Borazan mantarı

borazan mantarı

Borazan mantarı
Borazan mantarı nasıl bir mantardır? Borazan mantarı yenir mi? Borazan mantarı zehirli mi? Borazan mantarı nerede yetişir? Borazan mantarı ne zaman toplanır? Borazan Mantarının Faydaları Nelerdir? Borazan mantarı nasıl pişirilir? Borazan mantarı neyle iyi gider?

Craterellus cornucopioides;
Borazan mantarı, rengiyle, şekliyle ilginç bir mantardır. Siyah rengi nedeniyle yabancı dillerde “Ölüm Borazanı” diye adlandırıldığı da oluyor, ama zehirli bir mantar değil, tadı, aroması da son derece hoş yenilebilir bir mantar türüdür.. Borazan mantarı, sarıkız (chantarel) mantarının akrabası. Sarıkız mantarından boyut olarak daha ufak, rengi de siyah.

Borazan mantarı nerede yetişir?
Boyutları 6 – 15 cm’ye ulaşabilen Borazan Mantarı genellikle kayın, meşe gibi geniş yapraklı ağaçların bulunduğu ormanlarda yetişir. Kalkerli toprakta bol bulunur. Renginin siyah olması sayesinde orman içlerinde iyi gizlenebilirler. iyi gizlenme özelliğine sahiptir ve bu nedenle bulunmaları zordur.
Bu mantarı toplayanlar arasında #&34Borazan mantarı toplamak, toprakta kara deliğe bakmak gibidir.#&34 deyişi vardır.

Dünya çapınca genellikle Kuzey Amerika ve Avrupa ile birlikte Japonya ve Kore#&39de yetişir. Yetiştiği bölgelerin mutfaklarında ise bolca kullanılır. Türkiye#&39de ise Ege bölgesinde sıkça rastlanılır.

Borazan mantarı ne zaman toplanır?
Genellikle haziran ve kasım aylarında toplanır.

Borazan mantarı, eski yunan mitolojisine göre bolluğu simgeler.

Borazan Mantarının Faydaları Nelerdir?
~Yapısında bol miktarda lif bulunması nedeniyle sindirim sistemine oldukça yararlıdır.
~Yüksek miktarda C vitamini içermesinden dolayı bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
~Doymamış yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.
~100 gram borazan mantarında 70 gram protein bulunur. Bu nedenle borazan mantarı iyi bir protein deposudur. Günlük alınması gereken protein miktarını tek başına karşılar.
~Vücut sağlığı için gereken faydalı karbonhidratlara sahiptir.
~Balık yemekleri ile en uyumlu mantar çeşidir.
~Yüksek besin değerleri ile vücuda genel bir direnç sağlar.

Borazan mantarı nasıl pişirilir?
Pahalı olan borazan mantarının pişirilmeden önce dikkatlice temizlenmesi gerekir. Şekli nedeniyle kir, toprak ve fark edilmesi zor atıklar içerebilir. Bu nedenle temizlemek için en doğru yol mantarı uygun şekilde ikiye ayırmaktır. Bu işlem mantarın tepe kısmını farklı yönlere çekerek, kolayca ve parçalamadan yapılır. Aromaları en iyi alınacak şekilde; sote edilerek, tempura olarak ya da kurutularak pişirilebilir. Tempura yapılacaksa üst katmanın ince olmasına dikkat edilmelidir.

Borazan mantarı neyle iyi gider?
Borazan mantarının başka mantar türleriyle karıştırarak yenilmesi lezzet açısından tavsiye edilmez. Genel olarak borazan mantarı, deniz mahsülleri (Özellikle balık yemekleriyle son derece uyumludur), tavuk, pirinç, makarna gibi yemeklerle oldukça dengeli bir lezzet sağlar. Hamur işlerine aromatik tatlar katar ve gurme pizza yapımında da kullanılır. Genellikle domates sosu eklenmeden hazırlanan beyaz pizzalarda tercih edilir.

İçeriğinde bolca lif bulundurmasından ötürü sindirim sisteminin korunmasında son derece etkili bir besinidir. Yüksek oranda C vitamini içeriğinden dolayı bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardım eder. Doymamış yağ asitleri açısından da son derece zengin bir kaynaktır. 100 gramlık borazan mantarında yaklaşık 70 gram kadar protein bulunmaktadır.

Bu yüzden borazan mantarı oldukça yararlı bir protein kaynağıdır. Vücudun günlük ihtiyacı olan protein miktarının neredeyse tek başına karşılamaktadır. Vücut sağlığı için gerekli olan yararlı bazı karbonhidratlar içermektedir.

Balık yemeklerinin yanında en uyumlu olan mantar türüdür. Yüksek besin değerleriyle vücuda genel anlamda direnç kazandırmaktadır.

Borazan Mantarı Nasıl Yenebilir?
Borazan mantarının zor bulunması sebebiyle pahalı bir mantar türüdür. Yenmesinden önce iyice temizlenmesi gerekmektedir. Şeklinin külaha benzemesi dolayısıyla içerisinde toz, toprak ve farkına varılmazı zor bazı böceklerden barındırıyor olabilirler.

Bu nedenle borazan mantarının en doğru temizleme yöntemi ortadan ikiye bölünmesidir. Mantarın kolaylıkla ve zararsız bir biçimde ikiye bölünebilmesi için tepe kısmından zırt yönlere doğru çekmek gereklidir. Borazan mantarı ikiye bölündükten sonra yapılan yemeğe göre pişirilebilir.

Borazan mantarının diğer mantarlarla karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilmez. Tavuk, deniz ürünleri, makarna ve pirinç gibi yemeklerle bir uyum yakalayan borazan mantarı lezzetli bir tat vermektedir. Genelde domates sosu içermeyen pizzalarda da kullanılabilir.


Trompet borozan mantarı toplama şile kasım 2017 Craterellus Cornucopioides

Raterellus cornucopioides, or horn of plenty, is an edible mushroom. It is also known as the black chanterelle, black trumpet, trompette de la mort (French), trombetta dei morti (Italian) or trumpet of the dead.

The Cornucopia, in Greek mythology, referred to the magnificent horn of the nymph Amalthea’s goat (or of herself in goat form), that filled itself with whatever meat or drink its owner requested. It has become the symbol of plenty.


Borazan mantarı – Ölüm trumpeti – Craterellus cornucopioides mantarı

A possible origin for the name trumpet of the dead is that the growing mushrooms were seen as being played as trumpets by dead people under the ground.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 19 times, 1 visits today)

Alakalı yazılar

Leave a Comment