Kültür mantarında mumya hastalığı

Kültür mantarında mumya hastalığı

Kültür mantarında mumya hastalığı (Pseudomonas spp.)
Belirtisi : Virüs hastalığına benzer simptomlar gösterirse de, birbirlerinden ayrılmaları kolaydır. Hastalığın ilk belirtisi birinci flaşın geç gelmesidir. Örtü toprağı üzerinde yer yer boşluklar oluşur. Meydana gelen mantarlar yavaş büyür. Sapın dip kısmı daha kalındır ve sapla şapkanın ayrım kısmında beyaz tüylü bir kenar oluşur. Sap hafif sağa veya sola eğilmiş vaziyettedir. Şapkalar gerek virüs ve gerekse CO2 zararında olduğu gibi ufak ve tokmak şeklinde, asimetriktir. Ancak virüs ve CO2 zararında mantarlar çabuk devrilirken, burada tersi durum meydana gelerek, örtü toprağına daha kuvvetli bağlanır. Mantar bu kuvvetli bağlantı yüzünden döndürülerek kopartıldığında gıcırtılı bir ses çıkartır. Sapla birlikte büyük bir örtü toprağı ve misel yığını da birlikte ayrılır. Bıçakla kesildiğinde sanki topraklı bir madde kesiliyormuş hissi uyandırır. Mantarlar soluk sarımsı renktedir. Ele alındığında üzerlerinde sümüksü bir sıvı varlığı hissedilir. Şapka ve sap sıkıldığında bu sümüksü maddenin varlığı daha kolay ortaya çıkar.

Nedeni ve yayılması : Hastalık, hasta olan üretim odalarından hastalıklı misellerin taşınmasıyla yayılır. Hasta miseller hemen sağlıklı misellerle kaynaşır ve onlara hastalığı bulaştırır. Bu bakımdan hasatta ve bakım işinde çalışan işçiler temizlik kurallarına uymazlarsa, hastalığın yayılmasına neden olur. Ayrıca hastalık bir ranzadan diğerine sulama suyu sızıntısı, kasa kenarlarının teması ile sıçrar. Fareler, kırmızı örümcekler, böcek ve sineklerle de taşınabilir. Ortamın nemli ve istenenin dışında sıcak olması hastalığın ortaya çıkmasını ve yayılmasını hızlandırır.

Önlenmesi : Hastalıklı kısımların kenarlarında çukur açılırsa, sağlıklı misellerle hastalıklı miseller birbirinden görünüş itibariyle kolayca ayrılır. Temiz kısımdan 20 cm içeri girerek hastalıklı kısmın tamamı plastik torbaya veya kovaya doldurulur. Hastalıklı kısımlar üzerine %2lik kireçli su dökülür. Eğer torba ve kasa sistemi kullanılıyorsa, hastalıklı torba ve kasalar üretim odasından olduğu gibi çıkartılır. Kullanılan aletler %2lik formaldehitle dezenfekte edilir. Tahta kasalar 70-80 °C’de pastörize edilip, %2lik formaldehit veya sodyumpentaklorofenolatlı suyla yıkanır.
( Alıntı: Mantar Yetiştiriciliği Kitabı Prof.Dr.Atila GÜNAY )

ADS
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 319 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment