Tavuklu mantar sote

Tavuklu mantar sote

Tavuklu mantar sote
Oldukça lezzetli bu mantarlı soteyi siz de birkaç basit adımı izleyerek kolayca yapabilirsiniz. Güzel bir pilav eşliğinde servis etmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden herkese afiyet olsun.

Malzeme Listesi:
✔ 500 gram tavuk eti
✔ 250-300 gram mantar

✔ 1 adet büyük boy kuru soğan
✔ 4-5 adet yeşil biber
✔ 2 adet kırmızı etli biber

✔ 1 adet orta boy domates
✔ 2-3 diş iri boy sarımsak
✔ 1 yemek kaşığı tereyağı
✔ 2 yemek kaşığı sıvı yağ

✔ Kaşar peyniri
✔ Tuz
✔ Karabiber
✔ Kırmızı toz biber
✔ Kekik

🍄 (6-8 Kişilik – 40 dakika)

Tavuklu Mantar Sote Hazırlanışı
Adım 1 : 300 gram mantarı güzelce yıkayın. Eğer vaktiniz var ise mantarların daha temiz olmaları açısından doğru ölçülerde ayarladığınız sirkeli suda bekletebilirsiniz. Mantarları güzelce yıkadıktan sonra çok minik olmayacak şekilde küçük küçük doğrayın. Doğradığınız mantarları daha sonra kullanmak üzere bir kenara kaldırabilirsiniz.

Adım 2 : Güvendiğiniz bir kasaptan aldığınız yarım kilo tavuk etini kesme tahtasına koyun ve küp küp doğrayın. Ardından küp küp doğradığınız tavuk etlerini yeterince büyük bir tencereye alın. Tencereye aldığınız tavukların üzerine 1 yemek kaşığı tereyağı ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ ilave edin. Yağları ekledikten sonra tavukları 3-4 dakika kadar pişirin ve ara ara karıştırın. Karıştırmadığınız zamanlarda tencerenin kapağını mutlaka kapalı tutun.

Adım 3 : 3-4 dakika tavukları pişirdikten sonra tencerenin içerisine daha önceden küçük küçük doğradığınız mantarları ilave edin. Mantarları ilave ettikten sonra yemek suyunu çekene kadar bir tahta kaşık ile karıştırarak pişirmeye devam edin. Karıştırmadığınız zamanlarda yemeğin kapağını kapalı tutmayı unutmayın.

Adım 4 : Bir adet kuru soğanı güzelce temizledikten sonra bir bıçak yardımıyla yemeklik şekilde küp küp doğrayın. Ardından aynı şekilde biberleri ve sarımsakları da yemeklik şekilde doğrayın. Soğanları, biberleri ve sarımsakları doğradıktan sonra daha sonra yemeğe katmak üzere bir kenarda bekletin.

Adım 5 : Tavukların üzerine mantarları da kattıktan sonra mantarların da 3-4 dakika kadar pişmesine izin verin. Mantarları ekledikten 3-4 dakika sonra, yani yemek suyunu çektikten sonra, doğramış olduğunuz soğan, biber ve sarımsakları yemeğe ilave edin. Malzemeleri ekledikten sonra tekrardan pişmeye bırakın ve ara ara kapağını açarak yemeği güzelce karıştırın.

Adım 6 : Yemek pişmeye devam ederken bir adet orta boy domatesi güzelce soyun. Soyduğunuz domatesi yemeklik şekilde doğrayın. Ardından eklediğiniz biberler ve soğanlar piştikten sonra doğramış olduğunuz domatesleri de tencereye dökün. Domateslerin hemen ardından baharatları da ilave edin. Baharatları ilave ettikten sonra yemeği güzelce pişmeye bırakın.

Adım 7 : Soteniz güzelce piştikten sonra soteyi uygun bir fırın kabına alın. Fırın kabına aldığınız sotenin üzerine daha önceden rendelemiş olduğunuz kaşar peynirini ilave edin. Ardından fırın kabını 200 derecede önceden ısıtılmış fırına yerleştirin. Sotenin üzeri kızarana kadar pişirin. Üzeri kızardıktan sonra fırından alabilirsiniz. Fırından aldıktan hemen sonra sıcak sıcak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Püf noktaları;
☑ Karıştırmadığınız zamanlarda tencerenin kapağını kapalı tutmanız hem yemeğin yumuşacık olması hem de sebzelerin rengini ve canlılığını koruması açısından size yardımcı olacaktır

🍄 Mantarlı tavuk sote kısık ateşte pişince daha lezzetli olur

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 4 times, 1 visits today)

Alakalı yazılar

Leave a Comment