Yumurta mantarı

Yumurta mantarı

Yumurta mantarı
Cantharellus cibarius, “Yumurta mantarı” olarak ta bilinen Cantharellaceae ailesinden lezzetli bir mantar türüdür.

Şapkası sarı veya turuncu renkli ve huni şeklindedir. Sonbahardan ilkbahara kadar genelde yaprak döken ağaçların yoğun olduğu ormanlarda bolca bulunur. Gerçek anlamda lamelleri yoktur, sapının alt bölümünden şapkanın ucuna kadar uzanan buruşuk yapı Chanterellus cibarusun ayırt edici bir özelliğidir. Spor baskısı pembemsi beyazdır. Genelde larva barındırmaz.

Aroması kayısıyı andırır, piştiği zaman çok güzel kokar, o yüzden tatlılarda bile kullanılmıştır. Tereyağında sote olarak, tavuk etiyle beraber veya pizza üzerinde rahatça yenebilir. Kurutulmaya ve turşu yapımına da uygundur. Ancak zehirli Omphalotus olearius’e çok benzediği için dikkatli olunmalıdır.

Türkiye’de yetiştiği bölgeler
* Orta ve Batı Karadeniz başta olmak üzere Karadeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nin Karadeniz’e yakın ormanlarında yetişir. “Tavuk Mantarı” veya “Tavukbacağı Mantarı” olarak adlandırılır. Ünye’de ise “Tavuk Tirmidi” olarak bilinir. Kastamonu Azdavay’da Meşe Kızılı olarak adlandırılmaktadır.

Benzeyen türler
* Omphalotus olearius (“Ağulu mantar”, Jack-o Lantern): Zehirlidir.
* Hygrophoropsis aurantiaca : Zehirli değildir, ancak yenmez.

Cantharellus cibarius (Latin: cantharellus, “chanterelle”; cibarius, “culinary”) is a species of golden chanterelle mushroom in the genus Cantharellus. It is also known as girolle (or girole). It grows in Europe from Scandinavia to the Mediterranean Basin, mainly in deciduous and coniferous forests. Due to its characteristic color and shape, it is easy to distinguish from mushrooms with potential toxicity that discourage human consumption. A commonly eaten and favored mushroom, the chanterelle is typically harvested from late summer to late fall in its European distribution.

Chanterelles are used in many culinary dishes, and can be preserved by either drying or freezing. An oven should not be used when drying it because can result in the mushroom becoming bitter.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 38 times, 1 visits today)

Alakalı yazılar

Leave a Comment