Karakız mantar

Karakız mantarı

Karakız mantar
Karakız Mantarı Nasıl Bir Mantardır? Karakız Mantarı Nasıl Tanınır? Karakız Mantarının Tadı ve Kokusu Nasıldır? Karakız Mantarı Nerelerde Yetişir? Karakız Mantarı Ne Zaman Toplanır? Karakız Mantarı Zehirli mi? Karakız Mantarı Nasıl Tüketilir?

Karakız Mantar-Tricholoma terreum
Sık sık karaçam altında yetişen bu mantar iyi bir yemeklik mantardır. Diğer mantarların sayısının azaldığı geç zamanlarda bulunabilmesi de bir özelliğidir. Zehirli olan Tricholoma pardalotum ile karıştırılabilir. Dünya’da ilk defa 1762 yılında bulunmuş ve tanımlanmıştır. 1871 yılında ise gri rengi nedeniyle “grey knight” yani gri şövalye olarak adlandırılmıştır. Dünya’da halen bu isimle bilinmektedir. Orta seviye denilecek bir lezzete sahip olan karakız mantarı diğer mantarların azaldığı dönemlerde bulunabilmesi nedeniyle yemeklerde sık sık kullanılır. Karakız mantarının yetişmesi için ortamın çok nemli olması gereklidir. Dünyada Avrupa kıtasının bir çok bölümünde ve Avustralya kıtasında toplanabilir. Ekonomik olarak ticari amaçlı üretimi yapılmamaktadır.

Karakız Mantarı Nasıl Tanınır?
Şapka : 4-8 cm. çapında, her zaman konveks şekillidir. Merkezindeki küt ve konik çıkıntısı geniş çaplı ve belirgindir. Olgunlaşan mantarın kenarları yarılır. Yüzeyi ince tüylü, radyal ipliksidir.

Lameller: Önce beyaz, sonra gri beyaz renktedir. Sapa girinti yaparak bağlanır.

Sap:
4-7× 1-2 cm. silindirik, tabana doğru biraz kalınlaşır. İçi dolu lifsi yapıda, beyaz, gri-beyaz renkte ve ipeksi görünümdedir.

Etli Kısım:
Beyaz renktedir. Yumuşak ve incedir.

Renk:
Zemin krem beyazdır. Pullar koyu griden kahverengi-gri ve kül rengine kadar değişir.

Karakız Mantarının Tadı ve Kokusu Nasıldır?
Tadı güzel, toprak kokusunu andırır.

Karakız Mantarı Nerelerde Yetişir?
Karakız Mantarı yol kenarlarında, çiğnenmiş olan otlaklarda, parklarda yetişir. Ülkemizde batı Karadeniz bölgesinde yoğun olarak toplanabilmektedir. Yol kenarları, çiğnenmiş olan otluk alanlarda, parklarda bile yetişirler.

Karakız Mantarı Ne Zaman Toplanır?
Kalkerli topraklarda Eylül, Ekim ve Mayıs aylarında kümeler halinde görülür.

Karakız Mantarı Zehirli mi? :
Genel olarak yenilebilen bir mantar olsa da 2014 yılında bazı bilim adamları yüksek miktarda yenildiğinde zehirli olabileceği hakkında görüş ortaya atmıştır.

Karakız Mantarı Nasıl Tüketilir?
Karakız mantarının sotesi, böreği, yemeği, turşusu ve salamurası yapılır.


Tricholoma Terreum,la rica seta peluda,todas las claves.

Tricholoma terreum, commonly known as the grey knight or dirty tricholoma, is a grey-capped mushroom of the large genus Tricholoma. It is found in coniferous woodlands in Europe, and has also been encountered under introduced pine trees in Australia. It was historically regarded as edible, but in 2014, scientists discovered that it may be poisonous.

Description
The cap is 4-7 cm (1.6-2.6 in) wide and evenly covered in fine grey scales. Convex with a slight boss, it is broadly conical in shape. The whitish stipe is 3-8 cm (1.2-3.2 in) high and 1.5 cm wide and has no ring. There is no ring or volva. The whitish flesh is thin, easily broken, and has a pleasant mild (not mealy) smell and taste. The widely spaced and uneven gills are free (unattached to the stipe). The spore print is white, the oval spores 6-7 nm long by 3.5-4.4 nm wide.

It could be confused with the larger (and poisonous) T. pardinum has a mealy smell and cap scales; the edible T. orirubens has fine dark scales and pinkish gills.

Edibility
With a mild taste, the species used to be regarded as a good edible. It is seen in markets in France, along with Clitocybe nebularis and Tricholoma portentosum. However, some authorities recommend that inexperienced pickers avoid all grey tricholomas. Recent chemical tests show that this species may contain toxins which can cause rhabdomyolysis.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 14 times, 1 visits today)

Alakalı yazılar

Leave a Comment