Depresyona karşı tedavi – sihirli mantarlar

sihirli mantarlar

Depresyona karşı tedavi – sihirli mantarlar
Sihirli mantar olarak bilinen mantarlardaki bir halüsinojen maddenin, tedavi edilemez boyutta depresyon geçiren hastaları iyileştirmekte kullanılabileceği ortaya çıktı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Imperial College London’dan bilim insanları tarafından yürütülen araştırmada, 19 hastaya tek doz psilosibin adlı saykodelik madde verildi.

Hastaların yarısından fazlası, bu maddeyi aldıktan sonra depresif hissetmediklerini belirtti ve beyin fonksiyonlarında değişiklik gözlemlendi.

Psilosibinin depresyondaki kişiler üzerindeki olumlu etkileri yaklaşık 5 hafta sürdü.

Ancak araştırmayı yürüten ekip, depresyon geçirenlerin bu yöntemi kendi kendilerine denememesi gerektiği uyarısında bulundu.

Daha önce de psilosibin maddesinin zihni yağlayarak, kişilerin depresif semptomlar döngüsünden çıkmasına yardımcı olabileceğini ortaya koyan araştırmalar yapılmıştı.

Araştırma ekibi fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) tekniği ile psilosibin verilmeden önceki ve sonraki günler, hastaların beyinlerini görüntüledi.

Sonuçları Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırmada, psilosibinin beynin iki temel bölgesini etkilediği ortaya çıktı.

Yapısı MUTLULUK HORMONU seratonine benziyor
Madde, beyinde korku, endişe gibi duyguların işlenmesinde büyük rolü olan amigdala bölgesini daha az aktif hale getiriyor. Bu bölgedeki fonksiyonlar azaldıkça, depresyon semptomları da azalıyor.

Bunu da oku :  Mantarlar hakkındaki en yaygın 5 yanlış

Ayrıca psilosibin, beynin özellikle belli bir konu hakkında çalışmazken aktif olan ve farklı bölgelerinin iletişiminden oluşan ağı (default-mode network) daha durağan hale getiriyor.

Psilosibinin yapısı, beyin fonksiyonları için çok önemli etkileri olan ve mutluluk hormonu olarak bilinen Serotonin’e de çok benziyor.

Araştırma ekibinin lideri Dr Robin Carhart-Harris, depresyondaki beynin psilosibin sayesinde sesini kestiğini ve saykodelik deneyimin beyni resetlediğini söyledi.

Dr Harris hastaların da tedavi ardından beyinlerinin temizlendiğini ve yeniden başlatıldığını hissettiklerini belirtti.

Ancak hala bu maddenin beyin aktiviteleri üzerindeki net etkisi tam olarak kanıtlanmadı.

Araştırmanın çok küçük bir grup üstünde yapıldığına ve sağlıklı kişilerin beyin görüntülerine bakılıp hastalarınkiyle karşılaştırılmadığına dikkat çekiliyor.

Bilim insanlarının hemfikir olduğu nokta ise depresyon tedavisinde yeni yöntemlere ciddi şekilde ihtiyaç duyulduğu. (BBC Türkçe)

Psychedelic Maddelerin Öne Çıkması
Son yıllarda yasa dışı ve kullanımı zararlı tabu olarak bilinen maddelerin psikiyatride bir çok klinik durumda etkin olduğunun gösterilmeye başlanması ilginç olmuştur. Mantarlardaki psilobycinin yanı sıra yine yasadışı satılıp kötüye kullanılan bir diğer madde ketaminin nazal sprey olarak depresyonda kullanılmaya başlanması ve tıbbi marijuananın etkinliğinin gösterilmesi de bunlara ilave olarak söylenebilir.

Bunu da oku :  Mantarın yemenin faydaları

Depresyonun biyo-psiko-sosyal bir rahatsızlık olduğunu ve biyolojik tedavilerin beraberinden psikoterapötik ve sosyal müdahalelerinde çok kritik bir değeri olduğunu kabul etmek lazımdır. Psilobycin depresyon gibi yıkıcı ve kimi zaman intiharla sonuçlanan rahatsızlık için bazı tedaviye dirençli özel durumlarda eşsiz bir değer taşıyor olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 208 times, 2 visits today)

Related posts

Leave a Comment