İstiridye mantarının faydaları

İstiridye mantarı

İstiridye mantarının faydaları
İstiridye mantarı, Pleurotus ostreatus, yaygın bir yenilebilen mantar türüdür. İlk kez Almanya’da 1. Dünya Savaşı sırasında geçim sağlamak amacıyla ekimi yapılmıştır ve şu anda dünya çapında ticari bir besin olarak üretilmektedir. Ancak, ilk belgelenmiş ekim çalışmaları Kaufert tarafından yapılmıştır.

Doğadaki en zehirsiz mantar türüdür. Doğal antibiyotik özelliklerine sahiptir. Birçok kanser türünün tedavisinde yurt dışında kullanılmaktadır.

Tadı ete en çok yakın besinlerden olan istiridye mantarı, lezzetli yapısı kadar faydaları ile de göz dolduruyor. Tam bir protein deposu olan istiridye mantarının faydaları hafife alınmayacak kadar çok. Bu mantar türünün içerisinde kolesterol değerlerinin düşmesini sağlayan lovastatin adlı madde yer aldığından dolayı özellikle kolesterol değerleri yüksek olan kişiler istiridye mantarını tüketerek kanlarındaki bu kolesterol değerinin düşmesini sağlayabilirler. İstiridye mantarının faydaları tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca bu mantar kan basıncının dengelenmesinde rol alan etkin bir besin türüdür.

Et fiyatlarının artmasından dolayı et tüketemeyen kişiler istiridye mantarına yönelmiş durumda. Bu mantarı sizler de tüketmeyi düşünüyorsanız kesinlikle istiridye mantarını pişirmen tüketmeyin çünkü neredeyse her mantar türü içerisinde toksin bulunmaktadır. Pişirme gerçekleştirilecek olunursa bu toksinler direkt olarak yok olur. Bu yüzden her ne olursa olsun toksinlerin etkisinde kalmamak adına mantarlar pişirilerek tüketilmelidir. İstiridye mantarının faydaları kısa cümleler ile anlatılamayacağından dolayı bu mantar türünün yararlarını sizlere maddeler halinde anlatacağız.

148 gram pişmemiş istiridye mantarı :
? 63.6 kilo kalori besin
? Bu kalorilerin %60ı karbonhidratlardan(38.6 kcal), %9\’u yağlardan(5.5 kcal ) ve %31i proteinlerden( 19.6 kcal ) geliyor.
? 4.9 gram protein
? 9.6 gram karbonhidrat
? 3.4 gram lif
? Çok azı doymuş yağlardan gelen 0.6 gram yağ içeriyor

Bunu da oku :  Mantarlar hakkındaki en yaygın 5 yanlış

İstiridye Mantarının Özellikleri ve Yararları
Elbette her mantar türünün kendisine has faydaları bulunmaktadır ancak istiridye mantarının çok sayıda faydası olduğundan dolayı bu mantar türünün diğer mantar türlerinden ayrıldığını düşünüyoruz. Ciddi bir ekonomik gelir sağlamasından dolayı bu mantarın yetiştiriciliğini yapan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır ve bu sayede istiridye mantarının temin edilmesi daha kolay bir hale gelmiştir.

? İstridye mantarları (ve genellikle diğer mantarlar) kan şekerini düzenleyen, kolesterol seviyelerini düşmesine ve vücudun yağ işlemesine yardımcı olan niyasin ( B3 Vitamini ) için harika kaynaklardır.
? Ayrıca istiridye mantarları karbonhidrat ve yağları enerjiye çeviren ve adrenal bezlerinin sağlığında önemli rol oynayan pantotenik asit ( B5 Vitamini ) için harika bir kaynaktır.
? Mantarlar tiroit bezlerinin düzgün çalışmasını sağlayan, vücut hücrelerini radikal hasardan koruyan selenyum için de iyi bir kaynaktır
? Mantarlar vücut hücrelerini oksijen hasarından koruyan riboflavin (B2 vitamini) kaynağıdırlar ve diğer B vitamin desteğini de sağlarlar.
? Kemiklerin güçlü ve sağlıklı kılan, iltihaplanmayı azaltan ve vücut hücrelerinin büyümesini düzenleyen D Vitaminini de sağlarlar.

? İstiridye mantarları obezite, diyabet ve yüksek kan şekeri diyetlerine uygun bir besindir. Bunun en önemli sebebi ise bu mantarların düşük sodyum içermesi ve düşük nişasta oranının olması.
? Bu mantarlar ayrıca kolesterol düşürücü ilaç olan statin de içerirler. Bu nedenle yüksek kolesterol için uygulanan diyetler istiridye mantarı içerebilirler.
? King(kral) istiridye mantarlarının özlerinin de bağışıklık sistemini güçlendirdiği gözlenmiştir. Kanser tedavilerinde mantar kullanılması devam eden ve oldukça umut verici bir araştırmadır
? İstiridye mantarları ayrıca tütün mamülleri kullanan insanların ve bu mamülleri bırakmalarına fayda sağlamasıyla bilinir ve hatta Hepatit C virüsüne rastlanan kimselerde fayda sağlarlar. Hiperaktiflik, kabızlık ve anemi rahatsızlıkları geçiren insanlar da bu mantarı diyetlerinde bulundurarak faydalanabilirler ve genel bağışıklık sistemlerini canlandırabilirler. Tabii ki bu ilaçlara devam etmeme anlamına gelmiyor. İlaç tavsiyelerini doktorunuza danışmalısınız.

Bunu da oku :  Mantarın faydaları nelerdir?

? İstiridye mantarları antioksidan ve antibakteriyel özellik gösterirler. İstiridye mantarların içerisindeki besin maddeleri bu mantarların güzel şeylerle dolu olduğunu kanıtlıyor.
? Bu mantarların içerisindeki demir miktarı etin sağladığı demir miktarından daha fazladır. İlginç bir şekilde et günlük demir için oldukça bilinen bir kaynaktır. İstiridye mantarlarındaki potasyum miktarı da kalp hastaları ve yüksek tansiyonu engelleyici etki için yeterli miktardadır.

Antioksidan etkisi: Vücut içerisinde yer alan hücreler özellikle serbest haldeki radikaller nedeniyle zarar görebilmektedir. Bu zarar kanser gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İstiridye mantarı antioksidan özelliğe sahip olduğundan dolayı hücrelerin zarar görmesine neden olan bu serbest radikallerin etkisinin kırılmasını sağlar. Bu etkisinden dolayı kanser hastalığı ile mücadele konusunda üretilmiş olan birçok ilacın içerisinde istiridye mantarına yer verilmiştir.

Kolesterol etkisi: İstiridye mantarı içerisinde yer alan maddeler sayesinde kandaki kolesterol değerlerinin düşmesinde etkilidir. Bu etkisini içerisinde yer alan levostatin maddesiyle göstermektedir. Günümüzde kullanılan kolesterol düşürme konusunda etkili ilaçların içeriğini inceleyecek olursanız bu ilaçların içerisinde istiridye mantarının olduğunu görebilirsiniz. Bu mantar türü kolesterol değerlerinin düşmesini sağladığı gibi kolesterolün dengede kalmasına da yardımcı olmaktadır.

Antibakteriyel etkisi: Günümüzde birçok hastalığın oluşmasına bakteriler neden olmaktadır. İstiridye mantarı doğal antibiyotik özelliği gösterdiğinden dolayı çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olan bakteri türlerinin gelişimini engellediği gibi bu bakterilerin yok olmasını sağlamaktadır. Antibiyotik ilaçları kullanmak yerine doğal antibiyotik etkiye sahip besinlerden yararlanmak istiyorsanız istiridye mantarını beslenme zincirinize ekleyebilirsiniz.

Besin değeri: Yüksek oranda demir içeriğine sahip olması istiridye mantarının ete oranla etkisinin daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Et tüketemediğinden dolayı yeterli düzeyde beslenemediğini düşünen kişiler daha ucuza temin edebilecekleri istiridye mantarını tüketerek gereksinim duymuş oldukları demiri alabilirler. Ayrıca bu mantar türü içerisinde yüksek ölçüde b vitamini yer almaktadır. B vitamini eksikliğinden kaynaklı problemleriniz varsa gereksinim duymuş olduğunuz b vitaminini istiridye mantarından temin edebilirsiniz.

Bunu da oku :  Mantar beyin kanaması riskini azaltıyor

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Antibakteriyel ve antioksidan gibi bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan maddeleri içerisinde barındırıyor olmasından dolayı istiridye mantarı bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmektedir. Sürekli çeşitli hastalıklara yakalanıyorsanız ve bu hastalıklar bağışıklık sisteminizin zayıf olmasından dolayı ortaya çıkıyorsa istiridye mantarı sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzu hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getirebilirsiniz.

Kabızlığı önler: Lif oranı yüksek olan yiyecekler kabızlığın ortadan kalması için önemlidir. İstiridye mantarı lif açısından en zengin besinler arasında bulunur. Bu mantarı tüketecek olursanız almış olduğunuz lif sayesinde dışkınız yumuşar ve kabızlık probleminiz ortadan kalkar. Sindirim sisteminin hızlanmasını sağladığından dolayı sindirim sistemi ile alakalı diğer sorunların da ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır.


İstiridye mantarının faydaları

Yüksek tansiyonu düşürür: Potasyum içeren her besin türü yüksek tansiyon değerlerini düşürme konusunda etkilidir. İstiridye mantarının içerisinde yüksek oranda potasyum yer alır. Bu potasyum tuzun etkisinin azalmasını sağlar ve bu sayede yüksek tansiyon problemi büyük ölçüde ortadan kaldırılır. Yüksek tansiyon için istiridye mantarı tüketilecekse tuz tüketimine de sınırlama getirilmesi mantıklı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 23 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment