Bir Mantarcı ve mantarcılık üzerine soru & cevaplar

mantarhane ve beyaz mantarlar

Bir Mantarcı ve mantarcılık üzerine soru & cevaplar
Şimdi size bir arkadaşımızın yolladığı yazıya istinaden verdiğim cevapları kaleme almak istiyorum cevaplar benim naçizane fikirlerim.

Merhabalar,
Ben istridye mantarı üretimi yapmak istiyorum, aylardır bu konu hakkında internet üzerinden araştırma yapıyorum. Okuduğumuz bazı bilgiler insanı şevklendiriyor, bazıları ise korkutuyor. Kim doğruyu söylüyor bilemediğimiz için kararsız kaldık. Sitenizde ki yazılarınızı okuduktan sonra, konu hakkında ki en samimi bilgiyi sizden alabileceğimize inanıyoruz.

Bu işi başlangıç olarak 200 m2 kapalı bir yerde yapmak istiyoruz. Gerekli alt yapıyı oluşturduktan sonra, kompostu alıp işe başlayacağız.

Soru: 200 m2 alanı bir defa da doldurarak aylık üretim mi yapmalıyız? Yoksa günlük üretime göre mi kompost yerleşimi yapmalıyız?
Cevap: Bir Depo peyderpey doldurulamaz çünkü kompost üretimin her aşamasında farklı iklimsel koşullara ihtiyaç duyar. Taksit taksit istiridye mantar kompostunu depo’ya koymak fazla nakliye masrafı anlamına gelir. Malum Türkiye’de şirketler için lojistik ciddi bir masraf anlamına gelecektir.

Bunu da oku :  Misel ön gelişme döneminde kullanılan ilaçlar ve uygulama şekilleri

Soru: Bu işten kazanç sağlamak için kompost’u kendimiz mi üretmeliyiz?
Cevap: Mantar ve kompostun tabiatını bilmeyen, tecrübeden yoksun girişimcilerin buna cesaret etmelerini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Zira internet’te var olan kompost formülleri her zaman iyi netice vermemekle beraber mantar yetiştiriciliğini de ehil bir kompostcu’dan öğrenmek gerekir.

İstiridye mantarı iklimlendirme, havalandırma, ışıklandırma, toplama, sevkiyat ve en önemlisi mantar satışı yapmak, alıcıları bulmak bunların hepsi tecrübeyle ve zamanla öğrenilecek şeyler. İstiridye mantarını para değil tecrübe yetiştirir. İstediğiniz kadar paranız olsun dikkat edilmesi gereken konular ve öğrenmeniz gereken çok şeyler var.

Ama tüm bunlar kompost yapmayı kafanızdan silin atın demek için söylemiyorum elbet sizde meraklanacak tecrübe etmek isteyecek ve kaşınacaksınız. Bir kompostcu’dan aldığınız kompost’tan mantar yetiştirirken aynı zaman da kompost denemelerine başlamanızı tavsiye ederiz. İşletme olarak kompost verdiğimiz müşterilere belirli bir zaman sonra bu bilgi paylaşımın da bulunuyoruz. Kısacası kompost yapmayı öğretiyoruz.

Soru: Yetiştirdiğimiz ürünü limitsiz alacaklarını vaat edenlere güvenmeli miyiz?
Cevap: Amaçları sadece kompost satmak olan ve bu uğurda işi bilmeden alıcıları kandırmak için bu tarz vaatlerde bulunan insanlara kanmayın sakın. Bu tarz şahıslar ve şirketler mantarların satışında sıkıntıyaşamaktalar. İstiridye Mantarınız çıktığında mantarı nereye satacağınız konusunda size yardımcı olamamakla birlikte isteseler de olamamaktalar. Zira bu camiayı tanımamaktalar. Limitsiz tüm istiridye mantarınızı alacağını söyleyen şirket ve şahıslarla noter’den sözleşme yapak istediğinizi belirtin. Bakalım ne cevap alacaksınız.

Bunu da oku :  İstiridye Mantarı Üreticileri Dikkat II

Mantar satışı: İstiridye mantarı nakit ve peşin ödemeyle satılmakta aksi bir durumu kabule etmeyin. Az sonra vereyim, yarın yollayayım, sonra ödeşiriz gibi laflara kanmayın sakın. Mantarınızın parasını almadan sakın istiridye mantarınızı teslim etmeyin. Yıllardır mantar üreten firmalar tahsilât yapamamaktan sıkıntı yaşamakta ve batmaktalar.

Bunlar gibi birçok soru kafamızı kurcalıyor…

Bugüne kadar okuduklarımızın geneli, mantar üretiminin kazançlı bir iş olduğuna inandırdı bizi…

Fakat yazımın altında sizinle paylaşacağım, bir forum da yayınlanan yazı bizim şevkimizi kırdı. Lütfen o yazıyı okuyup, o arkadaşın yazdıklarıyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız? Şimdiden teşekkür ederiz. İyi çalışmalar dileriz.
Murat D.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 99 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment