Beyaz koru kulağı

Beyaz koru kulağı

Beyaz koru kulağı
Tremella fuciformis (“titrek fungus”) bütün dünyada ılıman iklimlerde yaprak döken ağaçların (meşe, akçaağaç, kavak, söğüt) üzerinde büyüyen yarı saydam beyaz bir jöle fungustur. Biçimsiz, jelatinimsi, genellikle 5-10 cm çapında ve çoğu zaman titrek kenarlı bir gövdesi vardır. Daha kuru havalarda görünmez olacak ölçüde dehidrate olur, ama yağmur yağdığında şişerek yeniden eski haline döner. Her ne kadar oldukça lezzetsiz olsa da, Asya’da yaygın olarak yenir.

Tarif: “Titrek mantar”, yarı saydam, beyaz jöleye benzer bütün dünyada bulunan bir fungustur.

Aktif bileşenler: Polisakkaridler, glikoproteinler, steroller (ergosterol dahil), yağ asitleri (laurik, palmitik, oleik, linoleik ve diğerleri) ve fosfolipitler (fosfatidilkolin ve fosfatidilserin dahil)

Kullanımlar
Antikanser etki: Hayvan çalışmalarında ve in vitro çalışmalarda antitümör özellikler sergilemiştir, kemoterapi ya da radyasyon uygulanan kanser hastalarında kan hücrelerinin düzeylerini stabilize eder ve akyuvar aktivitesini uyarır; hayvan çalışmalarında doğal katil hücre aktivitesini artırmıştır.

Kardiyovasküler sağlık: Hayvan çalışmalarında LDL kolesterolü düşürmüştür.

Bağışıklığın pekiştirilmesi: Makrofaj fagositozunu artırır; bronşite karşı artmış direnç sağladığı gösterilmiştir.

Karaciğer sağlığı: Klinik bir çalışmada polisakkarid ekstresinin kronik aktif hepatitli bir grup hastanın %56,3’ünde ve kronik persistan hepatitli hastaların ise %76,9unda başarılı olduğu gösterilmiştir.

Tremella fuciformis is a species of fungus; it produces white, frond-like, gelatinous basidiocarps (fruiting bodies). It is widespread, especially in the tropics, where it can be found on the dead branches of broadleaf trees. This fungus is commercially cultivated and is one of the most popular fungi in the cuisine and medicine of China. Tremella fuciformis is commonly known as snow fungus, snow ear, silver ear fungus, and white jelly mushroom.

Tremella fuciformis is a parasitic yeast, and grows as a slimy, mucous-like film until it encounters its preferred hosts, various species of Annulohypoxylon (or possibly Hypoxylon) fungi, whereupon it then invades, triggering the aggressive mycelial growth required to form the fruiting bodies.

ADS
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
(Visited 810 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment