Dağ mantarlı baklava böreği

Dağ mantarlı baklava böreği

Dağ mantarlı baklava böreği tarifi
Malzemeler;
12 yaprak baklava hamuru, 100 ml kaynatılarak sütten kestirilmiş tereyağı.
Böreğin içi: 3-4 adet ceviz büyüklüklerinde kuzugöbeği mantarı, ayıköşkü mantarı, sarıkız mantarı ve cincile mantarı, 1 orta boy kuru soğan, 2 diş sarımsak, 50 ml tavuk suyu, yeteri kadar tuz ve karabiber, 20 gr tereyağı, 2 dal taze biberiye, 4-5 dal taze kekik.
20 adet yeşil kuşkonmaz: 1 çorba kaşığı şeker, 1 çorba kaşığı tuz, 20 gr tereyağı
Hollandaise sos (Fransız menşeli özel bir sos): 2 adet yumurta sarısı, 50 ml tarhun sirkesi, 200 ml kestirilmiş sıcak tereyağı, tuz, karabiber

Hazırlanışı: Baklava hamuru her kata tereyağı sürülmek suretiyle kat kat dizilip zevkinize göre kesildikten sonra 180 derece fırında pişirilir.
Böreğin içi: Zeytinyağı tavaya konulur ve iyice kızdırılır. Soğan, sarımsak soteledikten sonra küp doğranmış mantarlar ilave edilir. Mantar suyunu salacaktır. Suyunu çekene kadar harlı ateşte kaynattıktan sonra tavuk suyu ilave ederek tekrar harlı ateşte kaynatılarak suyu çektirilir. İnce kıyılmış biberiye ve kekikle beraber tuz biber ayarlaması yapılır ve tava ocaktan alındıktan sonra tereyağı ilave edilerek eriyene kadar karıştırılır. Pişen baklava hamurunun üst kısmından 7-8 kat alınır alt kısmına sotelenen mantarlar konur ve üst kısım kapatılır. Böylece baklava böreği hazırlanır.
Kuşkonmaz: Haşlayabilecek kadar bir tencereye su konulur. Tuz, şeker ilave edilir. Su kaynadıktan sonra 4 dakika kadar kuşkonmazlar haşlanır, bir tavaya alınır. Tereyağı ilave edilerek eriyene kadar karıştırılır.
Hollandaise sos: Tarhun sirkesi ve yumurta sarısı çok kısık bir ateşte hızlıca karıştırarak kabartılır. Yumurta pişmelik olana kadar bu işleme devam edilir. Daha sonra ocaktan alınarak azar azar tereyağı yedirilir. Tuz, biber ayarlaması yapılır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 27 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment