Türk Mantar Kompost Misel
 

Yaprak mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılmaz

Yaprak mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılmaz
yaprakmantarı, mantar yetiştirciliği, mantarcılık, kompost verim,

« Küre Dağlarının Şapkalı Gizemi Kastamonu uygulamalı mantar semineri »

Yaprak mantarı nedir?
Size hiç bilimsel adını falan filan yazmaya gerek yok şekli istridyeye benzeyen her bölge de farklı bir isimle anılan yaprak mantarı olarak da bilinen mantar.
Şu anda moda gibi tüm Türkiye^de bu mantar inanılmaz bir ivme kazandı ve her şehirde kompostcçusu ve üreticisi çoğalmaya başladı.

Her firmanın konuştukları ve verileri farklılık göstermektedir.
Herkesin mantar yetiştirme yöntemi farklı.
Askı sistemi yapan da var yere koyanda, ranzada yapan ya da seralarını değerlendiren, ahırlarını ya da tavuk çiftliklerini değerlendiren de, evin bodrumu neden boş dursun ki mantığından yolla çıkanda var.

Yaprak mantar yetiştiriciliği nasıl yapılmaz?
1.* Kompost önüne gelen firmadan alınmaz.
2. İnternette olmadığı halde çok fazla sayıda personel çalıştırdığını yazan sahtekarlardan alınmaz.
3. Prensip olarak personellerin ziraat mühendisi ve varsa diğer diploma ve belgeleri sorulur.
4. Bünyesinde çok sayıda eleman varsa bunların sigorta evrakları istenir.
5. Müşteri listeleri istenir ki alamazsınız. Size ancak nah işareti yapılır.
6. Müşteri listesini neden vermek istemiyorlarmış biliyor musunuz günde 50 kişi arıyormuş da müşterileri bıkmış ondan. Burada gülme efekti giriyor devreye ve hep beraber gülüyoruz. Ha Ha Ha başka yerleriyle gülenler daha farklı ses çıkarabilirler.
7. Günde 2000-2500 kg mantar üreten firmaya 1000 kg sipariş verip kilosuna 20TL ödeyerek almak istediğinizi söyleyin bakalım ne cevap alacaksınız.
8. Kendilerinden kompost alan ve batan firmaların numaralarını isteyen var mı? İsteyin yollayayım. İpliklerini pazara çıkarıyorum, bakalım insan yüzüne bakacak halleri kalacak mı?
9. Alanya^dan İsa arkadaşımız 10 bin TL yatırmış 8 ay önce fakat Ankara dan mal gelmemiş. Mantarcı olmayıp mantarcı gibi davrananlar var onlara da dikkat edilir kendileri iyi aile çocuğudur.Paranızı verirsiniz karşılığında hiç bir şey alamazsınız.
10. Bir federasyon var verin 55.000 TL verin size kiralanmış bir arazi üzerinde 100 m2 depo verelim destek sağlayalım sizi mantarcı yapalım derler aylık 6000 kazancı garanti ediyorlarmış (Doğmamış çocuğa don biçmek derler bizim buralarda), neymiş saman kompostunda %60-70 verim alacaklarmış. İMKÂNSIZ hayalini bile göremezler.
11. Sözleşme yapalım oldu mu? Maddeleri ben dizeyim inci gibi nasılsa sen anlamazsın. Araya sokuşturduğum bir iki madde sayesinde imzalanan sözleşme beni korusun sana girsin. Madde şöyle neymiş nem %95 olacakmış. Oda nemi literatüre göre 80-90 arası olmalıdır. Mantarcılığı ne kadar da iyi biliyorlarmış. Bu oranda nem mantarı da kompostu da çürütür.
Dikkat dikkat anlamayan bilmeyen öğrensin. İnsanları da yanlış yönlendirmeyin
A.K

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Kendi kompostunu hazirla
Dictyophora; Koklayan kadınları etkileyen gizemli mantar
Mantardan Elektrik Üretmek Mümkün mü?
Kütüğe mantar aşıladık
Çiftçilere mantar yetiştiriciliği eğitimi
Düzcede 136ton mantar üretiliyor
İstanbulda Trüf Mantarı Ormanı

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Çiğ mantar daha sağlıklı
Çiğ mantar daha sağlıklı

Çiğ mantar daha sağlıklı Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Fitopatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Basım, mantarın içeriğ...

Acıklı bir mantar hikayesi
Acıklı bir mantar hikayesi

Acıklı bir mantar hikayesi: markette bir panter! Ayşe ekonomiye can vermek için marketten mantar almak ister. Fakat, mantarların nerede olduğunu bulamaz bir türlü ve ş...

Mantarlar Hakkındaki En Yaygın 5 Yanlış
Mantarlar Hakkındaki En Yayg...

Bilimsel bir çalışmayla tanımlanarak, kullanılabilirliği güncel kaynaklardan teyit edilmeyen her mantar tehlikelidir! Teyit edilmeyen bu mantarlar zehirlenmenize, hatta ö...

Sütlü mantar çorbası
Sütlü mantar çorbası

Sütlü Mantar Çorbası tarifi Malzemeler: 500 gram taze mantar, 1 adet büyük boy kuru soğan, 1 adet limonun suyu, 2 litre et suyu veya su 100 gram margarin yeteri...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz