Aslan yelesi mantarı – hericium mantarı

Aslan yelesi mantarı

Aslan yelesi mantarı – Hericium Mantarı
Diğer adları: Hericium erinaceus, Lion’s Mane, Maymun Başı, Houtou , Igelstachelbart, Pom Pom Blanc, Kirpi Mantar, Satyr’un Sakalı

Aslan yelesi mantarı – Hericium Mantarı yenilebilir ve tıbbi mantardır. Yüksek protein, düşük yağ ve yüksek besin değeri bakımında önemlidir. Beijing Instute of Food`un yaptığı araştırmaya göre her 100 g mantar 26,3 g protein, 4,2 g yağ, 44,9 g karbonhidrat, 6,4 ham selüloz, 10,2 g su, 856 mg fosfor, 18 mg demir, 2mg kalsiyum, 0,69 mg B1 vitamini, 1.89 g B2 vitamini, 0.01 mg karoten ve 323 kkal enerji içermektedir., yüksek düzeylerde ?-D-glukan ve ergosterol da içerir. Hericium erinaceus, nöron (sinir hücresi) onarımını, yenilenmesini ve miyelinasyonu sağlayan “Sinir Büyüme Faktörü” sentezini güçlü bir şekilde uyaran hericenon ve erinacin içerir.

Hericium erinaceus`un tıbbi açıdan da çok önemlidir. Eski Çin`de tonik olarak kullanılmıştır. Son yıllarda yapılan araştırmalarla çok sayıda tıbbi bileşikler tespit edilmiştir.

Aslan yelesi, (Hericium erinaceus) tıbbi bir mantar türüdür. Adını, aslan yelesini andıran uzun geçişli filizlerinden dolayı almıştır. Efsaneye göre, aslan yelesi mantarını tüketenler, “çelik gibi sinirler ve aslan gibi hafıza” ya sahip olacaktır.

Bunu da oku :  Beyaz koru kulağı

Lion’s Mane’den Türkçe’ye çevirilen aslan yelesi mantarının sağlığa birçok faydası vardır. Uzak doğu ülkesinde sıklıkla tüketilen bu mantar tamamen tıbbi bir tür olarak kullanılmıştır. Bunun nedeni ise içerdiği vitamin ve mineral deposunun insan sağlığını olumlu etkilemesinden dolayı olduğudur. Bu mantar sinir sitemini yenilediğinden ve hafızayı kuvvetlendirdiğinden Uzak Doğu insanın sıklıkla kullandığı bir besindir. Özellikle Çin’de savaşa gidecek olan askere sık sık yedirilirmiş.

Bazı yörelerde aslan yelesine, dede sakalı da denir. Eski Çin’de tonik olarak kullanılan bu mantar aynı zamanda tıbbı tedavilerde de başrol oynayan bir besindir. Son zamanlarda yeni teknolojilerle üzerinde yapılan araştırmalarda yeni bileşikler olduğu tespit edilmiştir. Bu bileşiklerin insan sağlığının genelini olumlu etkilediği ortaya çıkarılmıştır.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, Lions mane mantarının sıcak su ekstrelerinin hafıza ve konsantrasyonu güçlendirdiğini ve bilişsel becerileri canlandırdığını göstermiştir. Çalışmalardan bir tanesi, aslan yelesinin sıcak su/alkol ekstresi, Sinir Büyüme Faktörünün (NGF) sentezini uyarabilir ve miyelinasyonun sürecini destekleyebilir ve geliştirir olduğunu göstermiştir.

Lions Mane Mantarı Faydaları
– Güçlü antioksidan bileşikleri içerdiğinden vücutta oluşma ihtimali olan kanserli hücreleri yanı sıra oluşmuş olan hücrelerle bile savaşır. Vücudu kansere karşı daha güçlü bir hale getirir. Tedavilerde kullanıldığında iyileştirici özelliği olduğu tespit edilmiştir.

– En önemli özelliği arasında sinir sistemine etkileri vardır. Sinir uyarıcılarının hasara uğramasını önleyerek vücut içindeki sinir sinyallerinin daha sağlıklı bir şekilde beyne ulaşmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde unutkanlığın yanı sıra iskelet sistemine de katkı sağlar. Vücut hareketlerindeki komplikasyonları düzenler.

Bunu da oku :  Huş mantarı

– Sinir sistemine olduğu sindirim sistemini de olumlu etkiler. Özellikle boğazdan mideye kadar olan tüm bölümlerde ortaya çıkan ülser hastalığı ve gastrik gibi mide rahatsızlıklarının yaşanma riskini azaltır. Ülsere neden olan olan toksin ve zararlı bakterileri idrar yolu ile atmaya yardımcı olur.

– Uzmanlar özellikle bu besinin hamilelik ve ergenlik zamanında haftada en az iki defa tüketilmesini önlüyor. Bunun nedeni hamilelik sürecinde kadında değişen hormonların olumsuz etki oranını azaltmanın yanı sıra bebeğin gelişimine katkı sağlamasıdır. Aynı zamanda ergenlik dönemindeki hormonsal değişimlere de iyi gelir.

Anti-Kanser Etkileri
Özefageal ve gastrik kanserlerde tedaviye yardımcıdır, kanser hastalarının yaşam süresini uzatabilir.

Sindirim Sistemine Etkileri
Uygun sindirimi destekler; gastrik ve düodenal ülserlere ve gastrite karşı etkilidir.

Bağışıklık Sistemine Etkileri
Gastrointestinal sistemi çevresel toksinlere, inflamasyona ve tümör oluşumuna karşı korur. Bir protokolün parçası olarak kullanılan bir ekstresi farelerde T ve B lenfositlerini arttırmıştır.

Sinir Sistemine Etkileri
Japonya`da alınan bir patente göre, bu mantarda, sinir hücresi büyüme faktörü sentezini kuvvetli bir şekilde uyaran eninacines maddesi üretilmektedir. Bu bileşik, sinir hücrelerinin (nöronlar) tekrar büyümesini uyarır. Bu sebeple yaşlanmadan dolayı bunaklığın, Alzheimer hastalığının ve inmeden (felç) dolayı meydana gelen nörolojik travmanın tedavisinde, motor cevabın ve kavrama fonksiyonunun geliştirilmesinde tesirli olduğu ifade edilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]
(Visited 427 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment