Borazan mantarı faydaları nelerdir?

Borazan Mantarı

Borazan mantarı faydaları nelerdir?
Mantarların kalorisi düşük olması ile sıkça tercih edildiği bilinir. Borazan mantarı da bunlardan biridir. Bir külahı andıran görünümü ile alışılmış mantarlardan farklı olduğunu gösterir. Rengi de çoğu zaman koyu tonlarda görülmektedir. Siyah olanları da dikkat çeker. Kenarları yapışkan kıvamındadır ve dışa dönük kıvrımları vardır. Etli bölgesi adeta baharatlı bir meyveyi andırır. Aromalı bir tadı olduğu için tüketilmeye uygundur. Şekli ve rengi ile insanları biraz düşündürse de lezzeti ile bütün yemekler de tercih edilebilecek bir mantardır.

Mantar türleri ılık ve nemli alanları, ormanların dip bölgelerini ve insanların nadir geldiği yeşil alanları çok severler. Bu bölgelerde özgürce yetişmektedirler. Borazan mantarları da yine bu bölgelere uyum sağlayan, hatta kayın ve meşe ağaçlarının bulunduğu verimli ormanlarda yetişen bir türdür. En çok uyum sağladığı topraklar, kalkerli yapıda olan arazilerdir. Fındık bahçelerinde görülme ihtimali de vardır.

Borazan Mantarı Faydaları Nelerdir?
Mantarın faydaları her yaştan insan için oldukça etkilidir. Çeşitli yemeklerde kullanılarak mantarın içinde bulunan vitaminler alınabilir. İşte sağlıklı bir yaşam için listelenen borazan mantarı faydaları:
? Siyah rengi ile dikkat çeken borazan mantarında, bolca lif bulunmaktadır. Lif ise her insan için sindirim sistemini düzenleyen bir maddedir. Lif alınan bünyelerin sindirim sistemi daha aktif ve düzenli çalışmaktadır.
? C vitamini konusunda da oldukça zengindir. C vitamini ise sizi soğuk günlerde hastalıklardan koruyacak bir vitamindir. Yeterli miktarda C vitamini almayan kişilerin bağışıklık sistemi oldukça zayıf olmaktadır. Bu durum ise sürekli tekrarlanan hastalıklara yer hazırlar.

? Doymamış yağ asitleri bakımından da zengin bir mantar türü olarak karşınıza çıkar. Bu yağ asitleri ise kötü kolesterolü azaltır ve kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler.
? Borazan mantarı güçlü bir protein deposudur. Sporcular ve diyet yapanlar için tercih edilebilir bir besindir. 100 gramlık bir siyah borazan mantarında yaklaşık 70 gram protein vardır. Yetişkin bir bireyin gün içinde alması gereken proteini, tek başına karşılayacak kadar güçlüdür. Aynı zamanda 13.44 karbonhidrat içerir. 5 gram da yağ bulunur.

Bunu da oku :  Borazan mantarı

? Balık menülerinde sağlıklı bir beslenme için tercih edilecek mantar türüdür. Vücut sağlığı için ihtiyaç duyulan karbonhidratı karşılar.
? Düzenli olarak borazan mantarı tüketen kişilerin vücutlarında, yağlanma olmadığı ve daha dirençli oldukları gözlemlenmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 92 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment