Türk Mantar Kompost Misel
 
Kompostlaşmaya etki eden faktörler
kompostlaşma, kompostlaşmaya etkiler, kompostlamaya etki edenler, kompostlaşma faktörleri,

« Kompost İçeriği Kompost Yapım Yöntemleri »

Kompostlamaya etki eden faktörler genel olarak aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:
a) Atık Yapısı: Atığın çıkış mevsimine bağlıdır. Yaz aylarında çıkan atıklar, organik madde bakımından zengin, gevşek yapıda ve kompostlamaya daha uygundur.
b) Kimyasal bileşim: Atık içerisinde, mikrobiyal aktiviteyi etkileyecek zehirli maddeler olmamalıdır. Ham maddesinin C/N oranı, 35/1 ve 20/1 arasında olmalıdır.
c) Ekolojik Faktörler: Atıkta, mikroorganizma besin maddeleri yeterince bulunmalı, su oranı %40-60 arasında olmalı ve kompost yığını iyi havalandırılmalıdır. Atık pH?ı 6.0-8.0 arasında bulunmalı ve çevre sıcaklığı mikroorganizma gelişmesine uygun olmalıdır.
d) Ham Maddenin Mikroflorası: Başlangıçtaki mikroorganizma sayı ve çeşidinin fazla oluşu, parçalanmayı hızlandırmaktadır.
e) Ham Maddenin Hazırlanması ve Kompostlaşma Metotları: Ham maddenin mekanik olarak parçalanması, organik madde ilavesi ve uygulanan metot kompostlamaya etki etmektedir.

Kompostlamaya etki eden faktörler kompostlama işlemi üzerinde etkilidirler. Kompostlama işlemi, sürecin verimini, hızını ve kalitesini değiştiren bir çok parametreye bağlıdır. Bunlar C/N oranı, sıcaklık, havalandırma, pH, su içeriği, zararlı maddeler, dane büyüklüğü ve aşı maddeleri olarak sınıflandırılabilir.

İklim şartları, yığına giren materyalin parça büyüklüğü, kimyasal yapısı, nem ve havalandırma durumuna göre kompostun oluşumu bu metodla 2 ay ile 2 yıl arasında değişir. Başlangıçta 7-15 günde bir havalandırma, karıştırma ve eksilen nemin ilavesinden sonra yığın yeniden kapatılır. Kompostlaşma işlemi 3-4 yığın açımından sonra gerçekleşmişse eleme işlemine geçilir. Bu aşamada nem %40?ın altına düşmüş olacaktır. Elek üstü materyal yeni yığınlarda aşılama materyali olarak işlev görür. Olgunluk; materyalin kahverengi siyah humuslu toprak görünümü ve kokusu alması, nötr veya hafif alkali pH?da olması, içerisinde bazı toprak canlılarının görünmesi ile anlaşılır. Son üründe C/N oranı 12-15/1 civarında, yani topraktaki dengeli mikrobiyal faaliyet için ideal olan orana yakın olmalıdır.

Tohumların ekim veya fidelerin saksıya alınma zamanı geldiğinde, torbadan veya başka yerden aldığımız toprağı kabına dökmeden önce dibine birkaç parmak kalınlığında kompost yerleştirtirebilirsiniz. Sonra biraz kompostu toprak ile karıştırıp kabın ağzına birkaç santim kalana kadar doldurun. En üste de yine kompostu serpin. Yetiştirme sezonu boyunca her 2-3 haftada bir, bir avuç kompost ekleyerek veya ?kompost çayı? denilen, bir miktar olgun kompostun 2-3 gün havalandırılan suda bekletilmesiyle elde edilen sıvıyla sulayarak bitkilerinizin gelişme aşamalarını takip edebilirsiniz.


Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Kompost Kullanım Alanları
Miseller
Sporlar
Kompost İçeriği
Mantar ve Nem
Kompost Yapım Yöntemleri
Hifler

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Porçini Mantarı Yetiştiriciliği
Porçini Mantarı Yetiştirici...

Porçini Mantarı Yetiştiriciliği Porçini mantarları İtalyan mutfağında bolca kullanılan oldukça lezzetli bir mantar türüdür. Ağızda bıraktığı güçlü tat say...

Kompostun Hazırlanması
Kompostun Hazırlanması

1. Kompostun Hazırlanışı Mantar üretiminde kullanılan yetiştirme ortamlarının diğer bitkilerin tarımında kullanılanlardan önemli ölçüde farklı özellikleri va...

Genel anlatımla mantar üretimi
Genel anlatımla mantar üreti...

Mantar Üretimi hazırlık Kompostların gelmesine yakın oda temizlenir, yıkanır. Hava sıcaklığı 15 derecenin üzerinde iken 1 litre suya 10-20 ml formaldehit ve 3 ml D....

Çam Kabara Mantarı
Çam Kabara Mantarı

Çam Kabara mantarı nerede yetişir? Çam Kabara mantarı ne zaman toplanır? Çam Kabara mantarı yenilebilen bir mantar türü mü? Çam Kabara mantarı toplarken neye dikkat ...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz