Kıvırcık mantarı

Kıvırcık Mantarı

Kıvırcık mantarı
Kıvırcık Mantarı Nedir? Kıvırcık Mantarının Tadı Nasıldır? Kıvırcık Mantarı Nerelerde Yetişir? Kıvırcık Mantarı Ne Zaman Toplanır? Kıvırcık Mantarı Nasıl Tüketilir? Kıvırcık Mantarının Çeşitleri Nelerdir?

Kıvırcık Mantarı – Sparassis crispa
Herkesin bildiği şapkalı mantarlara hiç benzemezler, diğer bir adı Halı Saçağı Mantarıdır. Bu ad altında birkaç çeşit mantar pazara gelmektedir. Bunlardan biri ?Çam mantarı? adı verilen ve görünüşü kıvırcık marulu andıran mantar çeşididir.
Çam ağaçları üzerinde yetiştiğinden bu isim verilmiştir. Bu mantarın Latince adı Sparassi Crispadır. Diğer türe Saçaklı Mantar adı verilmiştir. Bu mantarda ağaç gövdelerinde yetişmektedir. Latince adı Hericium olan ve çok sayıda türü ve alt türü vardır. Bu mantarın Türkiye de bilinen adı Mercan mantarıdır. Bu ad da şeklinin mercana benzemesinden dolayı verilmiş olmalı.
üçüncü tür saçaklı mantara mahallinde Kedi tırnağı denmektedir.
Bu tür Clavaria genusundan bir mantar olsa gerek. Diğer iki türün aksine bu mantar ağaçta değil yerde yetişmektedir.
Halı saçağı adı altında pazara getirilen bu mantarlar sadece sahil kesimini iç kesimden ayıran kuzeydeki dağlık yörede yetişmektedir. Tatları bir birine benzese de araların az da olsa bir lezzet farkı vardır.

Kıvırcık Mantarının Tadı Nasıldır?:
Lezzet açısından başka hiçbir mantara benzemez. Yemeklik bakımından iyidir.

Kıvırcık Mantarı Nerelerde Yetişir? :
Ladin, sedir ve yaşlı çam ve göknarlarda, yaşlı ağaçların ve kütüklerin kaidesinde ve yakınında yetişir. Genellik Akdeniz bölgesinde görülür.

Kıvırcık Mantarı Ne Zaman Toplanır? :
Ağustos ve Kasım ayları arasında yaygın olarak görülür.

Kıvırcık Mantarı Nasıl Temizlenir? :
Yapısı nedeniyle içinde fazla oranda toz ve toprak biriktirmeye hazırdır bu nedenle yemeklerde kullanmadan önce iyice yıkanması gerekir. Aksi taktirde zararlı maddeler yemeğin içine karışabilir.

Kıvırcık Mantarı Nasıl Tüketilir?
Kıvırcık mantarı diğer tüm mantar türlerinden biraz farklıdır. Sotelenmesi ya da kavrulması mantarının lezzetini ortaya çıkaracaktır.

Sparassis Crispa (Cauliflower Mushroom, Hanabiratake)
This mushroom is both parasitic and saprophytic. It derives its name from Cauliflower, the vegetable, because it resembles its head. Alternatively, it is said to look like a brain and hence its nickname, the Brain Fungus. It is also referred to by other names such as Hen of the Woods, the Ruffle Mushroom, the White Fungus or Hanabiratake in Japanese.

It’s generally shaped like an irregular sphere on a short stem. The colour of its spores ranges variously from white to pale yellow.

It thrives at and around the base of conifer trees. It also likes hardwoods like the Pine. Farmers in Japan, Australia, the US and Korea are now growing this mushroom commercially. The Sparassis Crispa generally grows in temperate zones.


Aprende a recolectar Sparassis crispa

This is a very delicious mushroom. It is ready for picking when still white but if it overstays on the farm and turns yellow, it can give you indigestion. However, it can be dried and preserved as it remains cartilaginous with all its nutrients.

It is a very big mushroom that can weigh upwards of 6kg.

Before preparing it, ensure that you wash it keenly to remove all dirt residues within its creases.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 15 times, 1 visits today)

Alakalı yazılar

Leave a Comment