Öküz Mantarı

Öküz Mantarı

Öküz Mantarı, Boletus bovinus
Öküz Mantarı Nasıl Tanınır? Öküz Mantarının Tadı ve Kokusu Nasıldır? Öküz Mantarı Nerelerde Yetişir? Öküz Mantarı Ne Zaman Toplanır? Öküz Mantarı Nasıl Tüketilir?

Öküz Mantarı
Suillus familyasından olan gözenekli mantar Avrupa ve Asya’ya özgü bir mantar olmasıyla beraber Kuzey Amerika ve Avustralya da da tanınmıştır. İlk defa 1973 yılında keşfedilmiştir. Yaz sonları ve sonbaharda ortaya çıkan bu mantar, yapışkan şapkası, sap üzerinde devam eden borucukları, geniş köşeli delikçikleri ile tanınabilir.

Öküz Mantarı Nasıl Tanınır?
Şapka : 4-10 cm büyüklüğündedir. Önce tümsektir, daha sonra yayvanlaşır. Düz ve yapışkandır. Renk bakımından kırmızımtrak kösele gibidir, aşağıdan bakıldığında kenarı beyazdır.

Borucuklar: Sarımtrak yeşildir, daha sonra pas rengine döner, nihayette zeytin yeşili esmer olur. Sap üzerinde az olarak devam eder.

Delikçikler: Geniş ve köşelidir, ışınsal olarak dizilidirler. Herbiri 3-4 adet daha küçük odacığa ayrılmıştır.

Sap : Sarıdan pembemsi kırmızımsıya kadar değişir. Oldukça kuvvetli bir kokusu vardır.

Etli Kısım: Gençken sert, beyazımtırak, olgun numunelerde yumuşak, sünger gibi sarımtıraktır. Şapkada dış zarın altına gelen kısımda esmerimtıraktır.

Spor İzi : Sarı, pembemsi yeşilimsidir.
Öküz Mantarının Tadı ve Kokusu Nasıldır?: Tadı mulayim, kokusu hoş ve meyvemsi olan bu mantar yeme bakımından gençken iyidir

Bunu da oku :  Sedir Mantarı

Öküz Mantarı Nerelerde Yetişir? : İğne yapraklı ağaç meşçerelerinde bilhassa asit ve nemli ortamları seven, özellikle çam altında birbirine yapışık şekilde çok sayıda ortaya çıkar.

Öküz Mantarı Ne Zaman Toplanır? : Temmuzdan Kasıma kadar görülebilir.


Boletus Edulis growth time lapse

Öküz Mantarı Nasıl Tüketilir?
Yumuşak bir tada sahiptir ve oldukça kabul görmese de yenilebilirdir. Tadı kurutularak daha yoğun hale getirilir. Aynı zamanda kurtların istilasına olan yakınlıkları vardır. Kesildiğinde böcek kurtlarının açtığı oyuklar kolayca görülebilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 49 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment