Hindi kuyruğu mantarı

Hindi kuyruğu mantarı

Hindi kuyruğu mantarı
Trametes versicolor olarak da bilinen Coriolus versicolor Çin ve Avrupada ağaçlık alanlarda kolayca bulunan bir mantardır ve ABD’de Pasifik kıyısının meşe ormanlarında en yaygın olarak bulunan polipordur. Kerestesi sert olan yıkılmış ağaçların ve dalların üzerinde kümeler ya da dizler halinde büyür, çoğunlukla büyük koloniler oluşturur. Çoğu zaman renklidir, kontrast oluşturan şeritler içerir, değişmekle birlikte, beyaz, gri, kahverengi, siyah, mavi ya da hatta kırmızının tonlarını barındırır. İnce, kadifemsi, genellikle 2-7cm genişliğinde bir gövdesi vardır, dalgalı rozetler şeklinde yelpaze gibi çevreye yayılır, bu görünüm halk arasında hindi kuyruğu denmesine neden olmuştur.
Tarif: ABD, Avrupa ve Çin’de bulunan çok renkli polipor
Aktif Bileşenler: başlıca aktif öğeleri iki polisakkariddir, beta 1-4glukan ise esas bileşenidir. Japonya’da primer antikanser ilaçlardan biridir, başlıca tescilli markası Krestin olarak bilinir. Coriolus aynı zamanda beta-sitosterol ve ergosterol dahil olmak üzere çeşitli steroller de içerir.

Kullanımlar
Antikanser etki: PSKnın servikal kanser dahil olmak üzere bazı kanserlere karşı diğer terapötik ajanlarla kombinasyon halinde etkili olduğu gösterilmiştir,aynı zamanda radyasyon tedavisinin etkisini arttırıyor gibi görünmektedir. PSP özefagus ,mide ve akciğer kanserlerinin tedavisinde kullanılan tıbbi protokollerin yan etkilerini anlamlı olarak azaltmasının yanı sıra özefagus kanserlerinin remisyon oranını da anlamlı olarak azaltır. Wan JM,Sit WH,Louie JC Int J Oncology dergisinde 2008 ‘de yayınlanan çalışmada PSP tedavisi Doxorubicinin (Doxo), Etoposide’in (VP-16) sitotoksisitesini arttırmıştır. Bu araştırma, Trametes (coriolus) versicolor mantarından elde edilen PSP’nin kemoterapi ajanlarıyla olan sinerjistik mekanizmalarına ve etkilerine daha derin bir bakış açısı sağlarken, PSP’nin antikanser potensiyelinin lösemi ile sınırlı olmadığını, aynı zamanda ,meme kanserlerinde de adjuvan (tamamlayıcı,destekleyici)tedavide kulanılabileceği hipotezini desteklemektedir.
Hayvan deneylerinde kolestrolü azaltmıştır.PSK interferon üretimini artırmanın yanı sıra süperoksil serbest radikallerini ortamdan uzaklaştırır,antiviral etkinliği olduğu gösterilmiştir ve hatta HIV infeksiyonunu inhibe ediyor olabilir. Reküren genital herpes olgularında semptomlarda düzelme ve artmış bağışıklık bildirilmiştir, kontrollü olmayan çalışmalarda lupus ve romataid artrit semptomlarında düzelme görüldüğü bildirilmiştir; solunum yolları, üriner sistem ve sindirim sisteminin infeksiyonları ya da inflamasyonunun yanı sıra hepatit B ve diğer karaciğer sorunlarının tedavisinde yararlıdır.

Bunu da oku :  Tırtıl mantarı

Trametes versicolor – also known as Coriolus versicolor and Polyporus versicolor – is a common polypore mushroom found throughout the world. Meaning ‘of several colors’, versicolor reliably describes this fungus that displays different colors. For example, because its shape and multiple colors are similar to those of a wild turkey, T. versicolor is commonly called turkey tail. A similar looking mushroom, commonly called false turkey tail, which is from a different order, may sometimes be confused with the turkey tail mushroom due to appearance. Another lookalike is the multicolor gill polypore.

The top surface of the cap shows typical concentric zones of different colors, and the margin is always the lightest. The flesh is 1–3 mm thick and has leathery texture. Older specimens, such as the one pictured, can have zones with green algae growing on them, thus appearing green. It commonly grows in tiled layers on in groups or rows on logs and stumps of deciduous trees, and is very common in North America. The mushroom is stalkless and the cap is rust-brown or darker brown, sometimes with blackish zones. The cap is flat, up to 8 × 5 x 0.5–1 cm in area. It is often triangular or round, with zones of fine hairs. The pore surface is whitish to light brown, with pores round and with age twisted and labyrinthine. 3–8 pores per millimeter.

Bunu da oku :  Maitake

It may be eaten by caterpillars of the fungus moth Nemaxera betulinella and by maggots of the Platypezid fly Polyporivora picta. and the fungus gnat Mycetophila luctuosa, but is considered inedible to humans.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]
(Visited 129 times, 2 visits today)

Related posts

Leave a Comment