Kütük kültürü

mantar kütük kültürü

Kütük kültürü
Kütük mantarı diğer ismi ile aynı zamanda istiridye mantarı olarak da bilinir. Çünkü bu mantar günümüzde özel olarak kütük üzerine yetiştirilmek suretiyle değerlendirilir. Bu sebepten dolayı bu isim üzerinden anılır. Peki kütük mantarı nedir, nerede yetişir ve yenir mi? Kütük mantarı faydaları, yetiştiriciliği ve özellikleri konusunda merak edilenler.

Pleurotus türlerinin kütüklerde üretimi komplike bir ekipman gerektirmemesinden dolayı çok basit bir yöntemdir.
Bununla beraber, basitliğine rağmen, büyük çaplı üretimlerde uzun inkübasyon periyodu, düşük verim ve dışarıda yapılan üretimde çevre koşullarının etkisi nedeni ile kütüklerde üretim genelde kullanılmaz. Kütük kültüründe ilk flaşa ulaşmak çok uzun zaman alır ayrıca çok hassas işçilik gerektirdiği halde alınan ürün düşüktür. Bu nedenle, ticari olarak tavsiye edilen bir üretim şekli değildir.

Kütük Mantarı Yenir mi ve Zehirli mi?
Son dönemlerin en popüler mantar çeşitleri arasında yer alan kütük mantarının zehirli olup olmadığı merak ediliyor. Kütük mantarı zehirli olmayan mantar çeşitleri içerisinde yer alır. Aynı zamanda istiridye mantar olarak da bilinen bu mantar, oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Kendine has kokusu ve lezzeti ile beraber birçok farklı yemekte kullanılan bir mantar türü olduğunu dile getirmek mümkün.

Kütük Mantarı Özellikleri
Kütük mantarı kültür olarak yetiştirilen en önemli mantarlar içerisinde yer alır. Özellikle kendini has aroması ve lezzeti ile beraber pek çok farklı yemekte kullanılır. Diğer yandan ayrıca kendiliğinden doğal ortamda yetişen, dünya çapında yaygın kullanılan mantarlardan biridir.

ADS
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 289 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment