Mantar alım | satım

sepette yaprak mantar

Mantar alım satım
Merhaba sevgili mantar üretimi satışı, kompost üretimi satışı, misel üretimi satışı yapan, mantar toplayan, toptan mantar alan arkadaşlar…

Bu bölümü elimizde bulunan mantarların ve yetiştiricilik malzemelerinin alış ve satış işlemlerine yardımcı olmak amacıyla sayfamızı açmış bulunuyoruz.

Sayfanın sonunda yorumlara ilanınızı bırakabilirsiniz.
Bu bölümde elimizde bulunan mantarların alış ve satış işlemlerine yardımcı olmak amacıyla sayfamızı açmış bulunuyoruz. Her türlü yenilebilir ve tıbbi mantarlarınızı bu bölümde satışı ve alımı için ilan bırakabilir, yorumda bulunabilirsiniz.

Aşağıda yenilebilir zehirsiz mantar çeşitleri yer almaktadır. Liste alfabetik olarak hazırlanmıştır.

Ayı Mantarı
Ayı mantarı, halk arasında “çörek mantarı” veya “porçini mantarı” isimleriyle de bilinmektedir. Ülkemizde yaygın olarak yetişen ayı mantarının etli şapka kısmı, sap kısmından daha koyu renklidir. Islakken parlar ve hafif yapışkandır. Rengi değişken, kestane veya soluk kahverengidir.

Biftek Mantarı

Biftek mantarının tadı, ekşimsi ve hafif asidiktir. Renk olarak çiğ ete benzeyen ve kesildiğinde gerçekten kırmızı bir renkte sıvı akıtan biftek mantarı yenilebilen en lezzetli mantarlardan bir tanesidir. Taze toplanmış biftek mantarı daha lezzetlidir ancak pişmesi biraz uzun sürebilir. Taze mantar hafif pembe-kırmızı renginden anlaşılabilir.

Borazan Mantarı
Borazan mantarı, Cantharellaceae familyasından yenebilen mantar türüdür. Latince adı Craterellus Cornucopioides olan bu mantar halk arasında trompet mantarı veya siyah trampet olarak da bilinir. Borazan mantarı, eski yunan mitolojisine göre bolluğu simgeler.

Çam Mantarı
Çam mantarı, ülkemizde nadir bulunan ancak Uzak doğu ve İskandinav ülkelerinde bol bulunabilen lezzetli bir mantar türüdür. Lezzeti ve nadir bulunması nedeniyle ekonomik olarak değerli bir mantardır.

Dünya mutfağında önemli yeri olan çam mantarı, matsutake mantarı olarak da bilinir.

Çayır Mantarı
Çayır mantarı, yaygın olarak toplanabilen değerli ve lezzetli bir mantardır. Çayır mantarının halkası beyaz, ince ve belirgindir. Etli kısmı beyaz, bol ve az suludur. Tadı ve kokusu mantarsı ve güzeldir.

Çayır mantarının düzenli olarak tüketilmesi iştahsızlık, zayıflık, hazımsızlık gibi rahatsızlıklara karşı faydalı olduğu düşünülmektedir.

Çörek Mantarı
Çörek mantarı, halk arasında “ayı mantarı” veya “bolet mantarı” isimleriyle de bilinmektedir. Ülkemizde yaygın olarak yetişen çörek mantarının etli şapka kısmı, sap kısmından daha koyu renklidir. Islakken parlar ve hafif yapışkandır. Rengi değişken, kestane veya soluk kahverengidir.

Domalan Mantarı
Domalan mantarı, Dünyanın en lezzetli ve değerli mantarları arasında olan Trüf Mantarına ülkemizde verilen isimdir. Domalan mantarı, patates gibi yer altında ve meşe ve kestane ağaçlarının köklerine yakın yerlerde, toprağın 50 cm kadar altında yetişir. Ağaç köklerine yakın yerlerde yetişmesinin nedeni ise, kökleri emerek ihtiyacı olan şeker ve organik asitleri sağlamasıdır.

Bunu da oku :  Misel alım | satım

Fındık Mantarı
Fındık mantarı kahverengi, fındık ağaçlarının diplerinde yetişen bir mantardır. Yaz mevsiminde, fındık toplama zamanlarında yetişir. Boyları küçüktür. Aynı kökten birden fazla olur. Sütlü bir mantardır.

Gelincik Mantarı
Gelincik mantarı, Amanitaceae familyasından yenilebilen mantar türüdür. Latince adı Amanita Caesarea olan bu mantar Roma imparatorlarının favori mantarı olduğu için caesarea yani Sezar mantarı olarak da isimlendirilmiştir. Daha çok imparator mantarı olarak bilinen bu mantarın Şile ve Kandıra yöresinde halk arasında bilinen ismi gelincik mantarı veya gelin mantarıdır. Gelincik mantarı adı verilmesinin nedeni beyaz bir kabuğun içinde gelini andırmasıdır. Göksu Vadisi yöresinde ise Sarı göbelek olarak adlandırılır.

İstiridye Mantarı
İstiridye mantarı, en lezzetli ve ekonomik değeri olan mantarlardan biridir. Şapkası istiridye şeklini andırması nedeniyle istiridye mantarı olarak adlandırılmıştır. Doğada kavak ağaçlarında yetişmesi nedeniyle kavak mantarı olarak da bilinir.

Dünya da ticari olarak üretimi yapılan mantarlar içerisinde ikinci sırada olup Avrupa’da bolca tüketilmektedir.

Kanlıca Mantarı
Kanlıca mantarı en beğenilen mantarlardan biridir. Sote, ızgara, kızartma, közleme ve hatta ekmek olarak yenebilir. Kanlıca mantarı, halk arasında çıntar, çam meltisi, melki mantarı, kızıliçi mantarı veya tillice mantarı diye de bilinir. Türkiye’de en çok bilinen yaban mantarı türüdür.

Karakız Mantarı
Karakız Mantarı yol kenarlarında, çiğnenmiş olan otlaklarda, parklarda yetişir. Kalkerli topraklarda Eylül, Ekim ve Mayıs aylarında kümeler halinde görülür. Batı Karadeniz bölgesinde karaböcü mantarı olarak da bilinir. Sık sık karaçam altında yetişen bu mantar iyi bir yemeklik mantardır.

Kavak Mantarı
Kavak mantarı, ülkemizde istiridye mantarına verilen diğer isimlerden birisidir. İstiridye mantarı genellikle kavak ağacı gövdesinde yetişmesi nedeniyle kavak mantarı olarak bilinir.

Kayın Mantarı
Kayın mantarı da ülkemizde istiridye mantarına verilen diğer isimlerden birisidir. İstiridye mantarı kayın ağacı gövdesinde yetişmesi nedeniyle kayın mantarı olarak bilinir.

Kaypak Mantar
Kaypak mantar, Suillaceae familyasından, yenilebilen bir mantar türüdür. Latince adı Suillus luteus olan bu mantar çok yaygın olmayan mantarlardan biridir. Genellikle çorba, kızartma ve güveç malzemesi olarak yemeklerde kullanılır.

Kestane Mantarı
Kestane mantarı, beyaz kültür mantarının daha büyük ve koyu renkli olanları portobello mantarı olarak adlandırılır ve kestane mantarı da Avrupa ülkelerinde portobello mantarı olarak bilinir.

Kestane mantarı, ülkemizde en bol üretilen ve en lezzetli mantar türleri arasında yer alır. Neredeyse her markette kestane mantarı bulma şansınız vardır.

Kuzu Göbeği Mantarı
Kuzu göbeği mantarı, yumurtaya benzer ve düzensiz oyuklara sahiptir. Köşeli ve geniş oylukların kenarı dolambaçlı ağ görünümündedir. Kırmızımsı ve sarıdır.

Ülkemizde ve dünyada çok bilinen ve yenen mantardır. Bir defada çok fazla yenmemelidir. Yavaş pişirilirse daha lezzetli olur. İpe dizilerek kurutulabilir ve kış için saklanabilir.

Bunu da oku :  Atık kompost alım | satım

Kükürt Mantarı
Kükürt mantarı çürükçül bir odun mantarıdır. Bu nedenle çürümüş ağaç köklerinde veya kütüklerinde yetişir.

Kükürt mantarı, şekli nedeniyle Avrupa’da ağaç ıstakozu, ağaç yengeci ve ağaç tavuğu olarak adlandırılır. Ülkemizde ise genellikle yabani kiraz ağacında yetiştiği için kiraz mantarı olarak bilinir.

Şemsiye Mantarı

Şemsiye mantarı uzun ve ince sap üzerinde geniş şapkası ile şemsiye şeklinde bir mantardır. Halk arasında turna bacağı olarak da bilinir. Ülkemizde bol bulunan lezzetli bir mantar türüdür.

Tirmit Mantarı

Tirmit mantarı, Russulaceae familyasından yenebilen bir mantar türüdür. Latince adı Lactarius volemusolan bu mantar çiğ olarak tüketilebilen iyi bir mantardır. Tuz ve baharatla beraber kızgın yağda kızartıldığı zaman çok lezzetli olur. Anadolu’nun farklı yerlerinde ise geyik mantarı olarak adlandırılır.

Trüf Mantarı

Trüf mantarı, ağaç köklerinde toprağın altında yetişen yenilebilir mantar türüdür. Tek çeşit bir mantar türü olmayıp toprak altında yetişen mantarlara genel olarak trüf mantarı adı verilir. Yenilebilir mantar türlerinin içinde en lezzetli mantarlardan bazıları trüf mantarının farklı çeşitleri olup özellikle İtalya, Fransa ve İspanya’da bolca tüketilir.

Halk arasında domalan mantarı veya keme olarak da bilinen trüf mantarının en lezzetli ve değerli çeşidi Tuber magnatum adı verilen beyaz trüf mantarıdır.

Yumurta Mantarı

Yumurta mantarı, Cantharellaceae familyasından yenebilen bir mantar türüdür. Latince adı Cantharellus cibarius olan bu mantar lezzetli bir mantardır. Tuz ve baharatla beraber kızgın yağda kızartıldığı zaman çok lezzetli olur.

Ürettiğiniz mantarı kime satabileceğiniz, günlük üretim kapasitenize ve üretim yerinizin yerleşim yerlerine uzaklığına göre değişmektedir. Mantarını satabileceğiniz yöntemlerden bazıları şunlardır;

1-Mantar Toptancıları

2-Pazar Tezgahları, Organik Pazarlar

3-Restaurantlar, Oteller

4-Perakende Olarak Kendiniz

5-İnternet Üzerinden

Tahmin edersiniz ki ürün tanıtımınız ve potansiyel müşterilerinize ulaşma şansınız internet üzerinden çok daha yüksektir. Bu amaçla ücretsiz ilan vermenizi sağlayarak ticaretinize katkıda bulunmak istiyoruz.

Mantar türleri hakkında bilgi sahibi olmadan yabani mantar toplama işine girmeyin. Uygun çalışmalar ve araştırmalar yapmadan yabani mantar toplamanız ve yemeniz ciddi problemlere neden olur. Yenilebilir türlere benzeyen bir sürü zehirli mantar çeşidi vardır. Konuyla ilgili yardımcı olabilecek birini tanımıyorsanız Mantar Üreticileri Birliği gibi kurumlara başvurabilirsiniz.

Sattığınız mantarı daha yüksek fiyatla satabilmek için devamlı olarak belirli bir kalite standardı tutturmanız ve mantarı görsel olarak albenili bir hale getirmeniz gerekebilir. Örneğin mantarı kasalar ile toptancılara satmak yerine yıkayıp paketleyip marketlere satmak en az 2-3 lira daha yüksek fiyatla satmanızı sağlayabilir.

Bunu da oku :  Kompost alım | satım

Bölgemizde mantar fiyatı, mantar fiyatları, kültür mantarı maliyetleri nedir?

Genel Uyarılar
Sitemizde yer alan tüm yazılar ve kurallar sizi korumak ve sitemizin güvenilir, doğru, temiz ve huzurlu bir ortam olarak devam etmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Bu web sitesine girmeniz veya bu web sitesindeki herhangi bir bilgiyi kullanmanız sitemizde yer alan tüm koşulları ve hükümleri kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

Bu web sitesinin kullanımından doğan ve doğacak her türlü zarar ve/veya kayıplardan dolayı sitemizin, editörlerinin yada yöneticilerinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluğu bulunmamaktadır.

Sitemiz bu yasal uyarıda yer alan tüm koşulları ve hükümleri önceden bir ihbara gerek kalmaksızın değiştirme ve güncelleme hakkına sahiptir.

Dolandırıcılık olaylarına karşı lütfen dikkatli olunuz. Sitemiz üzerinde yapılan ilan ve yorum içeriklerinin hukuken ispat hükmü yoktur, mahkemelerce delil olarak kabul edilmez.

Site yöneticileri, editörleri olarak biz herhangi bir ürün ve hizmet almıyor ve satmıyor; alım-satımlara aracılık etmiyoruz. Herhangi bir üretici/danışman ile bir bağımız yoktur. Bu platform üzerinde yapılan herhangi bir alışverişten sitemiz hiçbir şekilde komisyon talep/kabul etmemektedir. Sitemizin bir e-ticaret sitesi olmadığını unutmayınız.

Genel site kuralları için sitemiz hakkımızda kategorisini inceleyiniz

Sayfa kullanımı
Yorum yazan kişiyi ve/veya ilan vereni korumak adına koyduğumuz kuralları okuyunuz, sitedeki ilanlarınızın silinmesi veya değiştirilmesini istiyorsanız iletişim bölümüden bize ulaşın.

İletişimin sağlığı açısından gönderdiğiniz mesajlarda; isim, telefon, şehir, email gibi tüm önemli detayları eksiksiz yazınız. Eksik bilgiler size müşteri kaybettirir.

İlgilendiğiniz ürün ya da hizmetle ilgili satıcıdan detaylı bilgi alınız. Sitemize verilen ilanların veriliş tarihlerine dikkat ediniz. Süreleri bir ayı geçmiş ilanların sahipleriyle iletişime geçmemeye özen gösteriniz.

Sitede yer alan ilanların doğruluğundan ilan sahibi sorumludur. Alışverişlerinizde mutlaka karşı taraf ile sözleşme yapınız. Tanımadığınız kimselere para göndermeyiniz. Herhangi bir ön ödeme veya kapora ödemesi yapmanız durumunda ve mal/hizmet teslim alamamanız halinde, sitemizin hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmadığını biliniz. Alışverişlerinizi mutlaka güvenilir ortamlarda, garantili yöntemler seçerek yapınız. İlanın kalitesi ve ilan sahibinin yaptığı önceki alışverişler için ilan sahiplerine referans sorabilirsiniz.

Herkese açık olarak bilgi paylaştığınızda, paylaşımlarınızın arama motorları tarafından dizine eklenebileceğini unutmayınız.

Bu uyarılara dikkat ederek ücretsiz ilan verebilir, sitemizi keyifle kullanabilirsiniz.

Sitemizde yer alan tüm yazılar ve kurallar sizi korumak ve sitemizin güvenilir, doğru, temiz ve huzurlu bir ortam olarak devam etmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuştur.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 288 times, 1 visits today)

Related posts

83 Thoughts to “Mantar alım | satım”

 1. Faruk

  Elimde 1 adet ölümsüzlük mantarı vardır ilgilenenler 05445555542 nunaradan ulasabilir

 2. olcay

  Elimde bir miktar borazan mantarı var.Ilgilenenler ulaşabilir.

 3. gökhan

  porçini mantarı (ayı mantarı) satılacaktır. giresundan her yere ulaştırılabilir.

 4. muharrem mutlay

  Elimde bir adet reishi (ölümsüzlük mantarı) var , ilgilenenler bana ulaşabilir. Teşekkürler

 5. Beynur mutlu

  Elimde günlük taze trüf mantarı bulunur,trüf avcısıyım, ilgilenen arkadaşlar bana ulaşabilir teşekkürler. çorlu

 6. uğur çersen

  kutuk uretımı istiridye mantarı arayanlar iletişime gecebilir çerkezköy

 7. Ümit şengül

  TOPTAN istiridye mantarı bulunur haftalik 300 400 kilo arasi vardır ilk has at 16 eylül almak isteyenler numaramdan ulaşabilir. Nevsehir

 8. M.Ali Göçer

  Elimde reishi mantari (ölümsüzlük mantarı)( ganoderma licidium) mevcuttur. ilgilenen olursa buradan ulaşabilirler. Teşekkürler. Kahramanmaraş

 9. Soner Alan

  Ayaş/Ankarada kavak kütüğünde istiridye mantarı üretimi yapıyorum. Günlük olarak 90-120 kg sürekli alım yapacak olanlar tekliflerinizi bekliyorum.

 10. mustafa benlicalı

  İstnbul Bayrampaşada elimde 10kg yumurta sezar mantarı vardır kilosu 70tlden ilgilenenler

 11. ibrahim digrenci

  merhaba arkadaşlar günlük 150 200 kg duvaklıca mantarı üretimi yapıyorum. Bursa

 12. Berat K.

  Elimde gunluk olarak melki / kanlıca / çıntar ve bolet / ayı / porcini mantarı bulunur. Bursa

 13. ilyas colak

  Merhabalar bursa karacabey yenikoy malkara koyu ormanda dogal yetişen Reishi mantarımız var almak Çisteyenler ulaşabilirleri. çoğal katkısız

 14. Mirsat a.

  devamlı istridye mantari üretiyoruz. Yoruma yanıt yazarak ulaşabilirsiniz. İstanbul

 15. zeki ilhan

  günlük toptan 16,50 tl ye kanlıca mantarı satılır. balıkesir

 16. niyazi r.

  Elimde toplam 300kg borazan mantarı var alıcı firmaların aramaları dilegiyle. izmit

 17. mehmet k.

  Haftalık düzenli alıcı olursa 2 ton net kültür mantarı üretiyorum. düzenli sabit alıcıya toptan satış 8 buçuk tl. süreklilik şart. afyonkarahisar

  1. cem

   iletişim numaranızı cem_songa@hotmail.com

   gönderirmisin

 18. mehmet özbay

  espiye istiritye mantar satşı başlamıştır. Giresun

 19. Umut Avcı

  kompost satımı ve kültür mantarı almak istiyen arkadaşlar irtibata geçebilir. Ankara

 20. ilyas ilmece

  istanbul hadımköy de istiridye mantarı üretiyorum, manavcılara günlük mantar getirilir.

 21. niyazi t

  Elimde toplam 300kg borazan mantarı var alıcı firmaların aramaları dilegiyle. izmit

 22. ismail köse

  Bulunduğum bölgede bolca ayı mantarı var alıcısı varsa bana ulaşabilir. Kastamonu

  1. İlhan

   Nerde ne kadar var 0554 530 01 74

 23. tarik sener

  gunluk borazan mantari 500kg istanbul

  1. ercan

   ne kadardan veriyorsunuz.

 24. savaş çakır

  Merhaba domalan mantarı olarak bilinen trüf mantarında 3 kg kadar elimde halihazırda mantar var, istenildiği takdirde devamı gelir. Tekirdağ

 25. pınar tackın

  istiridye mantar üretmektreyim. 10 15 Gün sonra hasat zamanıdır devamlı calısabılecegim toptancılara ihtıyac vardır calısmak ısteyen iletisime gecebilr. afyonkarahisar merkez

 26. ahmet kılıç

  Kültür mantarı satışlarımız hızla devam etmektedir. Mantara ihtiyacı olan müşterilerimiz ulaşabilirler.. Ankara

 27. Erman

  Trüf Mantarı Alınır. Buradan ulaşabilirsiniz. istanbul

 28. ayşegül demirci

  İstiridye mantarı üretiyorum sipariş için ulaşınız. istanbul

 29. şevket çamlı

  Yaz kış günlük kültür mantarı alınır satılır Adetlerde limit yok Alım ve satımda devamlı çalışabileceğim kişiler olması tercihimdir Ege bölgesinde Geniş bir pazar yelpazesine sahibiz İl dışı sevkiyatlarımız anlaşıldığı takdirde sevk edilir Toptan alım satım yapmaktayız İhtiyacı olan iletişime geçebilir. izmir

  1. Süleyman

   Borazan mantarı kaça Alıyorsunuz kg ne kadar

 30. nesibe koçbeyli

  Kültür mantarı kesime başladık. Mantara ihtiyacı olan arkadaşlar ulaşsın. ankara / çubuk

 31. erhan ceylan

  İstiridye mantar hasatimiz başlamıştır. bursa / inegöl

 32. ibrahim şahin

  İstiridye mantarı üretmekteyiz. Her zaman mantar bulunur. denizli

 33. pınar p.

  350 400 kg ıstiridye mantari hasatı yapılacaktır ihtiyaci olanlar bildirsin… Afyonkarahisar

 34. mehmet feyzi çiğdem

  Denizlide 500 kg istiridye mantarı fiyatı uygundur.

Leave a Comment