Kanlıca mantarı sote

Kanlıca mantarı sote

Kanlıca Mantarı Sote Yemek Tarifi
Diğer bir adı ile Çintar mantarının sote tarifini sizinle paylaşmak istiyoruz. Çok lezzetli bir mantar türü olan Kanlıca mantarı birçok sofrayı şenlendirmiştir.

Kanlıca Mantarı aminoasit içeriği bakımından zengin oluşu nedeniyle yararlı bir protein kaynağıdır. En çok vejetaryenlerin besin tercihi arasında bulunan mantarlar, beslenmede hayati önem taşıyan elzem aminoasitleri içermektedir.

Ayrıca, mantarda kalsiyum, fosfor, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, B1 vitamini, B2 vitamini, Niasin ve C vitamini bulunmaktadır. Mantarda bulunan bu vitamin ve minerallerin kaybolmaması için mantarların taze alınıp, bekletilmeden tüketilmesi gerekir.

Malzemeler:
? 500 gr. Kanlıca Mantarı
? 1 Adet Soğan
? 1 Adet Domates
? 2 Adet Sivri Biber ‘tatlı’
? 2 Diş Sarımsak
? 1 Yemek Kaşığı Tereyağı
? 1 Çay Kaşığı Karabiber
? 1 Çay Kaşığı Kimyon
? 1 Çay Bardağı Kaynar Su
? 1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık: Mantarların kök kısımları kesilecek ve yıkanacak. Yıkanan mantarlar süzgeç içerisine alınacak. Süzülen mantarlar kuşbaşı doğranacak. Domates soyulacak ve küp doğranacak. Biber halka, soğan yemeklik, sarımsaklar kuşbaşı doğranacak.

Yapılışı: Tencereye tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından biber ve sarımsak katılacak, hafif kavrulacak. Üzerine domates ilave edilecek diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Mantarlar ilave edilecek, malzemeler bir güzel karıştırılacak.

Bunu da oku :  Çintar yahnisi

Üzerine 1 çay bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
(Visited 210 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment