Çam kabara mantarı

Çam Kabara Mantarı

Çam kabara mantarı
Çam Kabara mantarı nerede yetişir? Çam Kabara mantarı ne zaman toplanır? Çam Kabara mantarı yenilebilen bir mantar türü mü? Çam Kabara mantarı toplarken neye dikkat etmeli? Çam Kabara mantarının tadı nasıldır? Geyik sütü mantarının kokusu nasıldır?

Çam Kabara Mantarı
Latince adı Chroogomphus rutilus’tur. Diğer adıyla Geyik Sütü Mantarı. Yenilebilen bir mantar türüdür. Çam ormanı içinde, bazen çam iğneleri altında, bazen de açıkta yetiştiği görülmektedir. isminden de anlaşılacağı gibi çam ormanlarında çam ağaçlarına tutunarak büyüyen bir mantardır. Tek tek ya da dağınık gruplar halinde görülür.

Şapka: Genç ve yaşlı mantarların tepesi konik, gelişmiş olanlarda ise şemsiye gibi açılır, şapka kenarları çok incedir ve sapa doğru kıvrıktır. Rengi şarap kırmızısı, bakır kırmızısı ve tuğla kırmızısı renkli olabilir. Üzeri yağlımsıdır, kurumuş mantarlarda parlaklaşır, yağmurlu havalarda yapışkandır. 3 – 6 cm çapındadır. Genç mantarlarda şapkanın altında bir zar vardır. Daha sonraki evrede kaybolur ve sapta dar bir yüzük olarak kalır.

Sap: Şapkaya kuvvetli bağlıdır. Toprak içindeki kısmı üzerinde beyaz miseller bulunur. Rengi şapkaya göre daha koyu olabilir. Büyüklüğü 3 – 8 cm boyunda ve 1 – 1,5 cm. çapındadır. Silindirik, içi dolu ve yapışkandır.

Lameller: Renkleri şapka rengine benzer, seyrek elastiki, sap üzerinde 1 cm kadar iner ve damar şeklini alarak kaybolur.

Spor İzi: Morumsu siyah

Tat ve Koku: Eti lifi, elastiki ve açık kırmızımsı renklidir Tadı ve kokusu hoştur.

Çam Kabara mantarı nerede yetişir?
Her zaman çam ormanları içinde, bazen de çam ibreleri altında yada orman açıklıklarında yetişmektedir. Daha çok Bolu bölgesinde ormanlık alanlarda bu türe rastlanır.

Çam Kabara mantarı ne zaman toplanır?
İlkbahar sonralarında, sonbahar aylarında toplanır.

Çam Kabara mantarı toplarken neye dikkat etmeli?
Diğer mantarlara göre çam kabara mantarı yenirken mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir. Çünkü alerjik konular söz konusu olabilir. Bazı bölgelerde kendisine tirmit mantarı da denir ancak renk olarak birbirinden farklılık gösterir.

Chroogomphus is a genus of mushrooms commonly known as pine-spikes or spike-caps based on their shape and because they are often found growing in association with pine trees. The genus is distributed throughout the Northern Hemisphere including North America, the Caribbean, Europe, and Asia.

Edibility
Chroogomphus rutilis, C. ochraceus, and C. vinicolor are edible and interchangeable for culinary purposes. They are not, however, regarded as flavorful and possess neither a distinctive taste nor odor. One food writer states:

They are excellent when dried, have a firm chewy texture but almost no flavor. This means you can put them in any dish without worrying about overpowering them – there is nothing to overpower! They make an excellent textural addition, though, a little crunchy, a little rubbery, very pleasant. Use them in tomato sauce as a meat substitute, or in a spicy Thai curry. You can not go wrong, because you can not taste them.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 7 times, 1 visits today)

Alakalı yazılar

Leave a Comment