Zehirlenmelerde ilk yardım

Red waxy cap mushrooms

Zehirlenmelerde ilk yardım
ZEHİRLİ MANTARLAR:
Hemen hemen bütün mantar zehirlenmelerine Amanita Muscarina ve Amanita Phalloides adı verilen iki cins zehirli mantar sebep olmaktadır.

Amanita Muscarinanın zehiri yüksek ısıda bile tesirini kaybetmediğinden; bu cins mantarlar pişirilerek yense dahi üç saat içinde zehirlenme belirtilerini gösterirler.

Belirtileri:
? Göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme, kusma ve karın ağrısı ilk belirtileridir.

? Bu belirtileri takiben karın adalelerinde kramplar, ishal, baş dönmesi, kas seyirmesi ve göz bebeklerinde küçülme görülür.

Aman Dikkat!
? Hasta doktora yetiştirilmediği zaman şok ve koma hali kaçınılmaz olur ve solunum kifayetsizliğinden ölümle neticelenir.

Amanita Phalloides cinsi mantarların zehri ısıya dayanıksız olduğundan; pişirilerek yendiği takdirde ağır bir etkisi görülmez. Ancak çiğ olarak yendiği zaman şiddetli zehirlenme belirtileri gösterir. Tesiri, yendikten 6 ile 24 saat arasında ortaya çıkmaya başlar.

Belirtileri:
? Karın ağrısı, bulantı, kusma ve is hal gibi genel zehirlenme belirtilerine ilaveten idrar çıkaramama görülür.

? A. Phalloidesin zehri, en büyük tesirini karaciğer üzerinde gösterir.

? Tedavi edilmediği takdirde, karaciğer harabiyetine bağlı olarak sarılık ortaya çıkar. Bir hafta içinde hasta kaybedilir.

Ne Yapmalı ?
? Mantar yendikten sonra, zehirlenme belirtileri görülür görülmez hasta kusturulmalıdır.

? Parmakla küçük dile dokununca kusma temin edilemiyor ise, tuzlu su veya ipeka şurubu verilerek kusma sağlanmalıdır.

? Kusma ile ishal, aslında vücudun kendi kendine aldığı bir savunma şeklidir. Her iki durumda da vücut zehri dışarı atmak istemektedir. Eğer kusmadan sonra ishal görülmez ise; müshil verilerek hastanın bağırsakları boşaltılmalıdır.

? Hasta en kısa zamanda doktora yetiştirilmeli, mümkün ise, mantar örneği de beraberinde götürülmelidir.

? A. Muscarina cinsi mantar zehirlenmelerinde deri altına veya damar içine “Atropin” verilmesi en tesirli tedavi şeklidir.

? A. Phalloides cinsi çiğ mantar zehirlenmelerinde ise damardan “Dekstroz” verilir. Aynı zamanda karbonhidratça zengin bir diyet uygulanır. Bu tür zehirlenmede Atropinin bir tesiri yoktur.

DİKKAT: Ağaçlıklar arasında ve kırlarda, kendiliğinden yetişen mantarlarını zehirsizlerini zehirlilerinden ayırmak çok zordur. Bu sebeple, zehirsiz olduğundan emin olmadıkça kır mantarı toplayıp yememelidir. En garantisi, seralarda özel olarak yetiştirilen ve marketlerde ambalaj içinde satılan, firma adı ve adresi belli olan mantarlardan alıp yemelidir.

ADS
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 153 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment