Fırında mantarlı levrek

Fırında mantarlı levrek

Fırında mantarlı levrek
Fırında Mantarlı Levrek, balık oldukça lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı bir besindir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklara mutlaka verilmesi gerekir. Uzmanlar her tür balığın haftada en az iki kere tüketilmesini önerir. Balık tam bir protein kaynağıdır. Ayrıca içerisinde zengin mineraller ve vitaminler bulunur. Ülkemizde çok çeşitli balıklar bulunur. Levrek de bunlardan bir tanesidir. Levrek balığının eti çok fazla yağlı olmadığı için farklı şekillerde pişirilebilir.

Fırında Mantarlı Levrek İçin Gerekli Malzemeler
? 1 kilo levrek
? 4 adet patates
? 2 adet havuç
? 300 gram mantar

? 2 adet sivri biber
? 2 adet kırmızı köz biber
? 300 gram arpacık soğan
? 1 paket krema

? 1 adet limon suyu
? 1 çay bardağı zeytinyağı
? Yarım çay bardağı su
? 1 tatlı kaşığı tuz
? 1 çay kaşığı karabiber

Fırında Mantarlı Levrek tarifi:
Mantarın tamamını , bibeleri ve 4 adet domatesi kesin.Tavaya sıvıyağı koyun.Mantarları ilave ediN ve soteleyin.Mantarları sulandırmadan üzerine biberleri i onun üzerine de domatesleri ilave edin.Üzerine tuz ve karabiber katın.

2 adet levrek balığını fileto şeklin de kılçıklarından ayırın. Fileto balıkların üzerine tuz ve karabiber ve limon dilimlerini ekleyin. Mantarlı domatesli karışımı üzerine ilave edin.Fırında mantarlı levreği önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında pişirin.

Fırında mantarlı levrek yapımına geçmeden önce levreklerin ve diğer malzemelerin hazırlanması gerekir. Levreklerin balıkçıda temizletilmesi ve dilimlenmesi zaman açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Bu tarif için levreklerin fileto şeklinde doğranması tavsiye edilir. İçerisinde oldukça fazla sebze kullanılacağı için yemesi çok daha kolay olacaktır. Ayıklanmış balıklar evde soğuk sudan geçirilir ve sularının süzülmesi için süzgece alınarak bir kenarda bekletilir. O sırada mantarlar hazırlanır. Mantarlar temizlenirken önce sap kısmı çıkarılır ve halka şeklinde doğranır. Daha sonra mantarın üzerindeki ince zar soyularak mantarların her biri dörde bölünür.

Bunu da oku :  Mantar garnitürü

Diğer malzemeler hazırlanırken mantarların beyazlaması için limonlu suda bekletilir. Patateslerin ve havuçların kabukları soyulur. Çok büyük olmayacak şekilde küp şeklinde doğranır. Arpacık soğanların kabukları soyulur ve bütün halde bırakılır. Sivri biber ve kırmızı köz biberlerin baş kısımları kesilerek tohumları ayıklanır. Biberler daha sonra dörde bölünerek küp şeklinde doğranır. Tüm malzemeler doğrandıktan sonra mantarlı levrek için ısıya dayanaklı derin olmayan seramik kap yada borcam tercih edilir. Borcamın tabanı iyice yağlanır. Patates, havuç, biber ve soğan borcamın içerisine konur. Ayrı bir yerde krema, limon suyu, tuz, zeytinyağı, baharatlar ve su iyice çırpılır. Hazırlanan sos sebzelerin üzerine dökülerek tüm sebzeler sosa bulanır.

Daha sonra sebzelerin üzerine fileto levrekler yerleştirilir ve borcamın üzeri folyo ile kaplanır. Folyonun üzeri çatal yardımıyla bir kaç delik açılır. Mantarlı levrek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar pişirilir. Fırından çıkarılan mantarlı levreğin üzerindeki folyo çıkarılarak balıkların üzerinin kızarması sağlanır. Yaklaşık bir 7-8 dakaka daha pişirilen levrek fırından çıkarılır. Fırında Mantarlı Levrek hazır.

Bunu da oku :  Mantar kızartması

Afiyet olsun.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 39 times, 2 visits today)

Related posts

Leave a Comment