Melez Mantarı

Melez Mantarı

Melez Mantarı
Melez Mantarı Nasıl Tanınır? Melez Mantarının Tadı ve Kokusu Nasıldır? Melez Mantarı Ne Zaman Toplanır? Melez Mantarı Nerelerde Yetişir? Melez Mantarı Nasıl Temizlenir? Melez Mantarı Nasıl Tüketilir? Melez Mantarı Yenirmi?

Melez Mantarı – Boletus Elegans – Suillus Grevillei

Suillaceae ailesine ait yenebilen mülayim bir mantar türüdür.

Melez Mantarı Nasıl Tanınır?
Şapka : Yarım küre veya çan şeklinde, 5-15 cm büyüklüğündedir, daha sonra merkezinde hafif bir kubbe bırakarak yayvanlaşır. Bilhassa rutubetli havalarda yapışkandır. En dış örtüsü kolayca zar gibi soyulabilir. Zar gibi ince bir örtü ile sapa bağlanır, bu örtü daha sonra sap üzerinde bir yüksük halinde kalır. Şapka altın rengi, limon rengi, turuncu sarı, turuncu veya turuncu esmerdir.

Borucuklar: Kısa boylu, gençken limon renkli, kükürt renkli, sarıdır, daha sonra zeytin yeşili olur. Delikçik yüzeyi sapa dik, borucuklar geniş olarak bağlanır veya sap üzerinde birazcık aşağı devam eder.

Delikçikler: Küçük ve yuvarlak, daha sonra köşelidir. Renk bakımından kükürt rengi sarı, daha sonra zeytin yeşilidir. Yaralanınca kırmızımtrak esmer olur.

Sap : Çabucak aşınan krem renkli bir Yüksüğü vardır ve beyaz veya sarımtrak örtünün kalıntısı olarak bir bütün halindedir. Boyu uzunca, düzenli kalınlıkta ve dolguludur. Sarıdır, fakat çabucak pas rengine benzeyen esmere döner. 5-10 cm uzunluktadır. Yüksüğün yukarı tarafında kalan kısmı ya kahverengi tanecikli yahut da belli belirsiz ağlı gibidir.

Etli Kısım: Katı ve altın sarısı rengindedir, yumuşak ve süngerimsi sulu hale gelir, dokunulunca kırmızımtrak kahverengi olur.

Spor İzi : Sarımtraktır.
Melez Mantarının Tadı ve Kokusu Nasıldır?: Tadı mülayim, ekşi, iyi ; kokusu hoş, biraz reçineye benzer ayrıca sardunya yapraklarını anımsatır

Melez Mantarı Nerelerde Yetişir? : Melez ve yapraklı ağaç meşçerelerinde, hem vadilerde hem de yamaçlarda tek tek ve nadir olarak görülür.

Melez Mantarı Ne Zaman Toplanır? : Haziran ve Kasım ayları arasında teşvik edici şartlar altında yetişir.

Melez Mantarı Nasıl Temizlenir? :
Şapkanın dış derisi soyulmalıdır, çünkü öyle yapışkandır ki dokunduğu her şeye yapışır. Bununla beraber, genç numunelerin dış kısmını soymak oldukça zordur, bu sebepten hiç olmazsa silinmelidir.


Identifying the Larch Bolete, Suillus grevillei, Grevilles bolete

Melez Mantarı Nasıl Tüketilir?
Melez mantarı salamura kurma, çorba ve salça için en uygun malzemedir, yumurta ile de kızartılabilir.

ADS
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 346 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment