadır.

Web: https://www.selcuk.edu.tr/mantarcilik_uyg_ve_ars_mrz_mud/trSponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Hobi mantar kitleri
Miselin Elde Edilmesi
Kültür Mantarı, Üretim ve Tüketiminde Örgütlenme Sorunu
Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu
1.Gelişme Dönemi
Örtü Toprağı
Ranza Sistemi

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Kombu Çayı - Kombucha ve Kombu Mantarı Nedir?
Kombu Çayı - Kombucha ve Kom...

Kombu Çayı (Kombucha), ilaç olarak da kullanılan fermente edilmiş bir çay çeşididir.Yeşil veya siyah çaydan yapılabilir. Doğu Asyaya özgü bir çay olup dünyaya ya...

Yaprak Mantarı
Yaprak Mantarı

Yaprak mantarı, İstiridye mantarı, kayın mantarı, kavak mantarı Besin değerinin diğer kültür mantarlarından daha yüksek olması, üretiminde kompost fermantasyonu ve...

Kuzu Göbeği Mantarı
Kuzu Göbeği Mantarı

Kuzu Göbeği Mantarı, Morchella esculanta var. rotunda Kuzugöbeği (Morchella esculenta), Morchellaceae familyasından, yenilebilen bir mantar türüdür. Genelde ormanlarda ...

Mantar pişirme şekli
Mantar pişirme şekli

Her mantar çeşidinin tercih edilen bir pişirme şekli bulunmaktadır. Düğme mantarı Beyaz mantar olarak da bilinen bu mantar çeşidi çok yaygındır. Daha kolay bulun...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz