Adım adım kuzu göbeği mantarı yetiştirme

kuzu göbeği mantarı yetiştirme

Kuzu göbeği mantarı nasıl yetiştirilir?
Adım 1
Morel Kuzu Göbeği Mantarı Spor yayılımı ile üreyen bir bitkidir elinizde hazır Misel bulunmuyor ise Öncelikle Ekim yapabilmek için Spor (mantar tohumu denilebilir) elde etmemiz gerekmektedir.

Bunun için öncelikle doğadan vahşi bir Morel Kuzu Göbeği Mantarı bulmalıyız Kuzu Göbeği Mantarı Genellikle Yanmış Ormanlarda ve Ölü ağaçların köklerinin bulunduğu yerlerde ilk bahar başlarında yetişir.

Adım 2
Agar Besi ortamını Yüksek ısıda sterilize ettikten sonra Agar karışımın bulunduğu petri kutunun üzerine Kuzu Göbeği Morel Mantarı baş aşağı ters bir şekilde asın, Morel mantarından Spor düşecektir Agar üzerine

AGAR : Bir tür yosundan üretilen besi ortamı oluşturmak için kullanılan saf su ile karıştırılarak kaynatıldığında Jöle kıvamına dönüşen bir madde.

100 gr Agar 60-100 tl (2017) civarında satılmaktadır internet satış firmalarından online satın alabilirsiniz

Adım 3
Petri kutuyu kapatın ve oda sıcaklığında (18 ve 23 derece arasında) Saklaya bilirsiniz. Birkaç gün sonra Spor üreme ipliklerini dışarı göndermeye başlayacaktır. Bir haftaya kadar dökülen sporlar belirdikten sonra Petri Kutusundaki Agarı bölüp başka agar Petri Kutularına paylaştırıp bölerek daha fazla Misel üretmeyi sağlaya bilirsiniz

Tüm çanak agar bölümlerini kesip atmak ve yeni bir petri içine koyarak kolonize edildikten sonra spor çoğaltmak devam.

Adım 4
Buğday tanelerini 24 saat boyunca ıslatın 24 saat dolduktan sonra boşaltın ve karıştırın 5 birim buğday tohumuna 1 birim toprak karıştırın ve bir litrelik Kavanozlara iki su bardağı karışım koyun ve azgını kapatın.

Adım 5
Hazırladığınız kavanozları Bir düdüklü tencerenin dibine 2 cm derinliğinde su kattıktan sonra düdüklü tencerenin dibine bir tabak veya benzeri bir materyal yerleştirin ve kavanozların dipteki ısıyı direk şekilde almasını önleyin buhar yardımıyla ısıyı alması gerekmektedir düdüklü tencerenin dibine kattığınız ters koyduğunuz tabağın üzerine kavanozlarınızı dizin ve kaynamaya başladıktan ve düdüklüden buhar çıkmaya başladıktan sonra bir saat boyunca kaynamada bırakın bir saat süre dolduğunda altını söndürün ve soğumasını bekleyin.

Adım 6
Bir ½ ölçü çamaşır suyu karışımı ve saf su karışımı ile veya oksijenli su ile veya %97 Etil Alkolle çalışma yüzeyini temizleyin çalışma yüzeyine steril kavanoz yerleştirin kavanozlara Spor dolu Agar lardan birkaç küçük parça ekleyin ve geri kapatın.

Adım 7
Kavanozu çalkalayın. Morel Kuzu Göbeği Mantarı Miseli oluşturmak için dört ila altı hafta boyunca oda sıcaklığında karanlık bir yerde kavanoz saklayın.

Adım 8
8 parça ahşap yongaları(Talaş), 1 parçası pirinç kabuğu, ½ kısmı soya küspesi, ½ kısım torf ve toz kireçtaşı küçük bir miktar oluşan organik bir bileşik karıştırın.

Ph değeri 7.5 olmalıdır Ph değerini ayarlamak için kireç kullanılır

Adım 9
Yetiştirme ortamında zemin ortamını oluşturmak için 2 ölçek Kum, 3 ölçek Saksı toprağı, 5 ölçek Organik gübre (At Gübresi, Çürümüş otlar, vs..) Bu oranlarda karıştırılır.

Adım 10
9. adımda oluşturduğumuz toprağı 5. Adımda yaptığımız teknikle dezenfekte edin.

Adım 11
10. adımda hazırladığınız toprağın üzerine Model Kuzu Göbeği Misellerinden dökün ve üzerini 8. Adımda hazırladığımız karışımı nemlendirerek 3- 5cm kalınlığında örtün 4 ile 6 Hafta boyunca oda sıcaklığında karanlık bir odada torbaya katın ve azgını bağlayıp bekletin, Torba içerisinde %100 nem tutun, Bir süre sonra Kuzu Göbeği Mantarı Miseli Toprak yüzeyini kaplayacaktır. Bunlar Morel tohumlarıdır, azgını açın ve torbayı 20 derece dolaba 2 hafta boyunca katın

Adım 12
16 saat boyunca steril oda sıcaklığında toprak suya doyurulur. Sonra 24 saat boyunca toprağın kuruması beklenir daha sonra 12 sat ışık 12 saat gece olacak şekilde ayarlanır ışık düzeyi ve nemli bir ortamda saklanır Mantarlar 7 Gün içerisinde Büyümeye başlayacak olgunlaştığı zaman İlk ürünleri alabilirsiniz 2015 -parakazanma.co

ADS
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 3.885 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment