Fındık zulufu ve çay lifinden mantar üretiyorlar

Fındık zulufu ve çay lifinden mantar

Fındık zulufu ve çay lifinden mantar üretiyorlar
Giresun’da Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı destekli İstiridye Mantarı, Fındık Zulufu ve Çay Lifinde Doğuyor projesi kapsamında zuluf ve liften yapılan kompost içerisinde mantar üretiliyor.

Üreticilerin kurtulmak için emek harcadığı çay atığı ve fındık zulufu, mantar üretiminde kullanıldıktan sonra bahçelerde gübre olarak değerlendirilecek.

Eynesil ilçesinde Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) destekli “İstiridye Mantarı, Fındık Zurufu ve Çay Lifinde Doğuyor” projesi kapsamında zuluf (Taze sebze ve fındık gibi meyvelerin dış kabuğu) ve liften yapılan kompost (Bitki artıklarından yapılan gübre) içerisinde mantar üretiliyor. Eynesil Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce gerçekleştirilen projenin amacı, bölgede çiftçilerin çok fazla değerlendiremediği fındık zulufu ve çay lifini ekonomiye kazandırmak. Projede, ısısı ayarlanmış kapalı ortamda üretilen istiridye mantarları, hasat edilecek düzeye ulaştı. Eynesil Kaymakamı Yılmaz Kurt, yaptığı açıklamada, fındık zulufu ve çay lifi kullanılarak hazırlanan karışımların pastörize edilerek kompostlar hazırlandığını söyledi. Kompostlara mantar ekimlerinin yapıldığını anlatan Kurt, “Ekimi yapılan karışımlardan fındık zulufu içerenler hasat olgunluğuna ulaşmış bulunmakta. Çay lifi içeren karışımlarda da çıkış sağlanmış olup gelişmeye devam etmekteler” dedi.

KULLANILAN ZULUF VE LİF GÜBRE OLACAK
Bölgenin iklim olarak mantar yetiştiriciliğine son derece uygun olduğunu belirten Kurt, şöyle konuştu: “Bölgemizde ticari olarak mantar üretiminde kullanılan kompost hammaddesine uzaklığı nedeniyle mantarcılık gelişememiştir. Projede bölgenin önemli potansiyeli olan fındık zulufu ve çay lifinin katma değerinin artırılması ve mantar üretiminde kullanıldıktan sonra bahçelerde gübre olarak değerlendirilmesinin yaygınlaştırılması amaçlanmakta. Projede bu aşamadan sonra verim kriterleri ve mantar üretimi yapıldıktan sonra kompostların bitki besin maddesi yönünden değerlerinin analizlerle ortaya konulması amacıyla çalışmalar yürütülecek.”

ATIKLAR BOŞA GİTMEYECEK
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Pekşen ise son yıllarda istiridye mantarı yetiştiriciliğinde kütük üzerine aşılama şeklinde bir ilgi olduğunu belirterek, “Ticari boyutta bunun yetiştiriciliğinin yapılabilmesi için mutlaka bitkisel atık içerisinde yetiştirilmesi ve kapalı ortamda tüm yıl yetiştirilmiş olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Pekşen, Doğu Karadeniz’e doğru gidildiğinde samanın pahalı bir materyal olduğuna dikkati çekerek, “Çay atığı, fındık zulufu kullanılmayan, atılan ve çoğu zaman da üreticimize sorun olan bir materyal. Bu materyalin özellikle para getiren bir ürüne dönüşebilmesinin en güzel yollarından biri mantar yetiştiriciliğinde kullanılması” diye konuştu. ( AA )

ADS
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 273 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment