Mantar garnitürü

Mantar Garnitürü

Mantar garnitürü
Mantarlar yıkanır, süzülür. Çanak kısımları ayrılarak bir fırın tepsisine sıkıca dizilir. Her birinin ortasına küçük tereyağ parçası, tuz, karabiber ekilir, yemek zamanı fırında 20 dakika bırakılır. Et ve balık ızgaraların yanında garnitür olarak verilir.

Malzemeler
? 500 gr mantar
? 3 adet soğan
? 1 çorba kaşığı tereyağı
? 1 çorba kaşığı sıvıyağ
? 1 Limon suyu

Mantar Garnitürü tarifi
1- Mantarlar temizlenip, ayıklanıp, doğranır. Soğanlar soyulup küçük küçük doğranır.
2- Bir tavaya tereyağı, sıvıyağ ve doğranmış soğanlar katılıp kavrulur. Doğranmış mantar ilave edilip, kısık ateşte kavrulur.
3- Limon suyu ve tuz ilave edilip, mantalar pişene kadar kısık ateşte kavrulma- ya devam edilir. Ateşten alınıp servis tabağına yerleştirilip, üzerinin kararmaması için streç ile kapatılır.
e-tarifler.com

Not1:Taze mantarları ayıklayıp, küçüklerini bütün, büyüklerini parçalayıp iyice yıkayınız. Sonra birkaç kaşık su ile bir kuşhaneye koyu bir kaşık tereyağı, biraz tuz, 2 kaşık sirke ya da 1 limon suyu ilâve ediniz. Sonra ateşte 5 dakika kaynatıp kullanınız.

Not2:Tavada yağ kızdırıldıktan sonra, doğranmış mantarları tavaya atıp beş dakika kadar tuttuktan ve biraz un serperek bir iki dakika tavayı salladıktan sonra indirmelidir. Birkaç kaşık et suyu, sarımsak ve maydanoz kıymalarını da ilâve ederek mantarları tekrar ateşte kestane rengini alıncaya kadar bırakmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 43 times, 2 visits today)

Related posts

Leave a Comment