Tırtıl mantarı

Tırtıl mantarı

Tırtıl mantarı
Tırtıl mantarı (Cordyceps sinensis), bir mantar türüdür, yağmur ormanları ve Çin’in bazı bölgelerinde yaşar.

Tırtıl mantarının büyümesi gerçekten şaşırtıcıdır. Bu mantar kışın, bir böcek (larva formunda) kış uykusuna yattığı zaman onun dolaşım sistemine girer. Mantarın iplikçikleri larvada besin alımı sonrası o kadar hızlı bir şekilde büyümektedir ki en sonunda her şeyi kaplayan bir kabuk oluşturur. Daha sonra böcek bu yüzden ölmekte ve kabuğu bir kozaya dönüşmektedir. Sonraki sene yaz mevsimi geldiğinde kurtçuğun üst kısmı yerden dışarı çıkar ve bir ota dönüşür.

Karıncadan, tırtıla, çekirgeye kadar degişik böceklerin popülasyonları üzerinde etkili bir asalaktır, ormanda her tür böcek için ayrı bir çeşidi vardır ve bir tür tırtıl mantarı sadece bir tür böceğin üzerinde etkilidir.

Besin kaynağı olarak kullandığı böcek larvalarının ve tırtıl kozalarının üzerinde bir parazit olarak büyür. Aynı zamanda domalan (trüf mantarı) üzerinde de büyürse de, ticari olarak tarımı yapılan Cordyceps bir pirinç besi yerinde yetiştirilir. Parmağa benzer gövdesi genellikle 4-11 cm uzunluğundadır.

Tarif: “Çin clubhead’i” böcek ve tırtıl larvalarının üzerinde parazittir, Asya’nın dağlık bölgelerinde bulunur.
Aktif bileşenler: Hepsi de antitümör etki gösteren CO-N, SN-C ve CO-1 gibi birkaç polisakkarid. Aynı zamanda yaklaşık %25 proteinin yanı sıra %8 yağ (%13 doymuş ve %82 doymamış), adenozin ve diğer nükleotidler, B12 vitamini ve kuinik asidin alternatif yapıda bir benzeri olan kordisepik asit içerir.

Bunu da oku :  Koru kulağı

Kullanımlar
Anti yaşlanma: Enerji verip canlandıran bir tonik işlevi görür, yaşlılarda kullanımı güvenlidir.
Atletik performans: Atletik performansı geliştirir; 1994’de Roma’daki Dünya Şampiyonası’nda Çinli atletler tarafından kullanılmış, atletler katıldıkları 16 yarışmanın 12’sini kazanmış ve 5 dünya rekoru kırmışlardır.
Kolesterolün düzenlenmesi: LDL’yi düşürür ve HDL kolesterolü yükseltir; tirigliseridleri düşürür.
Bağışıklığın pekiştirilmesi: Bağışıklığı düzenleyen ve uyaran özellikleri vardır; fagosit, makrofaj ve NK hücre işlevlerini artırır; kemik iliğini güçlendirir; antitümör etkinlik sergilenmiştir.
Cinselliğin pekiştirilmesi: Düşük libidonun eski haline getirilmesine yardımcı olur.

Ophiocordyceps sinensis (formerly known as Cordyceps sinensis) is known in English colloquially as caterpillar fungus, or by its more prominent names yartsa gunbu (Tibetan: དབྱར་རྩྭ་དགུན་འབུ་, Wylie: dbyar rtswa dgun ‘bu, literally “summer grass, winter worm”), or dōng chóng xià cǎo (Chinese: 冬蟲夏草) or Yarsha-gumba or Yarcha-gumba, यार्सागुम्बा (in Nepali language) or Keeda Jadi, or ရှီးပတီး (in Burmese language). It is an entomopathogenic fungus (a fungus that grows on insects) in the family Ophiocordycipitaceae. It is mainly found in the meadows above 3,500 meters (11,483 feet) on Tibetan Plateau in Southwest China and Himalayan regions of Bhutan and Nepal. It parasitizes larvae of ghost moths and produces a fruiting body which used to be valued as a herbal remedy and in traditional Chinese medicine. Caterpillar fungus contains the compound Cordycepin, an adenosine derivative. However, the fruiting bodies harvested in nature usually contain high amounts of arsenic and other heavy metals so they are potentially toxic and sales have been strictly regulated by the CFDA (China Food and Drug Administration) since 2016.

Bunu da oku :  Hindi kuyruğu mantarı

O. sinensis parasitizes the larvae of moths within the family Hepialidae, specifically genera found on the Tibetan Plateau and in the Himalayas, between elevations of 3000 m and 5000 m. The fungus germinates in the living larva, kills and mummifies it, and then a dark brown stalk-like fruiting body which is a few centimeters long emerges from the corpse and stands upright.

O. sinensis is classified as a medicinal mushroom, and its use has a long history in traditional Chinese medicine as well as traditional Tibetan medicine. The hand-collected, intact fungus-caterpillar body is valued by herbalists as medicine, and because of its cost, its use is also a status symbol.

This fruiting bodies of the fungus are not yet cultivated commercially, but the mycelium form can be cultivated in vitro. Overharvesting and overexploitation have led to the classification of O. sinensis as an endangered species in China. Additional research needs to be carried out in order to understand its morphology and growth habits for conservation and optimum utilization.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 53 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment