Türk Mantar Kompost Misel
 
Sütsüz Mantar
Sütsüz Mantar, Russula delica,

« Tricholoma Matsutake Mantarı Sığır Dili »


Sütsüz Mantarı Nasıl Tanınır? Sütsüz Mantarının Tadı Nasıldır? Sütsüz Mantarı Ne Zaman Toplanır? Sütsüz Mantarının Faydaları Nelerdir?

Sütsüz Mantarı - Russula delica

Acı bir mantar türü olması sebebiyle halk arasında Acı Mantar olarak anılmaktadır. Diğer adları ise Yeryaran, Hırtı, Koçak tır. Russula adusta, Russula chloroides, Russula densifolia gibi Russula türleri ile çok karıştırılan bir türdür. Bu türler de yenilebilen, acı ve fazla lezzetli olmayan türlerdir. Aynı zamanda bu tür, beyaz Lactarius türleri ile de karıştırılmaktadır. Bu türler de zehirsizdir fakat mutfak değeri Russula delica gibi çok fazla bulunmamaktadır. Karıştırılan türleri ayırt etmek için ileri derecede bilgiye sahip olmak ve uzmanlaşmak gerekmektedir.

Sütsüz Mantarı Nasıl Tanınır?
Şapka : Büyüklüğü 5-15 cm arasında değişir. Yapışkan, huni gibi, ortası çukurdur, kenarı uzun zaman içeri kıvrık kalır. Genç halinde beyazımtıraktır, yaşlanınca sarımtrak esmer lekeli bir hal alır. Lameller çok sayıda olup dar, kalın, kısmen dallanmıştır, sap üzerinde belirgin bir şekilde aşağı devam eder.

Sap : Sarımtırak beyazdır, deniz yeşili veya pas gibi lekeleri bulunur, uzunluğu 5 cm kadar olup dipte incedir, şapkaya doğru kalınlaşır.Kokusu belirgin olarak balık gibi, tadı önceleri mülayim, sonra keskin ve acıdır.

Etli Kısım: Gençken sert, beyazımtırak, olgun numunelerde yumuşak, sünger gibi sarımtıraktır. Şapkada dış zarın altına gelen kısımda esmerimtıraktır.

Lameller: Bütün gelişim evrelerinde enleri dar ( 3-3.5mm), kalın ve kırılgandır. Rengi, genç mantarlarda açık mavimsi, yaşlandıkça kirli beyaza döner. Sap üzerinde 5mm kadar devam ederek sonlanır.

Spor İzi : Parlak beyazdır.

Sütsüz Mantarının Tadı ve Kokusu Nasıldır?: Acımtırak bir tadı vardır. Kokusu belirgin olarak balık gibi, tadı önceleri mülayim, sonra keskin ve acıdır.

Sütsüz Mantarı Nerelerde Yetişir? : Genel olarak az nemli çam ormanlarında, meşeliklerde tek tek ya da 3-4?lü gruplar meydana getirir.

Sütsüz Mantarı Ne Zaman Toplanır? : Yeterince nem ve sıcaklığın mevcut olduğu tüm aylarda bolca bulunur.
İnce beyaz bir örtü şeklinde mantarın gövdesini saran bu parazit sonucu çörek mantarı bozulur ve yenilmez hale gelir.

Sütsüz Mantarının Faydaları Nelerdir?
Antimikrobiyal aktiviteye sahip bir mantar türüdür. Bu özelliğinden dolayı, doğada meydana gelebilecek yaralanmalarda, bu mantarı ezerek yaranın etrafını mantarın püresi ile temizleyebilirsiniz. Bir başka yöntem de, mantarı kaynar suda haşlayıp, suyunu yara temizliğinde kullanabilirsiniz.
Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Zehirli mantar özellikleri
Bal Mantarı
Şemsiye Mantarı
Çörek Mantarı
Reishi Mantarı
Ölüm Meleği
Sınıflandırmaları

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Örtü Toprağı Döneminde Kullanılan İlaçlar ve Uygulama Şekilleri
Örtü Toprağı Döneminde Ku...

Misel ön gelişmesini tamamlayan mantar misellerinin baş bağlama aşamasına geçebilmesi için kompostun üzerine örtü toprağı olmaksızın da mantar yetiştirilebilir. A...

Kasa sistemi
Kasa sistemi

Mantar üretim yerlerinde çok farklı boyutlarda kasalar kullanılmaktadır. Kasaların büyüklüğü üretici firmaların makine veya iş gücü ile çalışmalarına bağlı ...

Yemiyorum ki, satıyorum!
Yemiyorum ki, satıyorum!

Bir çocuk ormanda mantar topluyormuş. Orman görevlisi çocuğu görünce sinirlenip çocuğun yanına gitmiş ve sormuş, -Evladım ne yapıyorsun? -Mantar topluyorum amca g...

İstiridye Mantarı Üretim Sertifikası
İstiridye Mantarı Üretim Se...

Günümüzde oldukça popüler hale gelmeye başlayan istiridye mantarı, hem lezzeti hem de besleyici özellikleriyle tüketiciler tarafından tercih edilmeye başladı. İstiri...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz