Mantar yemekleri

vegan mantarlı makarna

Mantar yemekleri
Mantar tadına doyum olmayan lezzetli, yapılı kolay bir sebzedir. Mantar yemekleri ev halkının damat tadı ne olursa olsun çeşitlendirilebilir. Peki, neler yapabiliriz? İşte mantar yemekleri…

Mantar bolca protein içerdiği için çokça tercih edilen, özellikle et yemeyenlerin ya da yiyemeyenlerin evlerinden eksik etmediği lezzetlerden biri, malumunuz.

Ama söz konusu onu bol bol değerlendirmek olunca nedense akıllara hep aynı birkaç yemek geliyor, mantar mutfakta bir türlü hak ettiği değeri bulamıyor.

Oysa onu başrole taşıyıp öyle lezzetli yemekler yapabilir, ona yan rollerde öyle ilginç görevler verip başrolden rol çalmasını sağlayabiliriz ki…

Eğer siz de mantarı birbirinden farklı yemeklerin içinde değerlendirmek istiyorsanız, onu hep aynı tariflerin içine dahil etmekten sıkıldıysanız bu bol proteinli, farklı ve lezzetli mantar yemeklerini tek tek deneyin deriz. Zaten bir kere deneyince bir daha vazgeçeyemeceksiniz.

Türkiye’deki yenebilir mantarlardan nefis yemekler yapılır. Bu lezzeti tadanlar bilirler. Sitemizde bazı mantar yemeği tarifleri bulacaksınız.

Mantar yerken nelere dikkat etmelidir?
– Tamamen emin olmadıkça bir mantarı pişirip yemeyin, hatta toplamayın.
– Eğer bir mantarı ilk kez yiyor iseniz fazla miktarda yemeyin.
– Mantarları pişirmeden (çiğ) yemeyin. Bazı yenen mantarlar bile çiğken zehirli olabilirler. Ayrıca bazı insanların çiğ mantarlara karşı hassasiyeti bulunabilir.
– Taze ve genç mantarların lamellerini, borucuklarını (süngerimsi kısım) ya da dikenlerini kesip atmayın, çoğu kez mantarın bu bölümleri en lezzetli yerleridir.
– Eğer odunlaşmış ya da kayışlaşmış ise yaşlı mantarların ayaklarını (sap) kesip atın.

Bu bahsedilen konuların yanında Uzmanlar; “Sakın aklınızdan çıkarmayın ki mantar konusunun en can sıkıcı tarafı yarım mantar bilgisinin hiçbir değerinin olmamasıdır. Bir mantarı aşağı yukarı tanımak yeterli değildir.” ve “MANTARI YÜZDE YÜZ TANIMIYORSAN HİÇ TANIMIYORSUN DEMEKTİR” ifadelerini insanların bilmesi gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 15 times, 1 visits today)

Alakalı yazılar

Leave a Comment