Sütsüz Mantar

Sütsüz Mantar

Sütsüz Mantar
Sütsüz Mantarı Nasıl Tanınır? Sütsüz Mantarının Tadı Nasıldır? Sütsüz Mantarı Ne Zaman Toplanır? Sütsüz Mantarının Faydaları Nelerdir?

Sütsüz Mantarı – Russula delica
Acı bir mantar türü olması sebebiyle halk arasında Acı Mantar olarak anılmaktadır. Diğer adları ise Yeryaran, Hırtı, Koçak tır. Russula adusta, Russula chloroides, Russula densifolia gibi Russula türleri ile çok karıştırılan bir türdür. Bu türler de yenilebilen, acı ve fazla lezzetli olmayan türlerdir. Aynı zamanda bu tür, beyaz Lactarius türleri ile de karıştırılmaktadır. Bu türler de zehirsizdir fakat mutfak değeri Russula delica gibi çok fazla bulunmamaktadır. Karıştırılan türleri ayırt etmek için ileri derecede bilgiye sahip olmak ve uzmanlaşmak gerekmektedir.

Sütsüz Mantarı Nasıl Tanınır?
Şapka : Büyüklüğü 5-15 cm arasında değişir. Yapışkan, huni gibi, ortası çukurdur, kenarı uzun zaman içeri kıvrık kalır. Genç halinde beyazımtıraktır, yaşlanınca sarımtrak esmer lekeli bir hal alır. Lameller çok sayıda olup dar, kalın, kısmen dallanmıştır, sap üzerinde belirgin bir şekilde aşağı devam eder.

Sap : Sarımtırak beyazdır, deniz yeşili veya pas gibi lekeleri bulunur, uzunluğu 5 cm kadar olup dipte incedir, şapkaya doğru kalınlaşır.Kokusu belirgin olarak balık gibi, tadı önceleri mülayim, sonra keskin ve acıdır.

Etli Kısım: Gençken sert, beyazımtırak, olgun numunelerde yumuşak, sünger gibi sarımtıraktır. Şapkada dış zarın altına gelen kısımda esmerimtıraktır.

Lameller: Bütün gelişim evrelerinde enleri dar ( 3-3.5mm), kalın ve kırılgandır. Rengi, genç mantarlarda açık mavimsi, yaşlandıkça kirli beyaza döner. Sap üzerinde 5mm kadar devam ederek sonlanır.

Spor İzi : Parlak beyazdır.
Sütsüz Mantarının Tadı ve Kokusu Nasıldır?: Acımtırak bir tadı vardır. Kokusu belirgin olarak balık gibi, tadı önceleri mülayim, sonra keskin ve acıdır.

Sütsüz Mantarı Nerelerde Yetişir? : Genel olarak az nemli çam ormanlarında, meşeliklerde tek tek ya da 3-4?lü gruplar meydana getirir.

Sütsüz Mantarı Ne Zaman Toplanır? : Yeterince nem ve sıcaklığın mevcut olduğu tüm aylarda bolca bulunur.

İnce beyaz bir örtü şeklinde mantarın gövdesini saran bu parazit sonucu çörek mantarı bozulur ve yenilmez hale gelir.


Russula delica….

Sütsüz Mantarının Faydaları Nelerdir?
Antimikrobiyal aktiviteye sahip bir mantar türüdür. Bu özelliğinden dolayı, doğada meydana gelebilecek yaralanmalarda, bu mantarı ezerek yaranın etrafını mantarın püresi ile temizleyebilirsiniz. Bir başka yöntem de, mantarı kaynar suda haşlayıp, suyunu yara temizliğinde kullanabilirsiniz.

ADS
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 1.107 times, 3 visits today)

Related posts

Leave a Comment