Türk Mantar Kompost Misel
 
Kanseri yiyen mantar var
Kanseri yiyen mantar, kanseryiyen, kanser mantar,

« Siyanürlü su sebebiyle mantar fışkırıyor Mantar beyin kanaması riskini azaltıyor »

Kanseri yiyen mantar var!
ABDdeki Tennessee Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, arthrobotrys oligospora isimli mantarın ürettiği nano parçacıklarının tümöre karşı etkili özellikleri ve kanserli hücreleri öldürdüğü tespit edildi. Uzmanlar bunun kanser tedavisi için bir çığır olduğu belirtirken bu yöntemin tedavide kullanılabileceğini söylediler.
Arthrobotrys oligospora isimli mantarın ürettiği nano parçacıklarının bağışıklığı uyarıcı ve tümöre karşı etkili özellikleri keşfedildi.

Amerika Tennessee Üniversitesinde yapılan bir araştırmada,arthrobotrys oligospora isimli mantarın ürettiği nano parçacıklarının bağışıklığı uyarıcı ve tümöre karşı etkili özellikleri keşfedildi.

Parçacıkların bağışıklık sistemini uyararak, makrofaj salgısını tetiklediği ve kanserli hücreleri öldürdüğü tespit edildi.

Doğa Bilimleri Derneği Genel Sekreteri Müge Kanay, etobur mantar türü olan arthrobotrys oligosporanın, parazit kancalı kurtlarla beslendiğini söyledi.

Bu mantarın, kancalı kurtları yakalayıp sindirmek için çok özel tuzaklar kurduklarına işaret eden Kanay, Bu tuzaklar mekanik olarak öyle kusursuzdur ki tuzağa yakalanan kurtlar ne kadar çırpınırlarsa çırpınsınlar kurtulmayı başaramazlar dedi.

Kanay, mantarın, tuzağı son derece karmaşık inşa ettiğini dile getirerek, önce yapışkan iplikçiklerle halkalar ördüklerini anlattı. Kancalı kurtun, bu halkalara takılıp, içinden çıkamadıklarını ifade eden Kanay, daha sonra bu iplikçiklerin kurdun gövdesini delerek içeri doğru büyümeye başladığını ve zamanla kurdu sindirdiklerini söyledi.

Mikro boyutta ameliyat benzetmesi
Kanay, bu işlemin adeta mikro boyutta bir ameliyat gibi gerçekleştiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu: Başlangıçta kurtçuğu ağına dolayabilecek kadar kuvvetli bir yapışkana sahip olan bu iplikçikler, ameliyata başladıklarında yapışkan özelliklerinin yerine kesici özelliklerini devreye sokarlar. Bir neşter gibi kurtun gövdesini kesip itinayla içeri girerler. Birden çok işleve sahip bu iplikçikler, son derece üst teknoloji nano bileşenler ve nano parçacıklarla donatılmıştır.

Kanser tedavisinde son gelişme
Amerika Tennessee Üniversitesindeki bilim insanlarının laboratuvar ortamındaki araştırmalarının sonucunda, bu parçacıkların bağışıklığı uyarıcı ve tümöre karşı etkili özelliklerinin keşfedildiğini belirten Kanay, Bir milimetrenin milyonda biri kadar, son derece ufak boyuttaki parçacıkların bağışıklık sistemini uyararak makrofaj salgısını tetiklediği ve kanserli hücreleri öldürdüğü tespit edilmiştir. Mantar tarafından üretilen parçacıkların, aynı zamanda optik, termal ve elektronik yönden de eşsiz olduğu farkedilmiştir. Bilhassa boylarının ufak olması sayesinde, hücre zarını kolaylıkla aşabildikleri görülmüştür diye konuştu.

Kanay, parçacıkların, mükemmel bir biyolojik uyuma da sahip olduklarını vurguladı.

Kanser gibi ağır hastalıkların tedavisinde, bilhassa direkt kanla temas edecek malzemelerin hasta tarafından kabul edilmesi ve iltihaplanma ya da pıhtı oluşumu gibi istenmeyen tepkiler meydana getirmemesinin son derece önemli olduğunu belirten Kanay, arthrobotrys oligospora tarafından üretilen iplikçiklerdeki tasarımın, bu yönden mükemmel bir uyum gösterdiğini anlattı.

Doğadaki tasarımların taklit edilmesi
Doğadaki bir canlının sahip olduğu 1 milimetrenin milyonda biri kadar ufak bir alanda saklı bu teknolojinin, çok detaylı bir tasarımın ürünü olduğunu ifade eden Kanay, şunları kaydetti: Bu detaylı ve hatasız işleyen tasarımları taklit ettiğimizde, yalnızca biyomühendislik ve nanoteknoloji alanında değil, aynı zamanda tıpta da çözümler üretebilmek mümkündür.

Gelecekte kemoterapi, radyoterapi ya da radyoaktif iyot gibi farklı kanser türlerinin tedavisinde kullanılan, çok sayıda yan etkisi bulunan sistemlerin yerini, doğadaki tasarımlar taklit edilerek üretilmiş, biyolojik olarak yüksek uyuma sahip, yan etkisi düşük, biyomedikal uygulamalar alabilir.
(AA)

Sponsor reklam alanı

_______________________
Buraya reklam verebilirsiniz
Doğal Mantarların Nesli Tükeniyor
Çörek mantarı; yaşlanmayı yavaşlatan besin
Türkiyenin Mantarları - Jilber Barutçiyan
İstanbulda Trüf Mantarı Ormanı
Çanakkalede Mantar Yetiştiriciliği Kursu
Küre Dağlarının Şapkalı Gizemi
Fındık zulufu ve çay lifinden mantar üretiyorlar

« önceki sonraki »
Yorumlar
Sponsor reklam
Vitrin Haberler
Sponsor reklam
Kargo Türkiye

Kargo Türkiye

Türkiye geneli ve Türkiye için hizmet veren tüm kargo şubelerinin adres ve telefonlarına ulaşabilirsiniz. Kargo şubeleriyle ilgili telefon ve adresler sizlerinde yardımıyla sürekli güncel tutulmaktadır. Kargo ile gelecekve gönderdiğiniz kargolarınızın gönderi takibi, gönderi sorgulama, kargo takibi, kargo sorgulama, kargom nerede işlemlerini sayfamızda yapabilirsiniz.

Sponsor reklam
Expensive Hotels

Expensive Hotels

Some hotels are like heaven on earth with "out of this world" facilities, situated at great locations. Here is what spending more than the majority of the world`s annual income is on a single night in a hotel room looks like. These are the most expensive hotels in the world. Let`s take a quick trip ...

Sponsor reklam
Borcum var mı

Borcum var mı

Sitemizde ilerleyerek çok hızlı bir şekilde borç sorgulama yapma imkanı bulabilirsiniz. Vergi borçları, trafik, park, motorlu taşıtlar, su,elektrik, gaz, internet, telefon, askerlik vb borçlarınızı öğrenebilir, sorgulayabilir ve bu borçlarınızı mümkün derece internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için sitemizi ziyaret edin ...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hifler
Hifler

Mantarların vegetatif kısımlarının tümü hif adı verilen mikroskopik yapılardan meydana gelmiştir. Hifler tüp şeklinde iplikçiklerdir. Genel olarak sporların çimlen...

Mantarları koruma oyunu
Mantarları koruma oyunu

Oyunda bulunan savunmasız mantarları gelen kirpiler ve ayılardan korumalısınız. Elinizdeki nesne yardımıyla mantarlara ilişmeye çalışan hayvanları vurun. Mouse(fare)...

1.Gelişme Dönemi
1.Gelişme Dönemi

4. Birinci Gelişme Dönemi Aşılanmış kompost veya torba içinde üretim odalarına alınır. Burada oda sıcaklığı 22-26ºC\'ye ayarlanır. İlk bir iki gün kompost i...

Beyaz Koru Kulağı
Beyaz Koru Kulağı

Tremella fuciformis (\"titrek fungus\") bütün dünyada ılıman iklimlerde yaprak döken ağaçların (meşe, akçaağaç, kavak, söğüt) üzerinde büyüyen yarı saydam bey...


            Cookies     Duyuru Burada görülürsünüz