Türk Mantar Kompost Misel
 
Mart Mantarı
mart mantarı, Hygrophorus marzuolus, yenilebilir mantarlar, mantar türleri,

« Mantar Neden Yıkanmaz? Yozgatta Kadın Girişimci Kendi Mantar Tesisini Kurdu »

Hygrophorus marzuolus. Yenilebilen (zehirsiz) lezzetli bir mantar olup ülkemizde çok fazla bilinmeyen bir türdür. Şapka rengi genç bireylerde kirli beyaz ve gri tonlarında olup dışbükey yapıdayken, yetişkin bireylerde şapka dalgalı yapıda olup, gri-koyu gri veya kayrak mavi (mavi röfleli) renk tonlarındadır. Orman zemininde aralayarak kaldırdığı yaprakların altından lamel beyazlığı ve belirginliği ile çok rahat seçilebilir. Mantarın eti beyazdır, kendine has hoş bir kokusu ve tadı vardır. Spor rengi beyaz, krem ve açık sarı tonlarındadır. Habitat olarak karlar çekildikten sonra yayılım göstermeye başlayıp Haziran ayı ortalarına kadar geniş yapraklı ağaçların altında rastlanabilse de en çok ibreli (iğne yapraklı ağaçlar) ormanlarda ve iğne yapraklı ağaç diplerinde rastlanabilir.

Bu mantara en çok Mart ayında rastlandığından, ismini Almanca dan marzuolus olarak almıştır. İstisna bir durum olarak Aralık ayında bile bazen rastlamak mümkün olabilmektedir. En fazla yayılım gösterdiği dönemlerde yaşam süren çok fazla mantar türü olmadığı için, diğer türler ile karıştırma noktasında olasılıklar indirgenmiş durumdadır. Genellikle çam iğneleri altında gömülü yaşadıkları için çok dikkatli gözlemlemek gerekir. Çam iğnelerini iyice kaldırıp beyaz lamellerini sergileyen bireyler rahatlıkla seçilebilir.

Yemek olarak birçok alternatif pişirme şekli ile pişirilerek yenilebilen çok lezzetli bir mantar türüdür. Yeterli bilgi ve deneyime sahip olan kişiler turşusunu da yapabilmektedir. Zeytinyağı içinde veya farklı konserve teknikleri ile hazırlanarak konserve olarak da bekletilip kullanılabilir. Ülkemizde çok fazla bilinmese de bolca rastlanabilen bir tür olup, Avrupa ülkelerinde çok sevilerek tüketilen türlerden bir tanesidir.

Şapkası: 2.5-11 cm arasında (16 cm ye kadar) çapa sahip olup dışbükey yapıdadır. Yaşlandıkça yayvan bir hal alır. Yosunlar ve dökülmüş yaprakların baskısıyla veya çok sayıda mantar yapışık olarak çıkması nedeniyle çoğunlukla şapka şekli yamuk yumuk olabilir. Diğer Hygrophorusların aksine üzeri çok az nemli ve kaygan olabilir.
Sap: Köke doğru daralacak şekilde şişkin ve kısa, nispeten saydam grimsi siyahımsı bir renktedir. Güneş gören kısımlar daha siyahtır. Mantar gençken ve güneş almadığında beyaz olabilir. Dokusu süngerimsi, üzeri pürüzsüz ve sağlamdır. Elle rahatlıkla kırılabilir fakat bir Russula gibi ufalanmaz. 3-10 cm uzunluk ve 3 cm ye kadar kalınlıkta olur.
Lameller: Şapka dışının aksine oldukçe temiz görünümlü ve açık renklidir. Seyrek ve geniş olan lameller mavimsi, grimsi, siyahi ve şeffaf olup kırılgan değildir. Şapka açılmadan önce lameller beyazdır, mantar büyüdükçe koyulaşır.
Etli Kısım: Grimsi beyaz, kuvvetli süngerimsi dokuda olup kırılgan değildir. Eti geniş, temiz ve açık renkli olup sulu ve kıvamlıdır. Kaydadeğer bir kokusu yoktur.
Spor İzi: Beyaz. Spor şekli ovaldir.
Yetişme Yeri: Karışık ormanlarda, köknar ve çamlıklarda, Sinop'ta kar kalkar kalkmaz deniz kıyısı seviyesi ormanlarda başlar en son nisan ayı sonunda yaylalarda köknar ve çam ormanlarında görülür.
Yetişme Zamanı: Şubat-Nisan
Bağımlı Olduğu Bitki Türleri: Çam, Köknar, Ladin ve Kayın ağaçları
Benzer Türler: Koyu renkli Russula türleri, bazı Tricholoma ve diğer Hygrophorus türlerine benzer. Fakat erken ilkbaharda başka türler henüz çıkmadığı için kolayca ayırt edilebilir.

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Puf mantarı
Maitake
Kanlıca Mantarı
Doru Renkli Mantar
İstiridye Mantarı
Tirmit Mantarı
Biftek Mantarı

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Misel Ekimi
Misel Ekimi

3. Tohumluk Misellerin Ekimi 1. ve 2. Fermantasyon olayı bitmiş, sıcaklığı 30ºC\'ye düşmüş olan kompost, pastörizasyon odasindan alinir. Çalişma holüne getirili...

Mantar Kompostu Atığının Sebze Yetiştiriciliğinde Kullanımı
Mantar Kompostu Atığının S...

Bu çalışmada, örtüaltı domates yetiştiriciliğinde farklı dozlarda (0-2-4-6-8-10 ton/da) uygulanan mantar kompostunun bitkinin potasyumca beslenme durumuna ve verime olan...

Kompost İşleme Yolları
Kompost İşleme Yolları

Kompost İşleme Yolları İstiridye mantar yetiştiriciliği için bitki hammaddelerinin hazırlanmasına yönelik teknolojiler (veya yöntemler), küf ve bakteri sporlarını ...

Sınıflandırmaları
Sınıflandırmaları

Sınıflandırmada bitkiler alemi içinde ele alınmaları bilim adamları arasında uzun yıllar tartışma konusu olmuştur. Her ne kadar Uluslararası Botanik Nomenklatür Kod...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz