Mantar tatlısı

Mantar tatlısı

Mantar tatlısı
Bit kapta oda sıcaklığında bekletilmiş margarin, yumurta, pudra şekeri, şekeri, irmik karıştırılır. Daha sonra karışan malzemelerin içine un ve kabartma tozu ilave edilir. Hamur kendini toplayıp şekil alıncaya kadar yoğurulur. Ceviz büyüklüğünde yuvarlandıktan sonra boş soda şişesi ile şekil verilir. 120° 20- 30 dakika pişirilir.

Bir tencerede 2. 5 su bardağı şeker ve 2, 5 su bardağı şerbet kaynatılır.
Pişirilen mantar tatlımıza şurubu ilave edilir.

Malzemeler
? 1 paket margarin
? 2 yumurta
? 1 paket kabartma tozu
? 1 su bardağı pudra şekeri
? 3 yemek kaşığı irmik
? 3 su bardağı un

Şerbet için;
? 2,5 su bardağı toz şeker
? 2,5 su bardağı su

Yapılışı 2
Hamur yarım parmak kalınlığında açılır, üzerine her tarafına yayılacak şekilde tahin sürülür. Toz şeker tahinin üzerine serpilir. Hamur rulo şeklinde yuvarlanır. Daha sonra bir uzundan tutulup daire şekline getirilir. Merdane ile 1 cm kalınlığında açılır. Üzerine çifte kavrulmuş tahin sürülüp, fırına verilir. Fırından çıkarıldıktan sonra 5 dakika bekletilip, servis yapılır.

Malzeme : (1 adet pide için) Çifte kavrulmuş tahin, 100 gr toz şeker, 125 gr hamur.

Bunu da oku :  Mantar çorbası (sütlü)

Manisa yöremiz, uygun iklim koşulları, ekilebilir alanların genişliği ve verimliliği nedeniyle, kimi yerlerde yılda birkaç ürün alınabilen, bağ ve bahçe tarımının yaygın olduğu bir ilimizdir. Sebze ve meyve çeşitliliğinin yanı sıra, malzemeleri çok taze kullanabilme imkanı da yöre mutfağının önemli bir özelliğini oluşturmaktadır. Bu unsurların yanı sıra, tarihi geçmişi ve aldığı göçlerin de Manisa mutfağına etkileri olmuş, farklı yemek kültürlerinin karışımı yöre mutfağına zenginlik katmıştır.

Türk mutfağında yer alan belli başlı çeşitlerin hemen hepsi yöre mutfağında yer almakla birlikte, özellik arz etmesi bakımından yukarıda verilen tariflerin, yöreye özgü veya yaygın kullanılan tarifler olmasına özen gösterilmiştir.

Afiyet olsun

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 84 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment