İmparator mantarı

İmparator mantarı

İmparator Mantarı, Duvaklıca Mantarı
İmparator Mantarı, Amanita caesarea
İmparator mantarı (Amanita caesarea), Amanitaceae familyasından yenilebilen bir mantar türü. Güney Avrupa kökenlidir, Roma imparatorlarının favori mantarı olduğu için caesarea yani Sezar mantarı olarak da isimlendirilmiştir. Tadı keskindir, balığı andırır.

Turuncu şapkası ve sarı lamelleri vardır. Sporları beyazdır. Amanita umbonata olarak da sınıflandırılmıştır. Türkiye’de Göksu vadisi civarında Sarı gödelek olarak adlandırılmıştır. İstanbul, Şile, Kandıra güzergahında ise “Gelin Mantarı” olarak bilinmektedir.

Görünüşünün çok ayırt edici olması sayesinde Amanita türleri arasında nispeten en güvenli olarak yenebilecek olanıdır, ancak aynı aile mantarlar aleminin en tehlikeli mantarlarını da barındırdığından bu tür mantarlar kesinlikle sadece uzmanları tarafından toplanmalıdır. Amatör ve yeni başlayan mantar toplayıcılarına tavsiye edilmez.

Duvaklıca Mantarı ya da bilinen diğer ismi ile İmparator Mantarı, ülkemizde daha çok Kastamonu yöresinde bolca toplanan bir mantar türüdür. Yaz mevsiminde olur. çam ve gürgen ağaçlarının diplerinde olur. Rengi ise; şapka kısmında kırmızı, gövdesi ise sarımtırak gibidir. Adını gelinlerin duvağından almıştır.

Duvaklıca Mantarı’nın fiziki görünümü duvak şeklindedir. Bazı yörelerde halk arasında Yumurta Mantarı olarak da bilinir. Mantarın alt kısmında yumurtaya benzeyen beyaz renkli bir tabla bulunduğu için bu isimle anılmaktadır.

Duvaklıca Mantarı’nın kızartması yapılır. Ayrıca Duvaklıca Mantarı çiğ şekilde de tüketilebilmektedir.

Jül Sezar
Jül Sezar (MÖ 12 Temmuz 100 – MÖ 15 Mart 44), Romalı askerî ve politik lider. Aynı zamanda iyi bir hatip ve güçlü bir yazar olan Sezar, dünya tarihinin en etkili insanlarından birisi olarak kabul edilir. Eylemleriyle Roma Cumhuriyeti`nin Roma İmparatorluğu`na dönüşmesinde kritik bir rol oynamıştır.

Jül Sezar Hakkında Kısa Bilgiler
– Büstü para üzerine basılan ilk Romalıdır.
– Bugün kullandığımız takvim Sezar`dan kalan bir mirastır.
– Kleopatra 14 yıllık bir ilişki yaşamıştır fakat evlenememiştir. Bunun nedeni ise, Mısır kraliçesi Kleopatra ile evlenmesinin, Roma kanunlarına göre yasak olmasıydı.


İmparator mantarı (Amanita caesarea) [tennar mantar]

– Girdiği hiçbir savaşı kaybetmemiştir.
– 55 yaşında, 23 bıçak darbesi alarak öldürülmüştür.
– Bir diğer bilgi ise, ingilizcede temmuz ayına July adının verilmesinin Sezarın adı olan Julius`tan gelmektedir.
– Saçının döküldüğünü gizlemek için kafasına defne yaprağı tacı takmıştır.
– Son olarak her dört yılda bir, şubat ayına bir gün eklenmesinin mimarı Julius Ceaser’dır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 29 times, 1 visits today)

Alakalı yazılar

Leave a Comment