Türk Mantar Kompost Misel
 
Mantar zehirlenmesi 7 günde öldürebilir
Mantar zehirlenmesi, mantar ölümleri, mantar öldürücü,

« Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır Mantar zehirlenmesi, belirtileri, hastalığı »

Mantar zehirlenmesi 7 günde öldürebilir
Bahar aylarında mantar zehirlenmelerinin arttığını ve zehirlenmelerin ölümle sonuçlanabileceğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, ?Zehirli olan ve olmayan mantarlar arasındaki dış görünüş farkları, deneyim sahibi olmayanlar için ayırt edici özellikler değil, bu nedenle doğadan toplananların değil, kültür mantarlarının yenmesini öneriyoruz? diyor. Diyetisyen Berrin Yiğit ise zengin besin içeriği ile mantarın güçlü bir antioksidan kaynağı olduğuna dikkat çekiyor.

Selenyum ve potasyumdan zengin
Taylight Sağlık Merkezi?nden Diyetisyen Berrin Yiğit mantarın, başta göğüs olmak üzere pek çok kansere karşı koruduğunu ve zengin bir içeriğe sahip olduğunu söylüyor.
Selenyum, vitamin B2, potasyum, pantetonik asit, bakır, niasin ve fosfor kaynağı olan mantar, kanserin yanı sıra astım, romatizma ve kalp hastalıklarına da yatkınlığı azaltır
Hafızayı güçlendiriyor
Günde 1 kase mantar tüketiminin migren ağrılarını da azalttığını söyleyen Yiğit, çinkodan zengin olan mantarın, bağışıklık sistemini güçlendirme, yara iyileştirme ve sağlıklı hücre bölünmesi gibi etkileri olduğunu vurguluyor.
Niasinden zengin olan mantar türlerinin Alzheimer ve yaşa bağlı bilişsel becerilerin azalmasını önlediği, ve güçlü bir antioksidan olduğu çalışmalarla kanıtlandı.

Piknik alanlarındaki mantarlar zehirleyebilir
Türkiye?de 115 mantar cinsi ve 280 mantar türü bulunuyor. Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, yenilebilen mantarlar olan cüce kız, horoz ve kalıncanın doğal ortamında bulunan insanlar tarafından tanınıp ayırt edilebildiğini söylüyor.
Ancak zehirlenmeler genellikle mantarı tanımayan, mantar yeme alışkanlığı olmayan ve mantar yetişen ortamlara göçler sonucunda taşınan ailelerde ya da piknik yapanlarda oluyor.

Mantar turşuları da tehlikeli
Zehirlenmeler çoğu zaman, yağmur mevsimi sonrasında çocukların doğada buldukları zehirli çiğ mantarları yemesi, ailelerin zehirli mantarları toplayıp pişirmesi gibi nedenlerle aniden ortaya çıktığını söyleyen Gökhan Günaydın, ?Bunların yanında zehirli mantarlardan yapılan turşular nedeniyle de aylar sonra dahi zehirlenmeler olabiliyor? dedi.

Şapkalı beyazlara dikkat
Günaydın, ülkemizdeki mantar zehirlenmelerinin en önemli kaynağını Amanita Phalloides denilen beyaz renkli, şapkalı ve 5-10 cm boyundaki mantarın oluşturduğunu söylüyor.
Yuvarlak saplı olup, sapın tabanında Volva adı verilen şişkin bir kısım, şapkanın biraz altında ise Annulus denen zarımsı, sarkık bir oluşum bulunur. Zehirlenmeye amatoksinler adı verilen Siklopeptitler sebep olmaktadır.

Böbrek yetmezliği sonucunda ölüme neden olabilir
Zehirlenme belirtileri mantar yendikten 6 ile 24 saat sonra ortaya çıkıp üç evre halinde seyrediyor ve ciddi sonuçlar doğurabiliyor.
İlk evrede bulantı, kusma, karın ağrısı, sulu ishal görülür. 72 saate kadar oluşan ikinci evrede aldatıcı iyileşme ortaya çıkmakla birlikte kan tablosu değerleri hızla bozulur. 4 ve 7 gün arasında değişen üçüncü evre ise kişiyi karaciğer büyümesi, kan şekeri düşüklüğü, sarılık ve böbrek yetmezliği çerçevesinde ölüme götürebilir.

Zehirli mantarı ayırt etmek zor
Kültür mantarlarının zehirli olmadığını ancak uygun olmayan koşullarda saklanıp pazara sunulan mantarlarda mikroorganizmaların ürediğini söyleyen Günaydın, ?Bu mantarları tüketenlerde bulantı, karın ağrısı ve ishalle seyreden gıda zehirlenmesi tablosu görülür? diyor. ?Bu çerçevede ailesinden aktarılan bir mantar kültürü bulunmayan yurttaşlarımızın, kesinlikle doğadan topladıkları mantarları yememesini salık veririz. Çünkü zehirli olan ve olmayan mantarlar arasındaki dış görünüş farkları, deneyim sahibi olmayan kişiler için ayırt edici özellikler değildir? dedi.

Mantar almanın püf noktaları
Doğadan toplananların değil kültür mantarlarının yenmesini, ancak pazarlarda ve sağlıksız koşullarda satılan kültür mantarlarından uzak durulmasını öneren Günaydın, mantar satın alırken dikkat edilecek noktaları şöyle sıralıyor.

 • Mantar parlak rengini ve canlılığını yitirmemiş olmalı
 • Belirli oranda nem içermeli ancak küf kokusu barındırmamalı
 • Taze görünümlü, sıkı dokulu, temiz ve tombul olmalı
 • Pörsümüş, üzerinde yumuşak dokular oluşmuş mantarlardan uzak durulmalı
 • Bekledikçe mantarın rengi koyulaşır. Taze mantar almak istiyorsanız açık krem rengi ve beyaza yakın olanları tercih edin
 • Mantarı ağzı hafifçe kapatılmış, kahverengi karton veya bez torbalar ile cam kaplarda buzdolabında saklayın.  Sponsor reklam alanı

  _______________________
  Buraya reklam verebilirsiniz
  Fungal Hastalıklar
  Örtü Toprağı Döneminde Kullanılan İlaçlar ve Uygulama Şekilleri
  Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır
  İstiridye mantarı hastalıkları
  Mantarlar Hakkındaki En Yaygın 5 Yanlış
  Mantar Zehirlenmesi
  Ürün Döneminde Kullanılan İlaçlar ve Uygulama Şekilleri

  « önceki sonraki »
 • Yorumlar
  Sponsor reklam
  Vitrin Haberler
  Sponsor reklam
  Kargo Türkiye

  Kargo Türkiye

  Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

  Sponsor reklam
  Borcum var mı

  Borcum var mı

  Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

  Sponsor reklam
  Expensive Hotels

  Expensive Hotels

  Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

  Bunlar da ilginizi çekebilir

  Mantar Zararlıları
  Mantar Zararlıları

  Mantar Zararlıları Nematotlar Parazit nematotları: Mantar yetiştiriciliğinde doğrudan doğruya zarar yapan nematotlardır. Mantarın parzit durumunda yaşarlar ve misel...

  Beyaz Kültür Mantarı Kitleri
  Beyaz Kültür Mantarı Kitler...

  Kültür Mantarı : Mantarın, insan sağlığını koruyucu B kompleks vitaminleri ve C vitamini yönünden zengin bir besin maddesi olduğu bilinmektedir. Yüksek oranda folik...

  Et suyu mantar çorbası
  Et suyu mantar çorbası

  Et suyu mantar çorbası tarifi Malzemeler: 8 bardak et suyu 250 gram taze mantar yarım limon suyu 1 çay bardağı un 1 bardak süt 1 yemek kaşığı tereyağı ...

  Tirmit Mantarı
  Tirmit Mantarı

  Lactarius volemus, Tirmit Mantarı Şapka 5-15 cm kadar büyüklükte, kuru ve et gibidir, hiçbir zaman yapışkan olmaz. Gençken yarım küre şeklinde tümsek olup olgunla...


              Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz