Mantar kızartması

Mantar kızartması

Mantar kızartması tarifi
Mantar en çok sevdiğimiz sebzelerden biridir. Her tür yapılışı özel ve güzeldir bizler için. Aşağıda bir kaç mantar kızartması tarifi bulacaksınız.

Mantar kızartması malzemeler:
? 1 Paket Kültür Mantarı 400 gr.
? 1 Çay Bardağı Un
? 1 Su Bardağı Galeta Unu
? 2 Adet Yumurta

? 1/2 Limon
? 1 Çay Kaşığı Tuz
? 1 Çay Kaşığı Karabiber
? Kızartmak İçin Sıvıyağı

Ön hazırlık:
Mantarlar yıkanacak, süzülecek ve bir kap içerisine alınacak. Üzerlerine limon sıkılacak, karabiber, tuz serpilecek ve bir güzel karıştırılacak. Yumurtalar bir kap içerisinde çırpılacak ve hazırda bekletilecek. Un ve galeta unu ayrı ayrı derin kaplar içerisine alınacak, hazırda bekletilecek.

Hazırlanışı:
Kızartma tavasına yeterli miktarda sıvıyağı konulacak ve ısıtılacak. yağın kızgınlık kontrolü yapılacak. Parmak uçlarımızla yağ üzerine serptiğimiz su, cızırtı sesi çıkarıyorsa yağımız kızartma yapmak için uygun ısıdadır. Mantarlar tek tek önce una, sonra çırpılmış yumurtaya ve daha sonra galeta unu’na buladıktan sonra yağ içerisine atılacak. Mantarlar arkalı önlü yakılmadan kızartılacak. Ocak ısısı yüksek olmayacak. Sıcak olarak tüketiniz.

Kızarmış mantar
Malzemeler:
? 2 yumurta, 2 adet haşlanmış yumurta, karabiber,
? 7 çorba kaşığı zeytinyağı,
? limon suyu,
? 1 salatalık turşusu,

? 1 çorba kaşığı dövülmüş sarımsak,
? 400 gr. taze mantar,
? 2 çorba kaşığı un,
? tuz,
? biber,

? 5 çorba kaşığı galeta unu,
? 250 gr. kızartma yağı,
? 1 demet maydanoz.

Hazırlanışı:
Sosu için haşlanmış yumurtayı, elekten ezerek geçirin. Tuz ve biber ekin. Zeytinyağını damla damla ilave edin. Pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar karıştırın. Limon suyunu da katın. Salatalığı küçük küçük doğrayın. Sarmısağı buna karıştırın. Yumurtalı karışıma katın ve hazırlanan sosu buzdolabında bekletin. Mantarları temizleyin. Akar suyun altında yıkayın. Kağıt peçete ile fazla suyunu alın. Büyük mantarları ortadan ikiye bölün. Mantarları önce una, sonra sırası ile çırpılmış yumurtaya, ve galeta ununa bulayın. Zeytinyağını bir tavada kızdırın. Mantarları bu yağda nar gibi kızartın. Servis yaparken kenarlarını maydanoz ile süsleyin. Ve sosu ayrı bir kabın içinde birlikte servis yapın.

Mantar kızartması
Malzemeler:
? 1 kg mantar
? 1 su bardağı dövülmüş ceviz
? Kızartmak için sıvıyağ
? Tuz karabiber

Hazırlanışı:
Mantarlar temizlendikten sonra kızgın yağda kızartılır, servis tabağına yerleştirilir. Üzerine önce karabiber, tuz sonra ceviz serpilir. Sıcak olarak servise sunulur.

Mantar kızartma
Malzemeler:
? 1 tabak mantar
? 1 su bardağı un
? 1 yumurta
? biraz tuz
? 1 su bardağı sıvıyağ

Hazırlanışı:
Una yumurta, biraz tuz ve 1/2 su bardağı su katarak bir bulamaç hazırlayınız. Mantarı ceviz büyüklüğünde parçalara bölüp bulamaca bulayarak kızartınız.

Mantar kızartma
Malzemeler:
? 1 kg. mantar
? 2-3 çorba kaşığı tereyağı
? 1/2 limon
? Tuz

Hazırlanışı:
Mantarları örselemeden 4-5 defa iyice yıkayıp süzün. Varsa alttaki topraklı, ya da siyah kısımları kazıyarak kesin. 1/2 limon sıkılmış tuzlu kaynar suda 3-4 dakika haşlayın. Sudan aldığınız mantarları ılınınca istenilen büyüklükte doğrayın. Bir tavaya tere-yağ koyup mantarları ekleyin ve arada bir tahta bir spatülle karıştırarak kurutmadan ve renklerini fazla esmerleştirmeden pişirip sıcak servis yapın.

ADS
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 279 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment